category-icon

Stara granica cz.2

102 km
12 h
608 m
Polska, śląskie, Bronów, powiat bielski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-11-17
Polska, śląskie, Bronów, powiat bielski
category-icon
102 km
608 m
608 m
12 h
2.3/6
Kolejne rajzowanie z cyklu starej prusko-austriackiej granicy państwowej odbyło się w wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych. Z domu wyruszyliśmy już o 8:30 w kierunku Czechowic-Dziedzic, a potem Goczałkowic, gdzie wjechaliśmy na polna drogę w kierunku Rudołtowic. Z tej miejscowości niejako zmuszeni byliśmy jechać bardzo ruchliwą drogą przez Miedźną do miejscowości Góra, gdzie skręciliśmy na wiślany wał w poszukiwaniu pruskich słupów granicznych z okresu zaborów. Pierwszy słupek znaleźliśmy dość szybko, bowiem jest to ten, który widzieliśmy dwa tygodnie wcześniej odwiedzając austriacki słup graniczny w okolicy Brzeszcz, który teraz też widzieliśmy ale dojść tam nie można, bo barierę stanowi Wisła.

Ze znalezieniem kolejnego pruskiego słupa mieliśmy ogromny problem, bowiem szukaliśmy go w miejscu gdzie straciliśmy mnóstwo czasu, było tam sporo zarośli i niestety też mokradeł... Zrezygnowani wjechaliśmy na drogę, a następnie wiślany wał i w pewnym momencie zainteresowały nas... ślady rowerów na trawie... Popatrzyliśmy dalej i zobaczyliśmy słupek, ukryty nieco w krzakach !!! Znaleźliśmy kolejną zgubę !!!


Przejechaliśmy mostem przez Wisłę i miejscowość Harmęże, a potem nieco pobłądziliśmy w Pławach, aż znaleźliśmy się tuż przed ogrodzeniem obozu w Brzezince. O okrucieństwie jakiego dokonali tam hitlerowcy wie prawie każdy... Przejechaliśmy obok obozu i wjechaliśmy na wiślany wał. Austriacki słupek znaleźliśmy obok ujścia Gostyni do Wisły, ale samo dotarcie łatwe nie było, bo przez pole... Co ciekawe, to omal go nie przeoczyliśmy... Jak ktoś ma sokoli wzrok, to może wypatrzeć słupek z wału.


Kolejny austriacki słupek widzieliśmy w okolicy Babic, przy ujściu Przemszy do Wisły, ale jego znalezienie nie było trudne, bo byliśmy tam dwa tygodnie wcześniej. To, co nas zainteresowało, to tajemniczy kopiec niedaleko słupka, a na kopcu reper, który wyznaczał granicę przedwojennego autonomicznego województwa śląskiego, co jest zgodne też teraz.


Potem jechaliśmy wzdłuż Przemszy, czasem wałem a czasem nieco zarośniętą ścieżką na jej brzegu aż do mostu między Chełmem Śląskim a Chełmkiem, gdzie z powodu zapadającego zmroku zakończyliśmy poszukiwania. Obok Przemszy nic nie znaleźliśmy, a jedynie coś widzieliśmy po drugiej stronie... Potem pojechaliśmy główna drogą do Bierunia i Jedliny, by w Woli zrobić sobie przerwę na kebaba. Wracaliśmy przez Pszczynę, z tym że nieco pomyliliśmy drogę w Ćwiklicach i przejechaliśmy do Jankowic. Z Pszczyny do Goczałkowic zmuszeni byliśmy jechać fragmentem bardzo ruchliwej Drogi Krajowej nr 1. Osobiście nie lubię tak ruchliwych dróg, gdzie jedzie mnóstwo tirów i innych samochodów. Z Goczałkowic do domu dotarliśmy przez Czechowice i Zabrzeg. Warto przypomnieć, że podczas rajzy panowały niesamowicie dobre warunki pogodowe, bo było ciepło (w granicach 17 stopni!!!) i tylko czasem niebo przysłaniały niegroźne chmury oraz czasem tylko trochę powiało.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie