Spływ weekendowy Liswartą (Danków - Wąsosz Górny)

Dodano 17 grudnia 2016 przez rysowanie
Spływ weekendowy Liswartą (Danków - Wąsosz Górny)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

90396
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

542181
Zdjęcie2045
542182
Zdjęcie1971
542183
Zdjęcie206680
542184
Zdjęcie203233
542185
Zdjęcie206512
542186
Zdjęcie206448
542187
Liswarta w Dankowie
542188
Liswarta w Dankowie
542189
Zdjęcie1882
542190
Liswarta w Dankowie
542191
Zdjęcie1873
542192
Liswarta w Dankowie
542193
kajakos 173
542194
kajakos 174
INFORMACJE PODSTAWOWE:

DANKÓW – ZAWADY – WĄSOSZ GÓRNY

1 DZIEŃ: Danków- Zawady
(12 km, 3 – 4 godz., rzeka Liswarta; trasa średnia)

2 DZIEŃ: Zawady - Wąsosz Górny
(18 km, 4 – 5 godz., rzeka Liswarta + Warta; trasa łatwa)

OPIS OGÓLNY:
Spływ kajakowy rzeka Liswartą. Proponujemy trasę z Dankowa przez Zawady aż do Wąsosza Górnego, który leży nad brzegami Warty. Wprawni kajakarze pokonają te trasę w jeden dzień. Wymaga to jednak dobrego przygotowania kondycyjnego. My polecamy zaplanować spływ na dwa dni z noclegiem w Zawadach, gdzie baza noclegowa jest bardzo dobra. Spływ Liswartą to bezpośrednie obcowanie z przyrodą oraz naturą nie tkniętą ludzka ręką. Rzeka silnie meandruje między wysokimi brzegami porośniętymi lasami. Powalone drzewa, konary oraz szybki nurt dostarczą dodatkowych atrakcji.

OPIS SZCZEGÓŁOWY:
PIERWSZY DZIEŃ:
Spływ kajakowy rozpoczynamy przy moście w Dankowie. W miejscowości Troniny napotykamy pozostałości po starym, nieczynnym już młynie wodnym. Jest to 4 piętrowy, kamienny budynek dość dobrze zachowany. W zależności od poziomu wody możemy spłynąć jaz lub obejść go brzegiem. Po około 100 metrach zaczyna się prawdziwa kajakowa przygoda. Wartki nurt, silne meandry, dzika przyroda. Niepozorna Liswarta nie pozwala się nudzić. Przed Rębielicami Szlacheckimi ciekawy odcinek spływu. Za mostkiem szeroki jaz o wysokości około 1,5 m. Obchodzimy go lewą stroną. Dalej most w Szyszkowie oraz Krymie. Kończymy spływ pod mostem drogowym w Zawadach – trasa z Działoszyna do Częstochowy nr 491.

NOCLEG:
Proponujemy przenocować w Zawadach. Do wyboru mamy ośrodki letniskowe, domki lub pola biwakowe położone blisko rzeki. Istnieje również możliwość zrobienia zakupów w miejscowych sklepach.

DRUGI DZIEŃ:
Kajaki wodujemy przy moście drogowym w Zawadach. Jest to droga wojewódzka nr 491 z Wielunia do Działoszyna. Odcinek do Zawad od ceglanego mostu kolejowego silnie meandruje wijąc się zakolami pomiędzy brzegami porośniętymi wysokim lasem. Przed wspomnianym mostem kolejowym (linia Herby Nowe – Zduńska Wola) znajduje się spławny próg wodny starego młyna. Na wysokości miejscowości Władysławów Liswarta dzieli się na dwa koryta. Lewa odnoga jest kręta, wąska i rwąca. Zalecamy wpłynąć w prawą. Napotkamy w niej kolejny próg wodny a za nim bystrze. Dalej przepływamy pod dwoma drewnianymi mostkami. Przy wyższym stanie wody należy uważać aby nie uderzyć w elementy konstrukcji. Na wysokości Nowej Wsi Biała Okrza zasila wody Liswarty. Kolejny prawobrzeżny dopływ – Kocinka (zwana inaczej Czarną Okrzą) wpada w Kulach. Wody Liswarty stają się spokojniejsze, nurt wolniejszy. Przepływając przez Kule mijamy liczne ośrodki wczasowe położone na lewym brzegu. Spływ kończymy na piaszczystej plaży, przy pomoście w Wąsoszu Górnym.

DLA KOGO?
Trasa polecana na spływ weekendowy. Prowadzi przez bardzo malownicze fragmenty rzeki Liswarty. Każdy na tym odcinku znajdzie coś dla siebie. Nieuregulowane koryto, liczne meandry, powalone drzewa, konary. Urokliwy charakter oraz słabo zasiedlone tereny zachwyca każdego kajakarza. Liswartę polecamy kajakarzom posiadającym już wprawę w wiosłowaniu i manewrowaniu kajakiem. Możliwość przedłużenia trasy o kolejne ciekawe odcinki Warty, tj. do Działoszyna lub Wielki łuk Warty.

PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe ;

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE:
Wąsosz Górny:
Wizerunek Matki Boskiej Wąsoskiej (datowany na 1693 r. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem), który znajduje się w nawie głównej kościele w Wąsoszu Górnym. Słynie wśród miejscowej ludności wieloma łaskami i jest miejscem niecodziennego obrządku małżeńskiego, podczas którego nowo zaślubiona para ściąga buty i boso idzie złożyć jej pokłon.
Do 2007 w Wąsoszu znajdował się najdłuższy drewniany most w Polsce, o długości 184 m.
23 kwietnia 1863 pod Wąsoszem miała miejsce krwawa bitwa powstania styczniowego. 34 powstańców pod dowództwem majora Aleksandra Lűtticha zginęli walcząc w okolicach Warowej Góry z przeważającymi siłami podpułkownika Smirnowa. Do dnia dzisiejszego rozpoznano zaledwie 16 poległych powstańców. W setną rocznicę bitwy na mogile powstańczej odsłonięto pomnik "Gloria Victis" oraz ustawiono "Krzyż Katyński".
Dzięki prowadzonym w latach 60 XX wieku badaniom archeologicznym ustalono, że pierwotne grodzisko w Wąsoszu Górnym zamieszkiwane było setki a nawet tysiące lat temu. W pobliżu Golgoty Wąsoskiej odkryto liczne szczątki zabudowy mieszkalnej oraz naczyń praktycznie ze wszystkich epok historycznych.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W POBLIŻU:

„Załęczański Park Krajobrazowy”: został utworzony 5 stycznia 1978 roku, położony jest na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej, w województwach łódzkim, opolskim i śląskim. Celem jego powołania była ochrona jurajskiego krajobrazu Wyżyny Wieluńskiej. Park obejmuje tereny leżące w zakolu rzeki Warty, tzw. Łuk Załęczański, oraz przełomy Warty przez Wyżynę Wieluńską - Działoszyński i Krzeczowski.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wyżyna Wieluńska
Wyżyna Wieluńska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia region geograficzny w południowej Polsce, rozciągający się pomiędzy Wieluniem a Częstochową. Zasięg mapy wyznaczają: Osjaków na północy, Radłów na zachodzie, Lubliniec na południu i Częstochowa na wschodzie. Obszar mapy obejmuje:...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0