Spływ weekendowy Grabią (Kuźnica - Barycz - Grabia), KAJAKOS.PL

Dodano 4 marca 2016 przez rysowanie
Spływ weekendowy Grabią (Kuźnica - Barycz - Grabia), KAJAKOS.PL
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

73545
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

421527
Młyn w Woli Marzeńskiej
421528
Miejsce na biwak za Lichawą
Bardzo dobre miejsce na dziki nocleg. Dobijamy do lewego brzegu w niewielkiej zatoce. W lesie możemy rozbić namioty.
421529
Grabia
421530
Plaża za Lichawą zdj. 2
421531
Plaża za Lichawą zdj. 3
421532
Zatoczka przy plaży w Lichawie.
421533
Grabia
421534
Grabia
421535
Grabia za Baryczą.
421536
Grabia za gospodarstwem rybnym.
421537
Grabia przy gospodarstwie rybnym.
Na wysokości gospodarstwa rybnego przenosimy kajaki lewym brzegiem. Wodując je ponownie uważamy na kamienisty próg wodny.
421538
Kamieniste spiętrzenie wody.
Kamieniste spiętrzenie wody w lewej odnodze Grabi w osadzie młyńskiej Talar. Może stanowić problem w spłynięciu kajakiem.
421539
Piękne zakole Grabi :)
421540
Gospodarstwo rybne w Jamborku.
421541
Spiętrzenie wody w Jamborku.
Obok kładka, którą można dostać się do gospodarstwa rybnego. Po wcześniejszym uzgodnieniu możliwość przenocowania.
421542
Grabia
urokliwa rzeczka województwa łódzkiego...
421543
Most na drodze z Lichawy do Grabi.
Bardzo dobry punkt orientacyjny na trasie spływu.
421544
Grabia
Kamienisty próg za gospodarstwem rybnym. Przenosimy kajaki brzegiem.
421574
Młyn w Talarze
Dwa młyny wodne w Talarze wybudowane w XIX w. Prawobrzeżny został odbudowany po pożarze. Pracował do roku 1965 roku. Mielił 4 tony zboża na godzinę. Lewobrzeżny młyn jest w pełni wyposażony. Posiada turbinę elektryczną.
421575
Kamieniste spiętrzenie wody w prawej odnodze.
Przeszkoda trudna do spłynięcia kajakiem. Wysokie ryzyko jego uszkodzenia. Zalecamy obejście prawym brzegiem. Z lewej strony betonowy, wysoki mur.
421576
Most drogowy z Kolumny do Ldzania.
Dobry punkt orientacyjny.
421577
Ciekawostka historyczna :)
W okolicach osady młyńskiej Talar odkryto cmentarzysko prehistoryczne z okresu kultury łużyckiej. W XVI wieku w Ldzaniu wytapiano żelazo z rudy darniowej.
421578
Miejsce wodowania.
Plaża przy moście w Baryczy. Dogodne miejsce aby rozpocząć lub zakończyć spływ kajakowy.
421579
Most drogowy w Baryczy.
Charakterystyczny punkt orientacyjny na trasie spływu.
421580
Polana na biwak.
Duża polana na dziki biwak przy drodze do Baryczy. Blisko wsi Barycz.
421581
Nieczynny młyn wodny w Baryczy z lat 20 XX wieku
421582
Tama zbiornika wodnego w Baryczy.
Niebezpieczne miejsce. Obchodzimy brzegiem.
421583
Most kolejowy przy zalewie w Łasku (MOSiR)
Charakterystyczny punkt na trasie spływu.
421584
Droga z Łasku do Zduńskiej Woli.
Punkt orientacyjny na trasie spływu.
421585
Kładka nad wodą.
W zależności od poziomu wody może stanowić przeszkodę, którą trzeba obejść lądem.
423380
Wysoka, piaszczysta skarpa Grabi pomiędzy Brzeskami a Nowymi Kozubami.
423381
Piaskowa Góra.
INFORMACJE PODSTAWOWE:

Dzień 1 (PIERWSZY):
Trasa z Kuźnic do Baryczy (16 km, ok. 5 godzin). Stopień trudnośći średni.

Dzień 2 (DRUGI):
Trasa łatwa z Baryczy do Grabi (27 km, ok. 6 godzin)

OPIS OGÓLNY:
Zapraszamy na weekendowy spływ rzeką Grabią. Spływ zaplanowaliśmy na dwa dni. Pierwszego pokonujemy 16 kilometrowy odcinek z Kuźnic do Baryczy. Powinniśmy go pokonać w około 5 godziny. Napotkamy powalone drzewa oraz liczne przeszkody zbudowane przez bobry. Rzeka na tym odcinku silnie meandruje. Wymaga od kajakarza pewnego doświadczenia. Drugi dzień dłuższy. Przed nami około 27 kilometrów. Rzeka nadal bardzo malownicza. Przewidywany czas płynięcia około 6 godzin.

OPIS SZCZEGÓŁOWY:

PIERWSZY DZIEŃ:
Start: most drogowy na trasie Łask – Piotrków Trybunalski. Rzeka wąska, silnie meandrująca. Powalone drzewa przez bobry oraz gęste chaszcze to nic nadzwyczajnego na tym odcinku. Zaczynamy w Kuźnicach. Płyniemy w stronę Jamborka, gdzie znajduje się drewniany młyn wodny z 1920 roku oraz jaz wodny, który trzeba obejść prawą stroną brzegu. To doskonałe miejsce na odpoczynek oraz posiłek. Młyńska restauracja oferuje pysznego pstrąga z pobliskich stawów. Dostępne są również 2 pokoje noclegowe. Ta część trasy jest dość wymagająca. Kolejny odcinek mniej uciążliwy do miejscowości Ldzań. Lewa odnoga Grabi zaopatruje młyn w Talarze. My płyniemy prawą odnogą na której znajdują się dwa kamieniste progi. Nie chcąc przez nie przepływać należy przenieść kajak brzegiem. Wkrótce dopływamy do zalewu w miejscowości Barycz. Tamę najwygodniej obejść po stronie lewej, dobijając do brzegu około 50 metrów przed zaporą. Również po lewej stronie znajdują się pozostałości po nieczynnym już młynie. Kontynuując spływ poniżej tamy docieramy do mostu drogowego z Kolumny do Baryczy. Po prawej stronie dogodne miejsce aby zakończyć spływ. Naszym oczom ukażą się rozległe łąki i pastwiska niedaleko lasu. Tutaj rozbijamy obozowisko. Czas na nocleg i odpoczynek.

DRUGI DZIEŃ:
Za Baryczą dopływamy do „Piaskowej Góry”. Piaszczysta, szeroka plaża po lewej stronie zachęca do odpoczynku i podziwiania pejzażu doliny Grabi. Grzechem byłoby nie skorzystać. Dalej przepływamy pod mostem drogi ekspresowej „S8". Płynąc dalej docieramy do nieczynnego młyna w Baryczy oraz zalewu. Młyn znajduje się w lewej odnodze. My płyniemy prawą, przez zalew. Tamę najwygodniej obejść po stronie lewej, dobijając do brzegu około 50 metrów przed zaporą. Kolejne spiętrzenie wody w Kolumnie. Można spłynąć lub obejść prawą stroną. Uwaga na kamienie. Następny most. Tym razem na trasie Łask – Łódź. Docieramy do gospodarstwa rybnego. Zmuszeni jesteśmy przenieść kajaki lewą stroną ok. 200 metrów. Wracając na wodę uważać należy na kamienisty próg wodny. Mijamy most kolejowy oraz drogowy Zduńska Wola – Łask. Początkowo trasa prowadzi przez łąki i pola. Napotykamy pierwszą przeszkodę – kładkę nad wodą. Proponujemy przenieść kajaki lewą stroną. Wkrótce kolejny mostek i następna „przenoska” po lewej stronie. Po minięciu mostu w Zielęcicach wpływamy w prawą odnogę rzeki. Nie spływamy napotkanego jazu tylko przenosimy kajaki. Oby dwa brzegi dobrze dostępne. Fragment Zielęcice – Marzenin bardzo atrakcyjny. Po minięciu mostu drogi ekspresowej S8 napotykamy młyn w Marzeninie. Do obejścia po stronie prawej. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za Lichwą natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak i nocleg. Dopływamy do miejscowości Grabia. Tutaj kończymy drugi dzień przygody kajakowej.

DLA KOGO?
Dla osób ceniących bezpośredni kontakt z przyrodą. Planowany nocleg na dziko. Rozbijamy namioty i organizujemy obozowisko na plaży w miejscowości Lichawa. Wieczór spędzony w cieple ogniska oraz zapach pieczonej kiełbaski na długo zapadną w pamięć. Jeżeli szukasz wygodnego i komfortowego pokoju hotelowego to niestety nie ten spływ.

PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe plus fotelik dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
chi
7 kwietnia 2017 chi napisał:
elegancki spływ
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.