Spływ kajakowy z Burzenina do Sieradza rzeką Wartą, KAJAKOS.PL

Dodano 1 marca 2016 przez rysowanie
Spływ kajakowy z Burzenina do Sieradza rzeką Wartą, KAJAKOS.PL
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

73469
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

421230
Most drogowy Burzenin - Widawa
Dobry punkt orientacyjny.
421231
Początek spływu - plaża w Strumianach.
Szeroka, piaszczysta plaża. Wygodna aby rozpocząć spływ kajakowy. Latem dość licznie uczęszczana przez plażowiczów.
421232
Warta w Burzeninie
Na zdjęciu widoczne kołki w wodzie. Pozostałości po starym ,drewnianym moście.
421233
Warta w Burzeninie.
Widok w stronę Konopnicy.
421234
Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława w Burzeninie
Murowany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława w Burzeninie, ufundowany w 1642 r. przez Stanisława Pstrokońskiego.
421235
Stadion sportowy w Burzeninie.
421236
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, odsłonięty 15 VIII 1991 r. Poprzedni pomnik, odsłonięty 19 marca 1928 r., przetrwał okupację niemiecką, a został zniszczony po wojnie.
421237
Stary cmentarz przykościelny
Cmentarz przykościelny otoczony murem o charakterze obronnym z wnękami od wewnątrz i otworami strzelniczymi o wykroju kluczowym.
421238
Cmentarz Żydowski założony w XVII w. - lokalizacja orientacyjna.
Cmentarz Żydowski założony w XVII w. na pograniczu Burzenina i wsi Sambórz. Całkowicie zniszczony podczas II Wojny Światowej. Zajmował ok. 2 hektarów.
421239
Plaża przy starorzeczu.
Dogodne miejsce aby rozpocząć lub zakończyć spływ kajakowy.
421240
Warta w stronę Sieradza
421241
Warta w stronę Burzenina
421242
mostek nad starorzeczem
jedyny dojazd do plaży przy starorzeczu
421243
Par Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
Utworzony w 1989 roku w celu ochrony doliny Warty oraz Widawki. Zajmuje obszar 25330 hektarów. Na jego terenie znajduję się bogata fauna i flora chroniona w rezerwacie przyrody „Wrzosowisko”, niedaleko węzła hydrologicznego, który tworzą zbiegające się rzeki: Widawka, Grabia, Nieciecz. Obszar parku wyróżnia się malowniczymi przełomami Warty, między Beleniem i Strońskiem. Wysokość wzgórz sięga 45 metrów a na powierzchni ukazują się skały wapienne. Ze stoków można obserwować piękną panoramę rzeki warty, liczne jej zakola, podmokłe doliny wraz z torfowiskami i roślinami bagiennymi. Jest to jeden z bardziej atrakcyjnych parków krajobrazowych województwa łódzkiego.
421244
Zniszczony próg wodny w Tyczynie.
Aktualnie próg nie stwarza problemów aby go bezpiecznie spłynąć.
421245
ujście Widawki do Warty
dobry punkt orientacyjny
421246
plaża w Strońsku
Dogodne miejsce aby odpocząć na brzegu. Droga polną dojdziemy do Strońska. Możemy zrobić zakupy w miejscowym sklepie.
421247
Wysoka skarpa w Strońsku
Doskonały punkt widokowy na dolinę Warty i Sieradz.
421248
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Urszuli
421249
Miejsce walk w trakcie II Wojny Światowej
Miejsce walk w trakcie kampanii wrześniowej podczas II Wojny Światowej o utrzymanie linii obrony na Warcie (Beleń – Zagórzyce). Odcinkiem tym dowodził d-ca 30 pułku Strzelców Kaniowskich z Warszawy podpułkownik W. Szmyd. Niemcy przerwali polską linię obrony o świcie 5 września. U podnóża skarpy zachowały się polskie schrony bojowe dla obsługi ckm.
Coroczna inscenizacja bitwy rozegranej w dniach 4 - 5 września 1939 roku, w ramach kampanii wrześniowej II Wojny Światowej.
421250
Warta
421251
Most drogi ekspresowej S8 (Wrocław - Warszawa)
Dobry punkt orientacyjny.
421252
Most drogi ekspresowej S8 (Wrocław - Warszawa)
Dobry punkt orientacyjny.
421253
rzeka Warta w stronę Sieradza
421254
Miejsce wodowania
Dobre miejsce na rozpoczęcie lub zakończenie spływu. Dojazd ulicą Nadwarciańską oraz Obwodową w Sieradzu.
421255
"Krowi most" w Sieradzu.
Przeprawa rzeczna głownie dla okolicznych rolników. Most wykorzystywany do pędzenia bydła na nadrzeczne pastwiska - stąd jego nazwa ;) Dobry punkt orientacyjny na trasie spływu.
421256
Widok w stronę Sieradza.
421257
"Krowi most" w Sieradzu, zdj. 2
421258
Most drogowy z Sieradza do Zduńskiej Woli.
Charakterystyczny punkt na trasie spływu. Pod mostem zwężenie koryta oraz małe bystrze z prawej strony. Przepływać ostrożnie, trzymając się lewej strony.
421259
Bystrze pod mostem drogowym.
Pod mostem zwężenie koryta oraz małe bystrze z prawej strony. Przepływać ostrożnie, trzymając się lewej strony.
421260
Widok z mostu drogowego w stronę Sieradza
421261
Pomnik Bohaterów Walk nad Wartą w 1939 roku.
Bitwy toczono w Strońsku, Glinnie i Męce.
Brali w niej udział żołnierze z 28 Pułku Strzelców Kaniowskich z Łodzi, 30 Pułku Strzelców Kaniowskich z Warszawy, 31 Pułku Strzelców Kaniowskich z Sieradz, 10 Pułku Artylerii Lekkiej z Łodzi, Dywizjon Artylerii Ciężkiej z Łodzi, 4 Batalionu Strzelców, Batalionu Obrony Narodowej, Pułku Kawalerii korpusu Ochrony Pogranicza.
421262
Bunkier strzelecki z II Wojny Światowej.
Pozostałości po linii umocnień wzdłuż rzeki Warty z 1939 roku.
421263
Piękny fragment rzeki.
Po stronie lewej plaża. Możliwe płycizny.
421264
rzeka Warta
421265
Ujście Żegliny do Warty
421266
"Biały most" w Sieradzu.
Przeprawa piesza łącząca Park Staromiejski z plażą.
421267
Sieradz
421268
Sieradz, zdj. 2
421269
Zatoczka przy Kajakowym Klubie Sportowym w Sieradzu.
Miejsce zakończenia spływu.
421270
KAJAKOS - spływy kajakowe
Zapraszamy do skorzystania z oferty wypożyczalni kajaków lub wyjazdów zorganizowanych. Pływamy po Warcie, Liswarcie, Grabi, Widawce oraz Pilicy.
438728
Zapraszamy na spływy kajakowe.
INFORMACJE PODSTAWOWE:

Rzeka Warta
Start: Burzenin
Via: Strońsko
Koniec: Sieradz
Długość 26 km
Czas spływu: 5 godzin
Stałe przeszkody: 0
Rodzaj trasy: bardzo łatwa

OPIS SZCZEGÓŁOWY:
W Burzeninie możemy wodować kajaki w dwóch miejscach. Pierwsze to plaża niedaleko mostu drogowego do Widawy lub plaża na wyspie, około 1 kilometra dalej, w Strumianach. Od początku trasy płyniemy przez Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki. Krajobraz ulega zmianie. Z koryta znikają rzeczne wyspy. W niewielkiej odległości rzeki znajdują się wały przeciw powodziowe. W Tyczynie resztki zniszczonego progu wodnego. Spływamy go ostrożnie. Pod wodą kawałki betonu, kamieni i metalowych umocnień. Jest to ostatnia przeszkoda przed tamą Zbiornika Jeziorsko. Za 1, 5 km prawobrzeżne ujście Widawki do Warty. Wkrótce docieramy do plaży w Strońsku. Na horyzoncie widać górującą wieże kościoła. Korzystając z postoju jest to doskonała okazja aby udać się do sklepu. Po drodze mijamy bunkry z II Wojny Światowej (stanowiska strzelców ckm). Są tą pozostałości po linii umocnień Beleń – Zagórzyce oraz rozegranej bitwie w dniach 4 -5 września 1939 roku. Podążając dalej z nurtem Warty obserwujemy wysokie brzegi, porośnięte gęstą roślinnością. Mijamy most drogi ekspresowej S8, dalej tak zwany „krowi most” w Woźnikach oraz „stary most na krajówce 14/12” (Sieradz – Zduńska Wola). Przepływając pod tym ostatnim trzymajmy się lewej strony. Zatopione kamienie przy prawym brzegu powodują „gotowanie” wody. Po tej małej niedogodności naszym oczom ukaże się długi, lewy łuk rzeki ciągnący się aż za horyzont. Szeroka, piaszczysta plaża za łukiem przykuje naszą uwagę co może skutkować wpłynięciem na mieliznę. W tym miejscu Warta jest szeroka a główny nurt i głębsza woda znajdują się po prawej stronie. To już niestety ostatni kilometr naszego spływu. Miniemy jeszcze tak zwany „wysoki”, czyli wysoki brzeg gdzie w latach 70 i 80-tych mieszkańcy Sieradza bawili się skacząc do wody. Niestety aktualnie głębokość wody w tym miejscu jest niewystarczająca. Za chwilę dostrzeżemy „biały most” w Sieradzu. Za wiszącą przeprawą ok. 150 metrów dalej, po lewej stronie znajduje się Kajakowy Klub Sportowy w Sieradzu. Przy nim dogodna zatoczka aby bezpiecznie „zaparkować” nasze kajaki i wyjść suchą stopą na ląd.

DLA KOGO
Bardzo popularna trasa spływu kajakowego bez żadnych przenosek i stałych utrudnień. Idealna na jednodniową wyprawę. Dostępność brzegów oraz plaż stwarzają okazję do odpoczynku oraz kąpieli. Polecana dla dużych spływów grupowych, szkolnych, firmowych oraz rodzinnych. W Sieradzu bogata oferta hoteli, restauracji oraz ośrodków konferencyjnych. Oferujemy pomoc przy organizacji szkoleń oraz imprezy integracyjnej po dniu spędzonym na wodzie.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo również trasy łączone (Grabia, Widawka, Warta) z finałem w Sieradzu.

PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Marek79
2 marca 2016 Marek79 napisał:
Super miejsca i fajne zdjęcia oraz ciekawe opisy do zdjęć ;-)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.