Spływ kajakowy Rybaczówka - Głogów

Dodano 2 lutego 2017 przez rysowanie
Spływ kajakowy Rybaczówka - Głogów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

91891
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Kajak
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 8,8 km
  • Przewyższenie: 4,03 m
  • Suma podejść: 4,42 m
  • Suma zejść: 3,06 m
  • Data: 1 lipca 2016
  • Lokalizacja: Głogów
550203
Rybaczówka nad Odrą
CISZA, SPOKÓJ, KAJAKI, ROWERY,
NORDIC WALKING, MAŁA GASTRONOMIA...
POCZUJ PRAWDZIWĄ ZABAWĘ!

W XIX wieku w związku z regulacją Odry w miejscowości Borków (niem. Reinberg, okolice Głogowa) powstała ponad kilometrowa zatoka oraz wybudowano małą przystań dla barek rzecznych z hotelem i restauracją. Obiekt w tym kształcie istniał do końca II wojny światowej.

Od 2014r. ponownie w okresie wiosna-jesień jest on miejscem skierowanym na obsługę turystów.
Oferta obejmuje małą gastronomię ( m. in. smażona ryba, domowe pierogi, piwa regionalne, lody, napoje ), wypożyczalnię sprzętu turystycznego (kajaki, łodzie, rowerki wodne, rowery turystyczne), organizację spływów kajakowych, imprezy integracyjne oraz potańcówki po niebem.

http://nadodra.pl/
info@nadodra.pl
Tel. 0048 514 583 593
550204
Marina
Tuż przy różowym moście drogowym (Most Tolerancji), przy ulicy Obozowej 1 znajduje się przystań na Odrze – Marina Głogów. Można skorzystać z rejsów wycieczkowych statkami „Laguna” (tel. 531 013 193) lub „Odrzak” (tel. 516 186 655). Oprócz kawiarni znajdziemy tutaj wypożyczalnię rowerów, pole namiotowe, grillowe oraz miejsce na ognisko. Jeśli chodzi o most, w latach 90. XX wieku ogłoszono konkurs i to mieszkańcy wybrali jego kolor.
550205
Odra
Dolina Odry

Równoleżnikowa Pradolina Głogowska jest północno - zachodnią częścią
długiego na 170 km i podmokłego Obniżenia Głogowsko – Milickiego. W dnie pradoliny płynące wody wyryły terasy, na których położony jest Głogów i inne miejscowości.
Na południowy wschód od Głogowa, tam gdzie dzisiejsza rzeka Rudna powtarza istniejący jeszcze w średniowieczu przebieg koryta Odry, dolina rozszerza się tworząc Równinę Grębocicką. Odra i jej brzegi zachowały miejscami naturalny krajobraz, na który składają się starorzecza, wyspy, piaszczyste łachy i roślinność łęgowa.

Część wschodnia

Na wschód od Głogowa Pradolina Odry rozszerza się na Równinę Grębocicką. Płynąca środkiem tego obszaru rzeka Czarna i jej przedłużenie - Kanał Południowy. Ona sama płynie dziś ówczesnym korytem Baryczy. Żyzne ziemie pokrywają obramowaną Wzgórzami Dalkowskimi Równinę Grębocicką, brak jest w tych okolicach większych połaci lasów. Odra, mimo regulacji obwałowań - systematycznie podejmowanych od r. 1874 - zachowuje jeszcze w dużym stopniu swój dawny obraz brzegów, w którym zaznaczają się zakola, starorzecza
i piaszczyste łachy. Fauna i flora brzegów Odry jest znacznie bogatsza od przyległych terenów. Wzdłuż rzeki prowadzi szlak corocznych wędrówek ptaków, oprócz tego są tu liczne siedliska ptaków wodnych. Pas nadrzeczny od miejscowości Borek do Leszkowic ustanowiony został w 1986r obszarem przyrody chronionej.

W sąsiedztwie wału i dawnych łęgów położone są przysiółki: Borków, Golkowice i Mileszyn. Te ustronne miejsca, chętnie odwiedzane są przez wędkarzy, mogą również służyć rekreacji. Podobne walory ma okolica Wietszyc. Ta wieś, podobnie jak pobliskie Kotowice
i Leszkowice wywodzą się ze średniowiecznych osad rycerskich. Z Leszkowic warto wybrać się do grodziska wczesnośredniowiecznego. Położone 2 km na płd. - wschód od wsi, przy Kanale Południowym, jest doskonale czytelne w płaskim i odkrytym terenie (wygodne dojście drogą prowadzącą obok starej przepompowni - elektrowni do dawnego folwarku Dębinki i kawałek ścieżką). W tej okolicy szczególnie interesująca jest stroma i zalesiona skarpa ograniczająca starorzecze między Trzęsowem i Orskiem. Na jej terenie, utworzono
w 1993 roku rezerwat przyrody „Skarpa Storczyków“. Chroni się w nim jedno z trzech
w Polsce stanowisk storczyka kruszczyka połabskiego. Rezerwat możemy zwiedzać, korzystając (wyłącznie) z oznakowanej ścieżki przyrodniczej. W [pobliskiej] Piersnej znajduje się kościół Nawiedzenia Matki Boskiej. Zbudowany w XV w., spalony w 1635 roku i odbudowany w 21 lat później, zachował jednak gotyckie formy. W Borku, Białołęce
i Droglowicach oglądać można pałace, w kształtach jakie nadano im w XIX w.

Na Równinie Grębocickiej warte zobaczenia są głównie stare kościoły. Kościół św. Marcina w Grębocicach, który prezentuje typowy późny gotyk (ok.1500 r.). Wyposażenie jego jest
w większości późnobarokowe. Kościół Podwyższenia Krzyża Św. w Szymocinie zawiera wartościowy różnostylowy wystrój, m.in duży zespół całopostaciowych płyt nagrobnych (niektóre polichromowane). Z przełomu XV i XVI w. pochodzi kościół parafialny św. Jadwigi Śląskiej w Rzeczycy.

Część zachodnia

Po minięciu Głogowa, Odra płynie południowym skrajem Pradoliny Głogowskiej.
Od wysokości dawnej wsi Wróblin Głogowski rzeka podąża łagodnymi zakolami w kierunku północno-zachodnim. Po północnej stronie pradolina rozciąga się szeroko: płaski teren zajęty jest najczęściej przez pastwiska i uprawy, w pasie nadrzecznym występują liczne cieki i oczka wodne. Taki krajobraz towarzyszy także brzegom rzeki po południowej stronie. Tam jednak dolina posiada wyraźną krawędź. Rozcinają ją potoki, spływające ze Wzgórz Dalkowskich. W kierunku południowym teren wznosi się łagodnie, a dalej kulminuje w wysokiej partii wzgórz Grzbietu Dalkowskiego.

Bogate dziedzictwo kulturowe z czasów historycznych zachowało się na omawianym terenie jedynie częściowo. Lewobrzeżny pas Odry na odcinku od Głogowa do Brzegu Głogowskiego zajmują dziś głównie tereny przemysłowe. Wśród nich dominuje potężny kompleks Huty Miedzi „Głogów”. Ekspansja przemysłu hutniczego spowodowała nie tylko przekształcenie krajobrazu, ale również, szczególnie w pierwszych dziesięcioleciach, degradację środowiska naturalnego i kulturowego. Powstała konieczność likwidacji kilku wsi. Dzięki zrealizowaniu w ostatnich kilkunastu latach programu inwestycji proekologicznych, huta „Głogów” jest dziś jedną z najczystszych dla środowiska hut miedzi na świecie.

Malownicza trasa prowadząca z nurtem rzeki, z miejscowości Borków (Rybaczówka) do Mariny w Głogowie. Czas potrzebny do pokonania to ok. 2 h spokojnego dryfowania. Po drodze kilka miejsc, w których można się zatrzymać i podziwiać oraz eksplorować nadrzeczne tereny.
Z odrobiną szczęścia wypatrzyć można po prawej stronie czaplę siwą bądź inne gatunki ptaków licznie zamieszkujące te tereny.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Mapa Pojezierze Sławskie
Pojezierze Sławskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turystyczna mapa Pojezierza Sławskiego z aktualnymi szlakami pieszymi, rowerowymi i kajakowymi. Obszar mapy zawiera się pomiędzy Zieloną Górą a Lesznem obejmując obszar m.in. Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.