Spływ kajakowy Marzenin - Grabno; KAJAKOS.PL (rzeka Grabia)

Dodano 26 lutego 2016 przez rysowanie
Spływ kajakowy Marzenin - Grabno; KAJAKOS.PL (rzeka Grabia)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

73263
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

420105
Grabia - Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
Utworzony w 1989 roku w celu ochrony doliny Warty oraz Widawki. Zajmuje obszar 25330 hektarów. Na jego terenie znajduję się bogata fauna i flora chroniona w rezerwacie przyrody „Wrzosowisko”, niedaleko węzła hydrologicznego, który tworzą zbiegające się rzeki: Widawka, Grabia, Nieciecz. Obszar parku wyróżnia się malowniczymi przełomami Warty, między Beleniem i Strońskiem. Wysokość wzgórz sięga 45 metrów a na powierzchni ukazują się skały wapienne. Ze stoków można obserwować piękną panoramę rzeki warty, liczne jej zakola, podmokłe doliny wraz z torfowiskami i roślinami bagiennymi. Jest to jeden z bardziej atrakcyjnych parków krajobrazowych województwa łódzkiego.
420132
Śluza spiętrzająca wodę przed młynem.
Płyniemy prawą odnogą (tak na prawdę kierujemy się na wprost). Przenosimy kajaki przy moście drogowym obok młyna "Krzywda" w Brzeskach.
420133
Młyn "Krzywda" w Brzeskach
Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.
420134
Młyn Nowe Kozuby
Młyn wodny w Nowych Kozubach powstał w 1920 r. Na początku młyn ten napędzany był, tak jak poprzedni - kołem wodnym. Wyposażony był w dwie pary kamieni młyńskich tzw. "francuskich" oraz perlak, jagielnik i żubrownik. Dziennie mógł przerobić ok. 1 tony zboża. W latach 30 rozpoczęto jego modernizację - zamontowano wówczas nowocześniejszy napęd czyli turbinę oraz zastąpiono jedną parę kamieni młyńskich metalowymi walcami. W latach 1949 - 1956 stał zamknięty. W 1966 r. młyn przeszedł gruntowny remont i pracuje do dziś, wyposażony w turbinę elektryczną.
420135
Próg wodny
Niebezpieczne miejsce. Obchodzimy brzegiem. Nie spływamy.
420136
Widok z mostu w Nowych Kozubach
Widok w dół rzeki. Poniżej młyna wodnego w Nowych Kozubach.
420137
Kamienisty próg - zdjęcie nr 2
420138
Miejsce wodowania kajaków.
W tej odnodze wodujemy kajaki po obejściu spiętrzenia wody przed młynem w Nowych Kozubach. Obok polana. Dogodne miejsce na postój, odpoczynek i ognisko.
420142
KAJAKOS spływy kajakowe
Zapraszamy na spływy kajakowe po Grabi, Widawce, Warcie, Liswarcie oraz Pilicy.
422459
Spływ kajakowy Grabią
422460
Stary młyn wodny w Woli Marzeńskiej
422461
Grabia
422462
Linia kolejowa Kustrzyce - Zduńska Wola
Bardzo dobry punkt orientacyjny. Charakterystyczne miejsce.
422463
Miejsce na dziki biwak i nocleg. za Lichawą.
Bardzo dobre miejsce na obozowisko.
422464
Plaża za Lichawą
422465
Plaża za Lichawa zdj. 2
422466
Most drogowy z Grabi do Lichawy.
Dobry punkt orientacyjny.
422467
Spływ kajakowy Grabią
OPIS SZCZEGÓŁOWY:
Spływ kajakowy zaczynamy przy moście drogowym ze Zduńskiej Woli do Marzenina. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za mostem w Lichawie natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak i nocleg. Młyny wodne w Brzezkach i Kozubach to doskonała okazja na chwile odpoczynku przy okazji pokonywania zapór. Pierwszy obchodzimy lewą stroną, drugi prawą. To już końcówka naszej przygody. Przed miejscowością Grabno rzeka znowu się rozwidla. Przepływamy przez Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Trzymamy się lewej odnogi. Dopływamy do mostu drogowego. Dobijamy do lewego brzegu, za mostem przy wodowskazie. Niestety to już koniec naszej trasy.

DLA KOGO?
Tras polecana na spływ jednodniowy. Bez szczególnych utrudnień. Prowadzi przez bardzo malownicze fragmenty rzeki Grabi oraz Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Każdy na tym odcinku znajdzie coś dla siebie. Lesiste fragmenty, przeplatane odcinkami podmokłych łąk. Dwa młyny wodne wraz z zaporami do pokonania przysporzą dodatkowych atrakcji.

PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe (z miejscem dla dziecka)
• Kajaki jednoosobowe

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.