Spływ kajakowy Marzenin - Górki Grabińskie; KAJAKOS.PL (Grabia i Widawka)

Dodano 27 lutego 2016 przez rysowanie
Spływ kajakowy Marzenin - Górki Grabińskie; KAJAKOS.PL (Grabia i Widawka)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

73279
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

420154
ujście rzeki Nieciecz
Rzeka Widawka wraz z Niecieczą oraz Grabia tworzą bardzo ciekawy węzeł hydrologiczny w Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki.
420155
Tama elektrowni wodnej w Górkach Grabińskich w
Zalecamy wpłynąć na rozwidleniu w prawą odnogę. Tam dobić do lewego brzegu i przeprawiać się wyspą. Z wyspy dogodne zejście na prawy brzeg obok budynku elektrowni.
420156
Elektrownia wodna w Górkach Grabieńskich
420157
ujście Grabi do Widawki
420158
Most Grabno - Zamość
Dogodne miejsce na rozpoczęcie lub zakończenie spływu. Trawiasta polana z dostępem do wody. Obok wodowskaz oraz most drogowy Grabno - Zamość.
420160
Zabytkowy młyn wodny w Nowych Kozubach
Młyn wodny w Nowych Kozubach powstał w 1920 r. Na początku młyn ten napędzany był, tak jak poprzedni - kołem wodnym. Wyposażony był w dwie pary kamieni młyńskich tzw. "francuskich" oraz perlak, jagielnik i żubrownik. Dziennie mógł przerobić ok. 1 tony zboża. W latach 30 rozpoczęto jego modernizację - zamontowano wówczas nowocześniejszy napęd czyli turbinę oraz zastąpiono jedną parę kamieni młyńskich metalowymi walcami. W latach 1949 - 1956 stał zamknięty. W 1966 r. młyn przeszedł gruntowny remont i pracuje do dziś, wyposażony w turbinę elektryczną.
420161
kamienisty próg przed młynem w Nowych Kozubach
Obchodzimy go prawą stroną.
420162
Młyn "Krzywda" w Brzeskach.
Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.
420163
Tama i śluza spiętrzająca wodę.
Płynąć na wprost (prawą odnogą).
420164
pale w wodzie
niebezpieczne miejsce.
420165
Most drogowy w Lichawie
420166
Linia kolejowa Tarnowskie Góry - Inowrocław
420167
Początek spływu.
Plaża przy moście w Marzeninie.
420168
Stary młyn w Woli Marzeńskiej
420169
KAJAKOS spływy kajakowe68
422455
Grabia
422456
Młyn w Woli Marzeńskiej
422457
Młyn "Krzywda" w Brzeskach zdj. 2
422458
Most Grabno - Zamość.
INFORMACJE PODSTAWOWE:

Rzeki:Grabia i Widawka
Start:Marzenin
Via: Brzeski, Nowe Kozuby
Koniec: Górki Grabińskie
Długość 25 km
Czas spływu: 7 - 8 godzin
Stałe przeszkody: 3
Rodzaj trasy: łatwa

OPIS SZCZEGÓŁOWY:
Spływ kajakowy zaczynamy przy moście drogowym ze Zduńskiej Woli do Marzenina. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za mostem w Lichawie natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak i nocleg. Młyny wodne w Brzezkach i Kozubach to doskonała okazja na chwile odpoczynku przy okazji pokonywania zapór. Pierwszy obchodzimy lewą stroną, drugi prawą. Przed miejscowością Grabno rzeka znowu się rozwidla. Trzymamy się lewej odnogi. Przepływamy przez Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Za niecałe 1,5 km wpłyniemy na wody Widawki. Z nurtem rzeki dopływamy spokojnie do Gorek Grabińskich, gdzie koryto dzieli się na dwie odnogi. Tama spiętrzająca wodę zbudowana jest w lewym korycie. Nie jest ona spławna. My skręcamy w prawo. Dopływamy od elektrowni wodnej, która tarasuje nam drogę. Najwygodniej dobić do lewego brzegu, czyli wyspy. W tym miejscu kończymy naszą trasę.

DLA KOGO?
Tras polecana na spływ jednodniowy. Bez szczególnych utrudnień. Prowadzi przez bardzo malownicze fragmenty rzeki Grabi oraz Widawki. Przepływamy Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Każdy na tym odcinku znajdzie coś dla siebie. Lesiste fragmenty, przeplatane odcinkami podmokłych łąk. Dwa młyny oraz elektrownia wodna do pokonania przysporzą dodatkowych atrakcji.

PREFEROWANY SPRZĘT:
Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
Kajaki jednoosobowe ;

MOŻLIWE MODYFIKACJE / TRASY ALTERNATYWNE:
Proponujemy zmodyfikować podstawową trasę omówioną powyżej. Możemy spływ wydłużyć do miejscowości Jeziorko. Wtedy trasa liczy 34 kilometry. Wymaga od uczestników dobrej kondycji fizycznej. Dla osób mniej wprawionych polecamy skrócenie wycieczki i rozpoczęcie spływu z Brzesek lub Nowych Kozub. Masz pomysł na inną trasę? Z miła chęcią go zrealizujemy dla Ciebie.

Trasa zmodyfikowana:
1. Marzenin - Jeziorko (34 km, 9 godzin)
2. Brzeski – Górki Grabińskie (15 km, 3 – 4 godziny)
3. Nowe Kozuby – Górki Grabińskie (12 km, 2 - 3 godziny)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
21 listopada 2016 kys30 napisał:
:)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.