Spływ kajakowy Brzeski - Górki Grabińskie, KAJAKOS.PL (Grabia, Widawka)

Dodano 27 lutego 2016 przez rysowanie
Spływ kajakowy Brzeski - Górki Grabińskie, KAJAKOS.PL (Grabia, Widawka)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

73299
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

420232
Elektrowni wodna w Górkach Grabieńskich
Zalecamy wpłynąć wprawą odnogę rzeki. Przed elektrownią wyjść na lewym brzegu. Tam wyciągnąć kajaki i z wyspy, przy pomoście elektrowni wyjść na prawy brzeg.
420233
Jaz spiętrzający wodę w lewej odnodze Widawki.
Najwygodniej opłynąć przeszkodę prawą odnogą. Tam woda jest spokojniejsza. Dobijamy do lewego brzegi u wychodzimy na wyspę.
420234
rozwidlenie koryta rzeki
zalecamy wpłynąć w prawa odnogę
420235
ujście Niecieczy do Widawki
420236
piękny fragment Widawki
lesisty fragment rzeczki z towarzyszącymi bagnami i rozlewiskami
420237
ujście Grabi do Widawki
420238
miejsce na biwak
Przy ujściu Grabi do Widawki, po stronie prawej dogodne miejsce na dziki biwak pod chmurką. Wygodne wyjście z wody. Dojazd gruntową drogą.
420239
miejsce wodowania
Wygodne dojście do wody. Można rozpocząć lub zakończyć spływ przy wodowskazie.
420240
rozwidlenie koryta przed Grabnem.
Trzymamy się lewej odnogi.
420241
Niemiecki cmentarz z II Wojny Światowej
Niemiecki cmentarz wojenny z 1914 r. Zostali tutaj pochowani żołnierze, którzy ponieśli śmierć w bitwie w dniach 22–30 listopada 1914 roku rozegranej w okolicach Zamościa.
420242
Kościół drewniany Św. Wacława i Mikołaja
Kościół drewniany Św. Wacława i Mikołaja wybudowany w latach 1947 – 1949 z rozebranych poniemieckich baraków z pobliskiego poligonu.
420243
Mogiła Polskich żołnierzy z II Wojny Światowej
Na cmentarzu mogiła polskich żołnierzy, którzy polegli w bitwie o Józefów i Rogóźno w dniach 4 i 5 września 1945 roku. Byli to żołnierze z 72 Pułku Piechoty z Radomia.
420244
Stary młyn wodny w Nowych Kozubach
Młyn wodny w Nowych Kozubach powstał w 1920 r. Na początku młyn ten napędzany był, tak jak poprzedni - kołem wodnym. Wyposażony był w dwie pary kamieni młyńskich tzw. "francuskich" oraz perlak, jagielnik i żubrownik. Dziennie mógł przerobić ok. 1 tony zboża. W latach 30 rozpoczęto jego modernizację - zamontowano wówczas nowocześniejszy napęd czyli turbinę oraz zastąpiono jedną parę kamieni młyńskich metalowymi walcami. W latach 1949 - 1956 stał zamknięty. W 1966 r. młyn przeszedł gruntowny remont i pracuje do dziś, wyposażony w turbinę elektryczną.
420245
próg wodny spiętrzający wodę
Niebezpieczne miejsce. obchodzimy przeszkodę prawym brzegiem. Niedaleko miejsce na krótki odpoczynek. Dogodne zejście do wody
420246
miejsce na odpoczynek
Dogodne miejsce na polonie, aby przy okazji obchodzenia spiętrzenia wody odpocząć. Można rozpalić ognisko.
420247
Młyn Krzywda w Brzeskach
Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.
420248
Grabia
420249
KAJAKOS spływy kajakowe
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty spływów kajakowych. Pływamy po Warcie, Liswarcie, Grabi, Widawce oraz Pilicy.
INFORMACJE PODSTAWOWE

Rzeki Grabia i Widawka
Start: Brzeski
Via: Nowe Kozuby, Grabno
Koniec: Górki Grabińskie
Długość 16 km
Czas spływu: 3 - 4 godziny
Stałe przeszkody: 3
Rodzaj trasy: łatwa

OPIS SZCZEGÓŁOWY:
Jedna z najkrótszych tras w naszej ofercie ale również jedna z najbardziej malowniczych i pięknych. Dedykowana osobom, które pragną zaznać przygody kajakowej a nie chcą spędzić w kajaku wielu godzin. Spływ zaczynamy w miejscowości Brzeski. Wodujemy kajaki przy starym młynie „Krzywda”. Grabia rozpościera przed nami całą swoja urodę. Zachwyceni jej pięknem docieramy do kolejnego młyna w miejscowości Nowe Kozuby. Jest to stary młyn wodny, aktualnie wyposażony w turbinę elektryczną. Główny nurt wody skierowany jest na wprost. My musimy obejść spiętrzenie wody w prawej odnodze. Korzystając z okazji pokonywania przeszkody możemy spędzić chwile na polanie obok. To dobra okazja na posiłek i regenerację sił. Po odpoczynku czeka nas odcinek rzeki silnie meandrującej i wijącej się przez las. Przed miejscowością Grabno rzeka znowu się rozwidla. Trzymamy się lewej odnogi. Przepływamy przez Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Za niecałe 1,5 km wpłyniemy na wody Widawki. Z nurtem rzeki dopływamy spokojnie do Górek Grabińskich, gdzie koryto dzieli się na dwie odnogi. Tama spiętrzająca wodę zbudowana jest w lewym korycie. Nie jest ona spławna. My skręcamy w prawo. Dopływamy od elektrowni wodnej, która tarasuje nam drogę. Najwygodniej dobić do lewego brzegu, czyli wyspy. W tym miejscu kończymy naszą trasę.

DLA KOGO?
Tras polecana na spływ jednodniowy. Bez szczególnych utrudnień. Prowadzi przez bardzo malownicze fragmenty rzeki Grabi oraz Widawki. Przepływamy Park Krajobrazowy Międzyrzecza Waty i Widawki. Każdy na tym odcinku znajdzie coś dla siebie. Przepływamy przez las i mokradła. Dwa zabytkowe młyny oraz elektrownia wodna do pokonania przysporzą dodatkowych atrakcji.

PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.