category-icon

Spacerkiem po Tarnowie

9 km
3 h 5 min
791 m
Polska, małopolskie, Tarnów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-07
Polska, małopolskie, Tarnów
category-icon
9 km
791 m
703 m
Łatwy
3 h 5 min
5.2/6
Spacer po polskim biegunie ciepła zaczyna się od Plant Jakubowskiego, tuż przy dworcu PKP. Ze skweru, którego ozdobą są pomnikowe drzewa (m.in. ok. 180-letni klon polny i ok. 160-letni kasztanowiec biały) widać ceglane wieże zabytkowego kościoła i klasztoru Misjonarzy. Następnie udajemy się wzdłuż najważniejszej ulicy Tarnowa, głównej arterii miasta oraz dawnego traktu cesarskiego, ulicy Krakowskiej wiodącą do tarnowskiej Starówki, perły polskiego renesansu. Na tej ulicy pomiędzy kamienicami znajduje się podmiejski dwór z dachem krytym gontem. Obecnie mieści się w nim polskie Muzeum Etnograficzne, znane z jedynej w Europie stałej wystawy poświęconej historii i kulturze Romów. Gdy dochodzimy do końca drogi skręcamy w lewo i ruszamy ulicą Wałową, idąc w kierunku wschodnim mijamy pomnik Władysława Łokietka (którego nogę należy dotkąć prawą reką, ponoć przynosi szczęście), a także ławkę poetów, na której przycupnęły sylwetki Agnieszki Osieckiej, Jana Brzechwy oraz Zbigniewa Herberta. Idziemy dalej ulicą Wałową na wschód. Dochodzimy do ul. Basztowej (po prawej stronie), która tak naprawdę ulicą jest tylko z nazwy z powodu schodów. Przy niej, po prawej stronie, znajduje się odrestaurowana Basteja - półbaszta, jeden z ocalałych fragmentów murów obronnych. Wracamy na ul. Wałową. Nieco dalej na rogu ulic Wałowej i Rybnej stoi Roman Brandstaetter, który, opierając się o narożnik kamienicy, ubrany w beret i palący fajkę zza okularów przygląda się przechodniom.
Podążamy dalej, ul. Wałową na wschód i dochodzimy do pomnika gen. Bema, miejsca częstych odwiedzin oficjalnych delegacji węgierskich. Za pomnikiem skręcamy w prawo i furtą miejską wchodzimy na ul. Żydowską, obok Domu Florenckiego. Wychodzimy ulicą Wekslarską na Rynek, skąd ponownie wracamy na ulicę Żydowską, przy tejże ulicy znajduje się Bima - jedyna pozostałość po Starej Synagodze. Wychodzimy placem rybnym i ulicą Kapitualną kierujemy się w stronę tarnowskiej bazyliki katedralnej. W tej najważniejszej świątyni miasta i diecezji tarnowskiej uwagę przykuwają, stojące tuż za ołtarzem, najwyższe w Europie, ponad 13-metrowe, monumentalne pomniki nagrobne rodu Tarnowskich i Ostrogskich.
Pierwszy jest autorstwa włoskiego rzeźbiarza Jana Marii Padovano. Natomiast w nawie południowej na uwagę zasługuje pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej, pierwszej żony hetmana Tarnowskiego. Jest to arcydzieło renesansowej rzeźby nagrobnej w skali europejskiej. Znawcy sztuki uważają rzeźbę za najpiękniejsze przedstawienie kobiety doby renesansu. Przed bazyliką stoi - najstarszy (z 1981 r.) na świecie pomnik papieża Polaka - Jana Pawła II.W zaułku za Katedrą znajduje się Dom Mikołajowskich, jedna z najpiękniejszych i najstarszych kamieniczek w Tarnowie. Ulicą Najświętszej Marii Panny udajemy się do drewniany kościóła p.w. Matki Bożej Szkaplerznej nad potokiem Wątok, z 1458 roku. Tuż przy kościele znajduje się Stary Cmentarz. Wycieczka kończy się na górze Św. Marcina, na ruinach zamku Tarnowskich, skąd można podziwiać piękne, rozłożyste widoki na cały Tarnów oraz okolice. To cudowne miejsce na obserwację wschodów i zachodów słońca.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024