Spacerkiem po Tarnowie

Dodano 24 listopada 2010 przez Garmin
Spacerkiem po Tarnowie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1137
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.2
 • Dystans: 9,1 km
 • Czas trwania: 3 h 5 min
 • Średnia prędkość: 2,94 km/h
 • Przewyższenie: 291 m
 • Suma podejść: 1 134 m
 • Suma zejść: 1 041 m
 • Data: 7 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Tarnów
1971
IMG_8328.png
x
1972
IMG_8368.png
x
1973
IMG_8427.png
x
1974
IMG_8434.png
x
1975
IMG_8488.png
x
1976
IMG_8324.png
Planty Jakubowskiego
1977
IMG_8363.png
Pomnik Władysława Łokietka
1978
IMG_8393.png
Pomnik Romana Brandstaettera
1979
IMG_8457.png
Drewniany kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej nad potokiem Wątok
Spacer po polskim biegunie ciepła zaczyna się od Plant Jakubowskiego, tuż przy dworcu PKP. Ze skweru, którego ozdobą są pomnikowe drzewa (m.in. ok. 180-letni klon polny i ok. 160-letni kasztanowiec biały) widać ceglane wieże zabytkowego kościoła i klasztoru Misjonarzy. Następnie udajemy się wzdłuż najważniejszej ulicy Tarnowa, głównej arterii miasta oraz dawnego traktu cesarskiego, ulicy Krakowskiej wiodącą do tarnowskiej Starówki, perły polskiego renesansu. Na tej ulicy pomiędzy kamienicami znajduje się podmiejski dwór z dachem krytym gontem. Obecnie mieści się w nim polskie Muzeum Etnograficzne, znane z jedynej w Europie stałej wystawy poświęconej historii i kulturze Romów. Gdy dochodzimy do końca drogi skręcamy w lewo i ruszamy ulicą Wałową, idąc w kierunku wschodnim mijamy pomnik Władysława Łokietka (którego nogę należy dotkąć prawą reką, ponoć przynosi szczęście), a także ławkę poetów, na której przycupnęły sylwetki Agnieszki Osieckiej, Jana Brzechwy oraz Zbigniewa Herberta. Idziemy dalej ulicą Wałową na wschód. Dochodzimy do ul. Basztowej (po prawej stronie), która tak naprawdę ulicą jest tylko z nazwy z powodu schodów. Przy niej, po prawej stronie, znajduje się odrestaurowana Basteja - półbaszta, jeden z ocalałych fragmentów murów obronnych. Wracamy na ul. Wałową. Nieco dalej na rogu ulic Wałowej i Rybnej stoi Roman Brandstaetter, który, opierając się o narożnik kamienicy, ubrany w beret i palący fajkę zza okularów przygląda się przechodniom.
Podążamy dalej, ul. Wałową na wschód i dochodzimy do pomnika gen. Bema, miejsca częstych odwiedzin oficjalnych delegacji węgierskich. Za pomnikiem skręcamy w prawo i furtą miejską wchodzimy na ul. Żydowską, obok Domu Florenckiego. Wychodzimy ulicą Wekslarską na Rynek, skąd ponownie wracamy na ulicę Żydowską, przy tejże ulicy znajduje się Bima - jedyna pozostałość po Starej Synagodze. Wychodzimy placem rybnym i ulicą Kapitualną kierujemy się w stronę tarnowskiej bazyliki katedralnej. W tej najważniejszej świątyni miasta i diecezji tarnowskiej uwagę przykuwają, stojące tuż za ołtarzem, najwyższe w Europie, ponad 13-metrowe, monumentalne pomniki nagrobne rodu Tarnowskich i Ostrogskich.
Pierwszy jest autorstwa włoskiego rzeźbiarza Jana Marii Padovano. Natomiast w nawie południowej na uwagę zasługuje pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej, pierwszej żony hetmana Tarnowskiego. Jest to arcydzieło renesansowej rzeźby nagrobnej w skali europejskiej. Znawcy sztuki uważają rzeźbę za najpiękniejsze przedstawienie kobiety doby renesansu. Przed bazyliką stoi - najstarszy (z 1981 r.) na świecie pomnik papieża Polaka - Jana Pawła II.W zaułku za Katedrą znajduje się Dom Mikołajowskich, jedna z najpiękniejszych i najstarszych kamieniczek w Tarnowie. Ulicą Najświętszej Marii Panny udajemy się do drewniany kościóła p.w. Matki Bożej Szkaplerznej nad potokiem Wątok, z 1458 roku. Tuż przy kościele znajduje się Stary Cmentarz. Wycieczka kończy się na górze Św. Marcina, na ruinach zamku Tarnowskich, skąd można podziwiać piękne, rozłożyste widoki na cały Tarnów oraz okolice. To cudowne miejsce na obserwację wschodów i zachodów słońca.

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0