Spacerem przez Miasto: ul. Gądki - ul. Kwiatowa

Dodano 14 grudnia 2014 przez rysowanie
Spacerem przez Miasto: ul. Gądki - ul. Kwiatowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

52815
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.5
  • Dystans: 7,5 km
  • Przewyższenie: 30,27 m
  • Suma podejść: 56,68 m
  • Suma zejść: 53,6 m
  • Data: 14 grudnia 2014
  • Lokalizacja: Jasło
307703
Przystanek kwiatowa
Przystanek Kwiatowa – teren rekreacyjny przy ul. Kwiatowej w Jaśle, blisko 5 ha obszar rekreacyjno-wypoczynkowy z jeziorem, po którym można pływać rowerkami wodnymi i łódkami.Atrakcją dla spacerowiczów jest również pływająca przystań. W skład kompleksu wchodzą:
- boiska wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka) oraz plac do siatkówki plażowej z budynkiem zaplecza (WC, przebieralnia)
- zbiornik wodny z pomostami pływającymi, przystanią do sprzętu rekreacji wodnej (rowery, kajaki), wiatą na sprzęt pływający
- zadaszony bar grillowy z tarasem, place do grillowania, ogólnodostępny budynek sanitarny
- ścieżka zdrowia z urządzeniami do aktywnej rekreacji
- place zabaw dla dzieci wyposażone w urządzenia zabawowe
- altana biesiadna, altana rekreacyjna, miejsca do gry w szachy.
307704
Kirkut
Kirkut – cmentarz żydowski usytuowany jest przy ul. Floriańskiej, z XIX w. Na powierzchni 0,33 ha znajduje się około stu macew i mogiła zbiorowa żołnierzy austriackich pochodzenia żydowskiego poległych w czasie I wojny światowej. W centrum kirkutu społeczność jasielska upamiętniła pomordowanych pomnikiem. Fragmenty macew, zdewastowanych przez Niemców w czasie okupacji hitlerowskiej, zostały wmurowane w ogrodzenie cmentarza tworząc lapidarium.
307705
Pomnik Grunwaldzki
Pomnik Grunwaldzki – postawiony na Górce Klasztornej w 500. rocznicę zwycięstwa nad Krzyżakami w 1410 r. zburzony w czasie II wojny światowej przez Niemców, odbudowany po jej zakończeniu.
307706
Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Siostry Wizytki w Jaśle
Klasztor i Kościół Sióstr Wizytek – powstał w miejscu starej poaustriackiej prochowni po przybyciu do Jasła sióstr Wizytek z Wersalu w 1903 r. Podczas II wojny św. uległ całkowitemu zniszczeniu, ocalała jedynie figura Matki Bożej, która obecnie stoi na placu przed świątynią, wybudowaną w 1951 r. W głównym ołtarzu kościoła podziwiać można wierną kopię obrazu Matki Boskiej z Ostrej Bramy oraz ornat z XVIII w. Obiekt znajduje się na tzw. Górce Klasztornej.
307707
Park Miejski
Park Miejski – powstał pod koniec XIX w. W miejscu obecnego parku znajdował się staw otoczony ogrodem. W 2005 r. rozpoczęto modernizację parku i w jego południowej części wybudowano wspaniałą fontannę.
307708
Sanktuarium św. Antoniego i Klasztor OO. Franciszkanów
Sanktuarium św. Antoniego i Klasztor OO. Franciszkanów – początkowo wzniesiony w latach 1903-1904 przez Ojców Franciszkanów przy ul. Mickiewicza i Jagiełły, zniszczony w czasie II wojnie św. – ocalała jedynie figura patrona miasta, którą można zobaczyć w skwerze św. Antoniego. Obecna budowla, powstała w II poł. XX w. przy skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Chopina jest największą świątynią w mieście. W kaplicy św. Antoniego, obok ołtarza znajduje się figura patrona, a w kaplicy św. Franciszka - barokowy obraz “Stygmatyzacja św. Franciszka” (z przełomu XVII i XVIII w.). Cennym zabytkiem jest drewniana figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVI w.) oraz rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego (1760 r.).
307709
Park linowy
Park linowy to obiekt rekreacyjno-sportowy usytuowany z dala od miejskiego zgiełku na osiedlu Gądki, co sprzyja wypoczynkowi. Zainstalowany jest na naturalnym drzewostanie i podzielony na cztery trasy o różnej skali trudności. Trasa żółta to trasa treningowa, zielona przeznaczona dla dzieci od 8 roku życia, trasa niebieska (łatwa) oraz trasa czerwona (trudna). Park linowy to ciekawa forma aktywności fizycznej na wysokości, która pomaga doskonalić technikę utrzymywania równowagi, jest terapią w przełamywaniu lęku wysokości i opanowywaniu emocji w chwilach podwyższonego poziomu adrenaliny w organizmie.
307710
Tor BMX
Tor BMX to znakomita atrakcja dla każdego miłośnika dwóch kółek - rowerów BMX, na którym jednocześnie ścigać się może sześciu zawodników. Trasa toru składa się z odcinków prostych i odpowiednio wyprofilowanych łuków, jednak nie zawiera fragmentów zbyt trudnych dla najmłodszych zawodników.
307711
Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego
Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego
ul. Gądki – ul. Paderewskiego – ul. Za Bursą – ul. Chopina – ul. 3 Maja – ul. Staszica – ul. Metzgera – ul. Floriańska – ul. Grunwaldzka – ul. Floriańska – ul. Kwiatowa

Rozpoczynamy zwiedzanie od osiedla Gądki, gdzie warto zobaczyć kaplicę gądecką pw. Miłosierdzia Bożego (kaplica powstała po I wojnie św., w ołtarzu kaplicy umieszczony jest cenny portatyl, który skrywa relikwie świętych męczenników: Werekundy i Krescentego). Kierujemy się ulicą Gądki na wschód w stronę Wisłoki. Przechodzimy tuż obok Parku Linowego zainstalowanego na naturalnym drzewostanie oraz Toru BMX. Mijamy mostek na rzece Wisłoce, obok obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Docieramy do ulicy Paderewskiego, gdzie na prywatnej posesji nr 47 umieszczona została jedna z najstarszych figur w mieście – figura Matki Bożej (datowana na 1659 r.). Kolejny ważny punkt znajduje się przy ulicy Za Bursą, budynek nr 1 – pogestapowskie cele, Izba Pamięci z pamiątkami po ofiarach hitlerowskiego terroru. Następnie kierujemy się w stronę ulicy Szopena, mijamy największą jasielską świątynię – Sanktuarium św. Antoniego. Przechodzimy ulicą 3 Maja aż do Parku Miejskiego, skręcamy w prawo w ulicę Staszica, wzdłuż której zachowały się zabytkowe wille i kamienice, wzniesione pod koniec XIX w. Przy skrzyżowaniu ulic Staszica i Armii Krajowej mieści się siedziba jasielskiego sądu, a obok na skwerze Zenona Soboty – Pomnik Armii Krajowej, symbolizujący słynną akcję „Pensjonat” uwolnienia więźniów z jasielskiego więzienia (dawny budynek sądu pełnił funkcję więzienia podczas II wojny św. ). Udajemy się prosto do końca ulicy Staszica, docieramy do dworca kolejowego, zlokalizowanego przy ulicy Metzgera. W pobliżu odbudowanego po wojnie dworca znajduje się Pomnik ruchu oporu jasielskich kolejarzy. Spacerując wzdłuż torów kolejowych na wschód napotykamy na zabytkową kapliczkę z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętą, w stylu barokowym, pochodzącą z XVIII w. Mijając kapliczkę przechodzimy przez specjalne przejście na drugą stronę ulicy i zmierzamy na wzniesienie ulicą Klasztorną w kierunku kościoła i klasztoru Sióstr Wizytek. Po zwiedzeniu kościoła i ogrodu klasztornego udajemy się na południe, gdzie nieopodal znajduje się Pomnik Grunwaldu. Miejsce to jest także doskonałym punktem widokowym na miasto i okoliczne pasma pogórzy. Wracamy na wschód ul. Weigla, potem wzdłuż muru klasztornego, ul. Klasztorną i Grunwaldzką dochodzimy do ul. Floriańskiej do zabytkowego cmentarza żydowskiego. Na zakończenie trasy udajemy się na „Przystanek Kwiatowa”, teren rekreacyjny, powstały w miejscu zrekultywowanego terenu po dawnym wyrobisku cegielnianym. Spacerując alejkami wokół zbiornika wodnego napotykamy na ciekawy obiekt geoturystyczny – wapienie jasielskie w przekopie w Jaśle.
Trasę poleca
Urząd Miasta w Jaśle

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pogórze Strzyżowskie
Pogórze Strzyżowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.