Spacerem przez Miasto: Rynek – Pałac Sroczyńskich

Dodano 14 grudnia 2014 przez rysowanie
Spacerem przez Miasto: Rynek – Pałac Sroczyńskich
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

52809
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.8
  • Dystans: 2,4 km
  • Przewyższenie: 16,62 m
  • Suma podejść: 20,3 m
  • Suma zejść: 15,2 m
  • Data: 14 grudnia 2014
  • Lokalizacja: Jasło
307686
Rynek Miejski
Rynek Miejski – z kamieniczkami, które w większości zostały zniszczone w czasie II wojny św., a następnie odbudowane przez mieszkańców. Najstarsze z nich pochodzą z przełomu XVIII/XIX w. W jednej z kamieniczek (nr 17) mieściła się apteka, prowadzona przez prekursora przemysłu naftowego – Ignacego Łukasiewicza, który zbudował w Jaśle (os. Ulaszowice) pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. Na ścianie kamieniczki zobaczyć można tablicę, upamiętniającą tę wybitną postać.
307687
Kolegiata p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – XV-wieczny murowany z kamienia, najstarsza świątynia w Jaśle. Kościół Farny jest zabytkiem architektury gotyckiej o wysokiej klasie artystycznej. Do najstarszych zachowanych fragmentów tej budowli zaliczyć można: część sklepienia, prezbiterium, odrzwia gotyckie w zakrystii, tarcze z herbami, epitafium Katarzyny Jordanówny (1644 r.) i dzwon „Urban” z początku XVII w., najprawdopodobniej z byłego kościoła karmelitów.
307688
Pałac Sroczyńskich
Pałac Sroczyńskich - w Gorajowicach, wzniesiony pod koniec XVIII w., w stylu angielskim, otoczony parkiem krajobrazowym jest pozostałością po miejscowych rodach ziemiańskich. W tym neogotyckim pałacu wychował się H. Dobrzańskiego - pseudonim „Hubal”. Ostatnimi jego właścicielami byli Sroczyńscy. Obecnie mieści się w nim Medyczna Szkoła Policealna im. prof. Rudolfa Weigla.
Rynek – ul. Zielona – Stary Cmentarz – plac Bartłomieja z Jasła – ul. Wałowa – ul. Modrzejewskiego – ul. Kazimierza Wielkiego – ul. Lwowska – ul. Reymonta – ul. Sroczyńskiego

Spacer po mieście rozpoczynamy od jasielskiego Rynku, który otaczają odbudowane po wojnie stylowe kamieniczki. Przez południową część Rynku prowadzi deptak spacerowy wzdłuż którego prężnie rozwija się życie towarzyskie miasta w letnich ogródkach kawiarnianych. We wschodniej części rynku, naprzeciwko Urzędu Miasta w Jaśle, znajduje się figura św. Jana Nepomucena, umieszczona na wysokiej kolumnie w stylu jońskim. W północno-wschodniej części w XV w. wzniesiono wspaniałą budowlę sakralną – kolegiatę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto zobaczyć wnętrze najstarszej świątyni w mieście. Mijając dzwonnicę obok kościoła farnego udajemy się w kierunku ulicy Zielonej, gdzie w XVIII w. zlokalizowano cmentarz. Obecnie jest to najstarsza miejska nekropolia, położona nad rzeką Jasiołką. Przekraczając bramę Starego Cmentarza spacerujemy wzdłuż alejek, gdzie znajdują się niezwykle cenne figury, pomniki i monumentalne grobowce. Wychodząc z pełnego zabytków architektury sakralnej cmentarza zmierzamy na plac Bartłomieja, miejsce targowe, zwane „Mój Rynek”. Wiele wieków temu stał w tym miejscu młyn, a w czasie II wojny światowej getto żydowskie (jego II część). Zmierzamy powoli do ul. Wałowej. Na skarpie przy ulicy odrestaurowano odkryte resztki murów miejskich oraz zrekonstruowano starą studnię. Następnie kierujemy się ulicą Modrzejewskiego do skrzyżowania z ulicą Kazimierza Wielkiego, skręcamy w prawo, mijamy most na rzece Jasiołce i udajemy się w stronę ulicy Lwowskiej. W pobliżu ronda, w bliskim sąsiedztwie ulicy figuruje granitowy obelisk, związany z przemysłem naftowym. Symbolizuje on powstanie w tym regionie pierwszej na świecie destylarni ropy naftowej w Ulaszowicach (obecnie osiedle Jasła), założonej przez Ignacego Łukasiewicza. Idąc dalej ulicą Ulaszowice docieramy do ulicy Reymonta. W pobliżu znajduje się cmentarz nr 22 z okresu I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jägera. Ostatnim punktem trasy spacerowej jest pałac Sroczyńskich. Aby do niego dotrzeć należy wrócić do ulicy Lwowskiej, spacerując dalej wzdłuż chodnika w stronę szpitala, następnie skręcamy w prawo w ulicę Sroczyńskiego. Zabytkowy obiekt w stylu angielskim z XVIII w. otoczony jest parkiem. Pałac związany był z postacią majora Henryka Dobrzańskiego, ps. „Hubal”. Obecnie jest siedzibą Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle.
Trasę poleca
Urząd Miasta w Jaśle

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pogórze Strzyżowskie
Pogórze Strzyżowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.