Spacer po Wilnie

Dodano 6 marca 2011 przez rysowanie
Spacer po Wilnie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

2184
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

3462
Zielony most
Jeden z najstarszych mostów w Wilnie. Został zbudowany w 1536 roku. Swoją nazwę otrzymał w 1769 roku. Podczas II wojny światowej uległ zniszczeniu. Odbudowano go w 1952 roku i wówczas przyozdobiony został wizerunkami radzieckich żołnierzy, studentów, rolników i robotników.
3463
Biblioteka akademicka
Ciekawy obiekt architektoniczny. Budynek obecnie mieści bibliotekę akademicką.
3464
Pomnik Mendoga
Pomnik Mendoga jedynego korowanego króla Litwy.
3465
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe w Wilnie.
3466
Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie
Jeden z najpiękniejszych zabytków architektonicznych w Wilnie. Jak głosi tradycja, Archikatedra Bazylika (katedra św. Stanisława) wznosi się w miejscu pogańskiego gaju, w Dolinie Swintoroga, gdzie oddawano cześć najważniejszemu bogowi pogańskiej Litwy, Perkunowi. Pierwszą katedrę, ufundowaną przez Jagiełłę, zbudowano tu zaraz po chrzcie Litwy w 1387 r.
3467
Baszta Giedymina
Jeden z symboli Litwy i najważniejsza osobliwość Wilna. Góruje nad miastem, położona w centrum starego miasta.
3468
Góra Trzech Krzyży
Góra Trzech Krzyży jest, obok Góry Giedymina, jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w mieście.
3469
Kościół św. Anny
Przepiękny kościół św. Anny. Wybudowany w stylu późnego gotyku gdańskiego.

Powstał na przełomie XV i XVI wieku, z fundacji wielkiego księcia litewskiego i późniejszego króla polskiego Aleksandra Jagiellończyka
3470
Kościół św. Franciszka i św. Bernarda w Wilnie
Kościół św. Franciszka i św. Bernarda w Wilnie położony obok kościoła św. Anny. Wybudowany w stylu gotyckim w latach 1469-1500 dla zakonu bernardynów; później wielokrotnie przebudowywany.
3471
Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza oddający hołd znanemu polskiemu artyście.
3472
Sobór Przeczystej Bogurodzicy w Wilnie
Cerkiew katedralna, z przepięknym wnętrzem zlokalizowana w okolicach Zarzecza.
3473
Most prowadzący do republiki Zarzecza
Most prowadzący do republiki Zarzecze, na którym wisi bardzo duża ilość kłódek symbolizujących wieczną miłość. Bardzo ciekawy obiekt wart zobaczenia.
3474
Malownicze podwórko na Zarzeczu.
Malownicze podwórko na Zarzeczu, siedziba malarzy i artystów. Niesamowity klimat i atmosfera tego miejsca.
3475
Anioł Zarzecza
Dzielnica ma własny hymn, konstytucję, prezydenta, premiera, ambasadorów, biskupa oraz swojego patrona - Anioła Zarzecza z brązu.
3476
Cmentarz Bernardyński
Na cmentarzu pochowano wielu zasłużonych Polaków. Cmentarz Bernardyński, zamknięty w latach 90. ubiegłego wieku, uznano za zespół zabytkowy chroniony prawem. Odrestaurowano bramę, na której umieszczono tablicę w języku polskim i litewskim, odbudowano część kolumbariów oraz pokryto dachem kaplicę.
3477
Belmontas
Przepięknie położony park. Propozycja, spędzenia dnia na łonie natury.
3478
Cmentarz Na Rossie
Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Na cmentarzach spoczywają polscy żołnierze polegli w bojach,a także znane postacie polskiej, białoruskiej i litewskiej historii.
3479
Mauzoleum Matka i Serce Syna
Miejsce złożenia serca marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego.
3480
Ostra Brama
Ostra Brama – niegdyś zwyczajna brama miejsca, obecnie miejsce kultu Matki Boskiej Ostrobramskiej i jedyna istniejąca brama miejska Wilna. Ostra Brama, zwana wcześniej Miednicką, zbudowana na początku XVI wieku, jest, wraz z obrazem Madonny Ostrobramskiej, jednym z symboli Wilna.
3481
Kościół św. Teresy
barokowy, katolicki, kościół wileński przy ulicy Aušros Vartų, zbudowany w latach 1635-1650 z fundacji Stefana Paca. Kościół jest połączony z Ostrą Bramą, stąd zwany jest też Ostrobramskim.
3483
Ratusz
Ratusz w Wilnie. W pierwotnej koncepcji autora budynku miłą być przeznaczony do pełnienia funkcji muzeum. Od 1995 roku pełni funkcję ratusza.
3484
Cerkiew św. Mikołaja
cerkiew prawosławna w Wilnie, jedna ze starszych murowanych świątyń w stolicy Litwy, położona w obrębie Starego Miasta
3485
Ulica Zamkowa
Jedna z najpiękniejszych ulic Wilna.
3486
Uniwersytet Wileński
Uniwersytet Wileński założony w 1579 przez Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński, w latach 1919–1939 Uniwersytet Stefana Batorego; trzeci najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej, współcześnie największy uniwersytet litewski.
3487
Pałac Prezydencki
Oficjalna rezydencja litewskiej głowy państwa mieszcząca się w obrębie wileńskiej Starówki.
3488
Prospekt Giedymina
Jedna z większych i bardziej reprezentacyjnych ulic Wilna, częściowo przekształcona w deptak, ciągnąca się od Placu Katedralnego do Wilii i łącząca wileńską Starówkę ze Zwierzyńcem, nazwana w 1989 roku na cześć wielkiego księcia Giedymina.
3489
Muzeum Ofiar Ludobóstwa KGB
Muzeum powstało w byłym budynku KGB, przechowuje wiele dowodów sowieckich represji na Litwie (1940–1990). Wśród nich – nieogrzewana izolatka bez okien, cela tortur, dwa karcery więzień nie mógł zasnąć i inne. W ekspozycji znajdują się też materiały dotyczące ruchu oporu, informacje o bojownikach za wolność i ofiarach ludobójstwa.

Kontakt | Facebook | Pytania | Mapa strony | RSS | Nowości
3490
Sejm Republiki Litewskiej
Budynek sejmu Republiki Litewskiej
3491
Plac Łukiski
To jeden z czterech placów na osi Giedyminowego prospektu. Jest zarazem jednym z największych w Wilnie. Niegdyś stał tu pomnik Lenina. Został zburzony po odzyskaniu niepodległości przez Litwe(1991).
3492
Cerkiew Ikony Matki Bożej "Znak" w Wilnie
Parafia została powołana w 1903 po oddaniu do użytku cerkwi Ikony Matki Bożej "Znak" w wileńskiej dzielnicy Zwierzyniec. Była to wówczas jedyna prawosławna placówka duszpasterska w tym rejonie miasta (cerkiew św. Katarzyny, wzniesiona w 1872, spełniała funkcje prywatnej kaplicy).
3493
Park Zakręt
Największy park w Wilnie położony w zakolu rzeki Neris
3494
Amfiteatr w parku Zakręt
Amfiteatr w parku Zakręt. Miejsce spotkań oraz miejsce wszelkich masowych imprez kulturalnych.
3495
Żydowskie groby poległych żołnierzy
Miejsce pochówku żołnierzy Żydowskiego pochodzenia poległych w czasie walk podczas II Wojny Światowej.
Trasa prowadzi przez najważniejsze zabytki Wilna. Jest to trasa ukazująca unikatowe walory starego miasta, centrum Wilna. Wycieczka zaczyna się na Zielonym moście a kończy w okolicach malowniczego parku Zakręt. Prowadzi przez malownicze centrum i najważniejsze zabytki takie jak Ostra Brama, Cmentarz Rossa, Cmentarz Bernardyński czy Zarzecze. Jest to propozycja trasy dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć najważniejsze miejsca w Wilnie. Trasę można podzielić na dwa bądź trzy krótsze odcinki, w zależności ile dni chcemy poświęcić na zwiedzanie centrum. Jest to łatwa trasa, gdyż cały dystans można pokonać pieszo w ciągu jednego dnia. Polecam ją wszystkim miłośnikom pieszych wycieczek.

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0