Spacer po Uzdrowisku Cieplice

Dodano 5 lipca 2011 przez plik GPX
Spacer po Uzdrowisku Cieplice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

4088
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

14904
Pałac Wieczorem
14905
aula
14906
aula 1
14907
Cieplice wieczorem
14908
Cieplice wieczorem 1
14909
Cieplice wieczorem 155
14910
Pałac
14911
Pałac Schaffgotschów aula
14912
Pałac Schaffgotschów wnętzre
14913
polonia
14914
Uliczka do rynku
14915
W Parku Norweskim
14916
wiewiórki
14917
Wiewiórki w Parku Norweskim
Pałac Schaffgotschów

Cieplice, to uzdrowiskowa część Jeleniej Góry, a zarazem najstarsze polskie uzdrowisko.O ścisłym związku miejscowości z ciepłymi źródłami świadczy najstarszy zachowany dokument, który ich dotyczy. W 1281 r. książę lwówecki Bernard podarował zakonowi joannitów ze Strzegomia tutejsze źródła i okolicę. Joannici, znani przede wszystkim jako zakon szpitalików opiekujący się chorymi wznieśli w Cieplicach w roku 1288 pierwszy gościniec dla chorych.
W drugiej połowie XIV wieku nowym właścicielem Cieplic został Gotsche Schoff, rycerz na usługach księcia Bolka II Świdnicko - Jaworskiego. W rękach jego potomków, Schaffgotschów, miejscowość pozostawała przez następne stulecia.
Po pożarze zamku Chojnik w roku 1675 Schaffgotschowie przenieśli swą siedzibę rodową do renesansowego pałacu w Cieplicach.
Na przestrzeni wieków dużym zmianom ulegał wygląd i wystrój cieplickiego pałacu oraz jego najbliższego otoczenia. W roku 1720 obok rezydencji powstała barokowa oficyna, dzieło znanego budowniczego, Eliasza Scholza. Na tyłach pałacu rozciągał się francuski ogród z altanami, domkami letnimi i fontannami. Pięćdziesiąt lat później pałac i przybudówkę poddano renowacji, podczas której budynek przykryto mansardowym dachem. W nowym kształcie rezydencja istniała do 27 października 1777 roku, kiedy strawił ją pożar.
Z inicjatywy hrabiego Johanna Nepomuka von Schaffgotsch w roku 1792 został rozebrany barokowy pałacyk. W wyniku przeprowadzonych prac powstała okazała, trójpiętrowa budowla z trzema szerokimi skrzydłami. Front budowli zdobiły dwa portalowe ryzality o bogatej ornamentyce. Od tego czasu aż do dnia dzisiejszego architektura pałacu dominuje nad Cieplicami. Na szczególna uwagę zasługuje również wnętrze rezydencji, szczególnie wielka sala balowa, strojna w empirowa sztukaterię.
Powojenne losy cieplickiego pałacu były dość łaskawe dla zabytkowych wnętrz; w rezydencji mieścił się najpierw internat szkolny, później pełniła ona funkcje domu wczasowego dla funkcjonariuszy Rady Państwa. Przez pewien czas w pałacu mieściła się siedziba Związku Harcerstwa Polskiego. Od połowy lat siedemdziesiątych gospodarzem zabytku została Politechnika Wrocławska, co w zdecydowanie pozytywny sposób odbiło się na wyglądzie pałacu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
10 listopada 2015 kys30 napisał:
:)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.