Spacer po Strzegomiu

Dodano 2 marca 2012 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

7298
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.5
  • Dystans: 5,5 km
  • Przewyższenie: 105,15 m
  • Suma podejść: 108,97 m
  • Suma zejść: 102,96 m
  • Data: 2 marca 2012
  • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Strzegom
58730
Pręgierz
Replika pręgierza.
58731
Ratusz
Budynek ratusza.
58732
Wieża Targowa
Wieża Targowa.
58733
Kościół św. Barbary
Kościół św. Barbary
58734
Kaplica św. Antoniego
Kaplica św. Antoniego
58735
Estakada kolejowa
Estakada kolejowa na lini Strzegom - Marciszów.
58736
Bazylika pw. św. Piotra i Pawła
Bazylika Mniejsza pw. św. App. Piotra i Pawła
58737
Baszta dziobowa
Baszta dziobowa
58738
Góra Krzyżowa
Góra Krzyżowa - 353 m n.p.m.
SPACER PO STRZEGOMIU
Strzegom to około 17 – tysięczne miasto leżące w województwie dolnośląskim nad rzeką Strzegomką z wznoszącym się nad nim najwyższym szczytem Wzgórz Strzegomskich – liczącą 353 m n. p. m. Krzyżową Górą. W chwili obecnej miasto i jego najbliższe okolice znane są przede wszystkim z rozległych złóż granitu i różnych form jego przetwórstwa. Naszą wędrówkę po mieście zaczynamy na strzegomskim Rynku przy replice Pręgierza, który do końca XIX wieku pełnił rolę publicznego wymiaru sprawiedliwości. Centralną część Rynku zajmuje wybudowany w latach 1858 – 1860 Ratusz, który w dalszym ciągu stanowi siedzibę władz miejskich. Jedynym średniowiecznym fragmentem bloku śródrynkowego jaki zachował się do naszych czasów jest Wieża Targowa o wysokości 31, 5 m. Z Rynku wychodzimy ul. Dąbrowskiego i po chwili skręcamy w lewo w ul Kościelną, gdzie znajduje się wybudowany pod koniec XIV wieku Kościół pw. św. Barbary. Po obejrzeniu kościoła wracamy do ul. Dąbrowskiego i idąc dalej widzimy przed sobą Kaplicę św. Antoniego, która została wybudowana w XV wieku jako basteja obronna przy ówczesnej Bramie Nowej. Następnie skręcamy w prawo i przechodzimy pod wiaduktem nieczynnej obecnie linii kolejowej Strzegom – Marciszów. Mijamy po prawej zabudowania dawnego dworca PKS, za którym wchodzimy na miejskie planty po czym skręcamy w prawo i przechodzimy pod estakadą kolejową dochodząc do Bazyliki Mniejszej pw. Św. App. Piotra i Pawła. Jest to monumentalna gotycka budowla, w której znajduje się najstarszy pracujący dzwon w Polsce ( z 1318 r.). Po obejrzeniu Bazyliki ulicami Kościelną i św. Tomasza dochodzimy do niedawno zrewitalizowanych plant miejskich, gdzie możemy podziwiać średniowieczne mury obronne wraz z Basztą Dziobową. Idąc plantami dochodzimy do ul. Kościuszki, następnie ul. Promenada udajemy się na Krzyżową Górę (353 m n. p. m.) czyli najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich skąd możemy podziwiać m.in.: Masyw Ślęży, G. Sowie, Wałbrzyskie czy Kaczawskie. Z Krzyżowej Góry ulicami Promenada i Kościuszki wracamy do Rynku. Idąc ul. Kościuszki tuz przed Rynkiem warto wejść do dawnego klasztoru pokarmelitańskiego w którym mieści się m.in.: Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” oraz punkt Informacji Turystycznej.
Trasę opracowała Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”.
Trasę poleca
Ksiestwo Świdnicko-Jaworskie
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta