Spacer atrakcjami Prudnika

Dodano 18 września 2019 przez rysowanie
Spacer atrakcjami Prudnika
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

159138
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.4
 • Dystans: 9,5 km
 • Przewyższenie: 56,67 m
 • Suma podejść: 114,67 m
 • Suma zejść: 112,39 m
 • Data: 1 września 2019
 • Lokalizacja: Prudnik
899429
Fontanna
Piękna barokowa fontanna z 1696 r. Nad piaskowcowym basenem fontanny wznosi się muszla zwieńczona dwugłowym orłem Habsburgów z koroną, którą podtrzymują dwaj atlanci stojący w basenie. Kiedyś fontanna pełniła funkcję miejskiej studni, jako pierwsza była podłączona do wodociągu miejskiego.
899430
Pomnik św. Jana Nepomucena
Pomnik św. Jana Nepomocena zbudowany w 1733 r. z piaskowca. Przedstawia świętego z atrybutami, u jego stóp dwa anioły , jeden trzyma język świętego, drugi trzyma palec przy ustach. Niżej herb Prudnika i scena zrzucenia Nepomucena z mostu Karola w Pradze. Po bokach cokołu znajdują się dwie duże rzeźby aniołów. Na cokole
899435
Ratusz
Po środku Rynku stoi potężny piękny Ratusz. Pierwsze wzmianki o Ratuszu pochodzą z XVI w. był to obiekt renesansowy, który spłonął w 1735 r. Obecny pochodzi z 1782 r. Okazała wieża o wysokości 63 m w stylu fryderycjańskim zwieńczona koroną podkreślała rolę i potęgę Prudnika ponieważ miasto w XVIII w. było jednym z najważniejszych na Śląsku.
899436
Kolumna Maryjna
W trzecim narożu stoi okazała, wysoka kolumna Maryjna z 1694 r. Postawiona w miejscu zbiorowej mogiły ofiar dżumy i jako wotum dziękczynne za ustanie zarazy. Na wysokiej kolumnie korynckiej znajduje się figura Matki Bożej z dzieciątkiem. Niżej w czterech rogach cokołu stoją rzeźby archaniołów Gabriela, Rafała i Michała oraz Anioła Stróża. Na ścianach cokołu umieszczono medaliony przedstawiające: św. Jana Nepomucena, św. Annę z Marią, św. Józefa z dzieciątkiem i pietę
899437
Wieża Bramy Dolnej
Zabytek po raz pierwszy wzmiankowany w 1481 r. jest pozostałością jednej z trzech bram, jakie w średniowieczu miał Prudnik (Brama Dolna, Brama Górna i Brama Kapucyńska). Aby chronić miasto przed najeźdźcami pełniła funkcje obronne. W dolnej części jest kamienna i czworokątna, wyżej ośmiokątna. W elewacji wieży znajdują się strzelnicze okienka kluczowe. Zwieńczona jest stożkowym hełmem z chorągiewką – 1580 r. W XIX w. zburzono mury miejskie, tak by miasto mogło się swobodnie rozwijać. Wieżę zostawiono, wtapiając ją w kamienice, a w dolnej części przekuto tunel dla pieszych.
899438
Muzeum Ziemi Prudnickiej
Kolejny nasz przystanek to Muzeum Ziemi Prudnickiej mieszczące się w gotyckich Basztach Murów Miejskich. To jedyny zachowany fragment murów miejskich datowany na XV w. Składa się z dwóch wież połączonych budynkiem arsenału. Obiekt w historii pełnił wiele funkcji, było tu więzienie, pierwsze miejskie wodociągi, schronisko młodzieżowe, w okresie II wojny siedziba Gestapo a obecnie Muzeum Ziemi Prudnickiej. Warto zwiedzić muzeum, obejrzymy tam ekspozycje związane z historią Ziemi Prudnickiej. Obejrzymy także wystawę Stanisława Szozdy – wielkiego polskiego kolarza, mistrza świata – mieszkańca Prudnika.
899439
Centrum Tradycji Tkackich
Druga część muzeum – Centrum Tradycji Tkackich znajduje się w pobliżu. W tej części zapoznamy się z historią włókiennictwa w Prudniku. Od XIX w. do początku XXI w. Prudnik posiadał potężną fabrykę włókienniczą. Założona w poł XIX w. przez żydowską rodzinę Franklów fabryka była jedną z największych w Europie. Jej wyroby znano na całym świecie, a ręczniki pochodzące z Prudnika znajdowały się m.in. na słynnym statku „Titanic”. Po II wojnie światowej zakład znany był pod nazwą „Frotex”.
899440
Wieża Woka
Najstarszy zabytek miasta i jedyna pozostałości po zamku. Stoi tu od założenia Prudnika czyli od 1262 r. co czyni ją jedną z najstarszych wież zamkowych w Polsce. Sam zamek powstał na planie rombu i w kolejnych wiekach był rozbudowywany. Niestety spłonął podczas pożaru miasta w 1806 r. Jego relikty zburzono zostawiając tylko wieżę, a w ich miejscu wzniesiono budynki koszarowe, które później także zniknęły z krajobrazu. Wieża Woka ma 41 m wysokości w dolnej owalnej części mieściła loch głodowy. W górnej części ośmioboczna i zwieńczona drewnianym hełmem zbudowanym w 2009 r. Wieża jest udostępniona do zwiedzania, z tarasu możemy podziwiać piękną panoramę na Prudnik i Góry Opawskie.
899441
Kościół i klasztor oo. Bonifratrów
Za początek tych zakonników w Prudniku uznaje się 1764 r. W Prudniku zaczynali od malutkiego szpitala, kaplicy i apteki. Później powstał klasztor i barokowy kościół św. Piotra i Pawła (1785.87). Na końcu powstała kościelna wieżą (1793 r. na którą zużyto 60 tysięcy cegieł). Wnętrze kościoła w stylu barokowym, bogate o niecodziennej północnej orientacji ołtarza głównego.
899442
Willa Hermana Frankla
Willa Hermana Frankla – dziś siedziba Prudnickiego Ośrodka Kultury. Żydowska rodzina fabrykantów Frankel i Pinkus w historii Prudnika odegrała bardzo dużą rolę. Do dziś pozostawiła po sobie wiele wspaniałych obiektów czego przykładem jest willa przy której stoimy. Pałac powstał w 1883 r. zachwyca swoją niecodziennością. W środku piękna klatka schodowa rzeźbiona w drewnie z fontanną i freskiem „Znalezienie Mojżesza”. Piwnice obiektu łączą się z XVII wiecznymi podziemiami dawnego klasztoru kapucynów.
899443
Kościół św. Michała Archanioła
kościół św. Michała Archanioła – największa świątynia w mieście. Pierwszy drewniany kościół stał w tym miejscu od początku miasta. Później drewniany został zastąpiony renesansową kamienną świątynią a obiekt przejęli protestanci. Po pożarze miasta w 1627 r. kościół wrócił do katolików i został odbudowany. Sto lat później w 1730 zdecydowano się na budowę nowego kościoła w stylu barokowym w kształcie, który znamy dzisiaj. Zaprojektował go Jan Innocenty Topper a pierwowzorem dla prudnickiej świątyni był kościół św. Mikołaja w Pradze. Wnętrze trójnawowe, z chórem i emporami. Świątynia reprezentuje bogaty styl barokowy na uwagę zasługują: ołtarz główny z potężnym obrazem Wniebowzięcia NMP, ołtarze boczne, ambona i anty ambona.
899455
Park miejski - Pomnik Diany i altana
Pomnik Bogini lasów - Diany i altana koncertowa fundacji rodziny Franklów z 1887 r.
899516
Ścieżka spacerowa nad stawem
Wędrując tym odcinkiem możemy podziwiać przyrodę, do obserwacji stawu ustawiono 3 platformy widokowe.
899517
Wieża widokowa na Koziej Górze
Drewniana wieża widokowa z pięknym widokiem na Prudnik i okolicę
899518
Sanktuarium św. Józefa
. Początki klasztoru oo. Franciszkanów w tym miejscu sięgają 1852 r. Na początku XX w. powstał duży klasztor, kościół, piękna droga krzyżowa oraz grota lurdzka z tufu wulkanicznego. Po II wojnie światowej Franciszkanie zostali wypędzeni z klasztoru. W październiku 1954 r. z Komańczy potajemnie został przywieziony prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Był tutaj więziony przez rok do października 1955 r. Teren otoczony był wówczas wysokim płotem patrolowany przez wojsko, miejscowa ludność nie mogła zbliżać się do tego miejsca. Po przewiezieniu Prymasa klasztor postanowiono przebudować na ośrodek dla dzieci rodzin wojskowych. Budynki zdewastowano, ogołocono z symboli religijnych i tylko dzięki protestom mieszkańców klasztor znów wrócił do zakonników i został odbudowany. Dziś sanktuarium chętnie odwiedzane jest przez pielgrzymów i turystów, w klasztorze znajduje się cela kard. Wyszyńskiego z możliwością zwiedzenia.
Wspólnie z Euroregionem Pradziad zabieram Was na wycieczkę po atrakcjach turystycznych na terenie polskiej części Euroregionu Pradziad. Przygotowałem dla turystów pragnących spędzić weekend w naszym regionie pięć tras. Będą to zarówno piesze wycieczki po miastach oraz trasy rowerowe. Korzystając z tras warto pobrać bezpłatną mapę offline Euroregionu Pradziad.
Pełne relacje z tras znajdują się na portalu www.goryopawskie.eu

Prudnik – miasto powiatowe na południu woj. opolskiego u podnóża Gór Opawskich. Początki miasta sięgają 1262 r. gdy założył je czeski rycerz Wok z Rosenberga budując w zakolu rzeki Prudnik gotycki zamek obronny. Pozostałością pierwszego zamku jest najstarszy zabytek w mieście - Wieża Woka. W kolejnych wiekach miasto rozwijało się intensywnie, jednak jego rozwój tłumiony był przez wojny, pożary i epidemie. W poł XIX w. za sprawą fabrykantów rodziny Frankel i Pinkus powstaje potężna fabryka włókiennicza i wiele obiektów użyteczności publicznej istniejących do dziś. II wojna światowa to przełom w historii miasta. Zniszczonych zostaje wiele budynków, po kilkuset latach miasto opuszczają Niemcy a pojawiają się Polacy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa {Galileos} Biskupia Kopa
{Galileos} Biskupia Kopa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Biskupiej Kopy i obszaru całych Gór Opawskich, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie jest Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra Poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Mapa posiada aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0