Sopot - Szlak Zajęcy

Dodano 13 grudnia 2012 przez aplikację Android
Sopot - Szlak Zajęcy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

16142
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 10,1 km
  • Czas trwania: 2 h 48 min
  • Średnia prędkość: 3,61 km/h
  • Przewyższenie: 140 m
  • Suma podejść: 382 m
  • Suma zejść: 407 m
  • Data: 13 grudnia 2012
  • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Sopot
93719
Mapa sopockich szlaków
Tutaj rozpoczynamy wędrówkę. Tablica z mapą sopockich szlaków znajduje się przy przystanku.
93720
Gdańsk ul. Czyżewskiego - koniec trasy
W tym miejscu kończymy wędrówkę. Niestety oznakowanie szlaku jest w tym miejscu bardzo słabe, ale dołączone zdjęcie z pewnością pomoże określić punkt końcowy (lub początkowy gdyby ktoś zaczynał wędrówkę z tej strony). Obok znajduje się przystanek
93723
Borodziej
93724
Skrzyżowanie szlaku żółtego i niebieskiego
W tym miejscu oznakowanie szlaków jest nieco mylące. Przecinamy szlak niebieski, ale nie idziemy razem z nim jak sugeruje żółty drogowskaz.
93725
Na szlaku zajęcy
SZLAK ZAJĘCY w terenie wyznakowany kolorem czerwonym ( tło żółte ) przebiega zachodnią i południowo-zachodnią granicą miasta, malowniczymi leśnymi drogami od osiedla Brodwino do Stawowia w sposób następujący: Osiedle Brodwino (przystanek ZKM, centrum handlowe) – Długa Dolina (Dolina Długi Grunt) – Gręzowo -Droga Nadleśniczych – Stawowie. Cały szlak liczy 9,5 km.

Wędrówkę rozpoczynamy na osiedlu Brodwino usytuowanym w Dolinie Kamiennego Potoku. Ulicą Oskara Kolberga – obok kompleksu szkół -udajemy się w górę doliny początkowo z czarnym szlakiem spacerowym (do osiedla 23 Marca w Dolinie Gołębiewskiej). U wejścia na teren ujęcia wody spoczywa wielki głaz – z napisu na nim zachowały się daty „1922-1926″, w głębi budynek odbiegający stylem od sąsiadujących wieżowców i bloków. Po przecięciu ul. Malczewskiego skręcamy w prawo i ścieżką towarzyszącą ulicy zmierzamy w kierunku zachodnim. Ścieżka wprowadza nas w niewielki wąwóz, a gdy z prawej pojawia się siodło wchodzimy na grzbiet i idziemy nim w górę. Z kulminacji skręcamy w prawo i stromą ścieżką schodzimy w dół. Przecinamy „niebieski” szlak turystyczny (Sopot Kamienny Potok – Kartuzy) i skręcamy w lewo w Długą Dolinę (Dolina Długi Grunt) razem z czarnym szlakiem spacerowym. Przy drodze, którą biegnie szlak, napotykamy głazy narzutowe oraz egzemplarze okazałych drzew, wśród których wyróżnia się modrzew pomnik przyrody. Dalej z prawej podmokły teren, a przy drodze okazałe sosny. Napotykamy kolejny modrzew – pomnik przyrody – z tablicą informacyjną. Niebawem na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo (w dole po prawej zarastające oczko wodne) i dochodzimy do styku dróg leśnych z asfaltową; w głębi, po prawej, widoczne zabudowania Leśnictwa Gołębiewo.

Przez około 300 m zdążamy drogą asfaltową -wraz z czarnym szlakiem spacerowym – po czym wchodzimy na leśną drogę (prawo-skos) wśród młodego drzewostanu z wyraźną obecnością modrzewia. Wyprowadza nas ona do drogi na tyłach zabudowy Gręzowa (Leśnictwo Sopot).

Tu skręcamy zrazu w prawo; a następnie w prawo-skos. Drogą wśród świerków osiągamy polankę, za nią w lewo droga do leśniczówki Sopot. Zachowując dotychczasowy kierunek marszu osiągamy drogę asfaltową (uwaga na ruch samochodowy) i skręcamy w lewo w Drogę Nadleśniczych. Szlak zmierza stąd w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim. Niebawem z lewej pozostawiamy Borodziej – gdzie służby leśne wzniosły obiekt służący m.in. turystom.

Przy drodze widzimy okazałe świerki i daglezje. Wkrótce spotykamy szlaki turystyczne „czarny” (Sopot – Kamienica Królewska), „niebieski” i „zielony”, by wspólnie z tymi ostatnimi pokonać fragment trasy.

Wespół z „zielonym” szlakiem skręcamy w lewo i grzbietem wzniesienia kierujemy się ku miastu. W miejscu gdzie szlaki rozdzielają się widać wody Zatoki Gdańskiej. Droga zaczyna opadać. Towarzyszą nam okazy różnych drzew, mrowiska. Wzrasta ilość dróg i ścieżek. Wśród niezbyt atrakcyjnych zabudowań warsztatów obiektów przemysłowych osiągamy ul. Czyżewskiego w bezpośrednim sąsiedztwie granic Sopotu i Gdańska.

Powyższy opis szlaku pochodzi ze strony internetowej PPTK Oddział im. Aleksandra Majkowskiego w Sopocie. Ślad GPS i zdjęcia własne.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta