Sopot - Szlak Zajęcy

Dodano 13 grudnia 2012 przez aplikację Android
Sopot - Szlak Zajęcy
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

16142
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 10,1 km
  • Czas trwania: 2 h 48 min
  • Średnia prędkość: 3,61 km/h
  • Przewyższenie: 140 m
  • Suma podejść: 382 m
  • Suma zejść: 407 m
  • Data: 13 grudnia 2012
  • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Sopot
93719
Mapa sopockich szlaków
Tutaj rozpoczynamy wędrówkę. Tablica z mapą sopockich szlaków znajduje się przy przystanku.
93720
Gdańsk ul. Czyżewskiego - koniec trasy
W tym miejscu kończymy wędrówkę. Niestety oznakowanie szlaku jest w tym miejscu bardzo słabe, ale dołączone zdjęcie z pewnością pomoże określić punkt końcowy (lub początkowy gdyby ktoś zaczynał wędrówkę z tej strony). Obok znajduje się przystanek
93723
Borodziej
93724
Skrzyżowanie szlaku żółtego i niebieskiego
W tym miejscu oznakowanie szlaków jest nieco mylące. Przecinamy szlak niebieski, ale nie idziemy razem z nim jak sugeruje żółty drogowskaz.
93725
Na szlaku zajęcy
SZLAK ZAJĘCY w terenie wyznakowany kolorem czerwonym ( tło żółte ) przebiega zachodnią i południowo-zachodnią granicą miasta, malowniczymi leśnymi drogami od osiedla Brodwino do Stawowia w sposób następujący: Osiedle Brodwino (przystanek ZKM, centrum handlowe) – Długa Dolina (Dolina Długi Grunt) – Gręzowo -Droga Nadleśniczych – Stawowie. Cały szlak liczy 9,5 km.

Wędrówkę rozpoczynamy na osiedlu Brodwino usytuowanym w Dolinie Kamiennego Potoku. Ulicą Oskara Kolberga – obok kompleksu szkół -udajemy się w górę doliny początkowo z czarnym szlakiem spacerowym (do osiedla 23 Marca w Dolinie Gołębiewskiej). U wejścia na teren ujęcia wody spoczywa wielki głaz – z napisu na nim zachowały się daty „1922-1926″, w głębi budynek odbiegający stylem od sąsiadujących wieżowców i bloków. Po przecięciu ul. Malczewskiego skręcamy w prawo i ścieżką towarzyszącą ulicy zmierzamy w kierunku zachodnim. Ścieżka wprowadza nas w niewielki wąwóz, a gdy z prawej pojawia się siodło wchodzimy na grzbiet i idziemy nim w górę. Z kulminacji skręcamy w prawo i stromą ścieżką schodzimy w dół. Przecinamy „niebieski” szlak turystyczny (Sopot Kamienny Potok – Kartuzy) i skręcamy w lewo w Długą Dolinę (Dolina Długi Grunt) razem z czarnym szlakiem spacerowym. Przy drodze, którą biegnie szlak, napotykamy głazy narzutowe oraz egzemplarze okazałych drzew, wśród których wyróżnia się modrzew pomnik przyrody. Dalej z prawej podmokły teren, a przy drodze okazałe sosny. Napotykamy kolejny modrzew – pomnik przyrody – z tablicą informacyjną. Niebawem na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo (w dole po prawej zarastające oczko wodne) i dochodzimy do styku dróg leśnych z asfaltową; w głębi, po prawej, widoczne zabudowania Leśnictwa Gołębiewo.

Przez około 300 m zdążamy drogą asfaltową -wraz z czarnym szlakiem spacerowym – po czym wchodzimy na leśną drogę (prawo-skos) wśród młodego drzewostanu z wyraźną obecnością modrzewia. Wyprowadza nas ona do drogi na tyłach zabudowy Gręzowa (Leśnictwo Sopot).

Tu skręcamy zrazu w prawo; a następnie w prawo-skos. Drogą wśród świerków osiągamy polankę, za nią w lewo droga do leśniczówki Sopot. Zachowując dotychczasowy kierunek marszu osiągamy drogę asfaltową (uwaga na ruch samochodowy) i skręcamy w lewo w Drogę Nadleśniczych. Szlak zmierza stąd w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim. Niebawem z lewej pozostawiamy Borodziej – gdzie służby leśne wzniosły obiekt służący m.in. turystom.

Przy drodze widzimy okazałe świerki i daglezje. Wkrótce spotykamy szlaki turystyczne „czarny” (Sopot – Kamienica Królewska), „niebieski” i „zielony”, by wspólnie z tymi ostatnimi pokonać fragment trasy.

Wespół z „zielonym” szlakiem skręcamy w lewo i grzbietem wzniesienia kierujemy się ku miastu. W miejscu gdzie szlaki rozdzielają się widać wody Zatoki Gdańskiej. Droga zaczyna opadać. Towarzyszą nam okazy różnych drzew, mrowiska. Wzrasta ilość dróg i ścieżek. Wśród niezbyt atrakcyjnych zabudowań warsztatów obiektów przemysłowych osiągamy ul. Czyżewskiego w bezpośrednim sąsiedztwie granic Sopotu i Gdańska.

Powyższy opis szlaku pochodzi ze strony internetowej PPTK Oddział im. Aleksandra Majkowskiego w Sopocie. Ślad GPS i zdjęcia własne.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.