Solny Szlak

Dodano 21 listopada 2013 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

32404
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

183168
Bochnia - kopalnia soli
Bochnia - kopalnia soli

Bochnia od początku swego istnienia była związana z solą. Pierwsza historyczna wzmianka, pochodząca z 1198 r., dotyczy uposażenia klasztoru bożogrobców w Miechowie w sól bocheńską. Przywilej lokacyjny nadający Bochni prawo magdeburskie został wydany przez księcia Bolesława Wstydliwego w 1253 r.

W bocheńskiej kopalni znajduje się wiele kaplic. Największą z nich jest powstała po 1747 r. kaplica św. Kingi, gdzie w prezbiterium znajdują się wykute w soli ołtarze św. Kingi i św. Barbary, ambona i figury świętych: Kingi, Jana Nepomucena, Wojciecha i Tomasza z Akwinu.

Według legendy, król Węgier Bela IV podarował córce Kindze jako wiano kopalnię soli w Siedmiogrodzie. Odbierając ją, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, wrzuciła do niej pierścień. Po przybyciu do Polski odwiedziła Bochnię, a tutaj w pierwszej wydobytej bryle soli górnicy znaleźli pierścień Kingi, wrzucony do kopalni w Siedmiogrodzie.

Tekst: Barbara Sanocka, maj 2008
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
183169
Bochnia – Muzeum im. S. Fischera
Bochnia – Muzeum im. S. Fischera

Bocheńskie Muzeum mieści się w dwuskrzydłowym, późnobarokowym gmachu. Jest to dawny klasztor Dominikanów i jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych Bochni. Dominikanie zamieszkiwali tutaj do czasu pożaru w 1751 r., z którego już klasztor się nie podźwignął. Został zlikwidowany w 1777 r., a obiekt przejęła austriacka administracja salinarna. Później, po gruntownej modernizacji, budynek stał się siedzibą starosty austriackiego (1783). Funkcje administracyjne pełnił aż do 1959 r.

Muzeum zostało założone w 1959 r. przez Stanisława Fischera (1879-1967), badacza przeszłości Bochni i regionu, wybitnego kolekcjonera, fundatora i pierwszego kustosza Muzeum, a od 1975 r. jego patrona.

W galerii malarstwa artystów polskich XIX i XX w. trudno nie odnaleźć któregoś ze znanych artystów tego czasu.

Wielkim zaskoczeniem dla zwiedzających może być bogaty zbiór sztuki kultur pozaeuropejskich (Afryka, Azja, Ameryka Południowa, Polinezja).

Dopełnieniem bogatych zbiorów Muzeum są judaika, pozostałe po licznie zamieszkującej kiedyś Bochnię i jej okolice społeczności żydowskiej, a także zbiory historyczne.

Tekst: Barbara Sanocka, maj 2008
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
183170
Wieliczka – kopalnia soli
Wieliczka – kopalnia soli
183171
Wieliczka – Zamek Żupny
Wieliczka – Zamek Żupny
183172
Niepołomice - zamek
Niepołomice - zamek

Niepołomicki zamek został wybudowany w połowie XIV w.

Zamek założony na planie czworoboku, z obszernym, zbliżonym do kwadratu dziedzińcem, zwrócony jest fasadą w stronę południowo-zachodnią. Dziedziniec otaczają z trzech stron arkadowe, XVII-wieczne krużganki: na parterze filarowe, a na piętrze kolumnowe. W trzech narożach dziedzińca znajdują się przybudówki; w dwóch z nich mieszczą się klatki schodowe. Główną bramę wjazdową zdobi renesansowy portal, powstały po 1550 r. i uzupełniony w XVII w. górną, manierystyczną częścią. Wewnątrz zachowane są pomieszczenia skarbca (z lat 1561-1563) ze sklepieniem wspartym na masywnym filarze oraz sali akustycznej o sklepieniu klasztornym, obejmującej dwie kondygnacje.

Obecnie w zabytkowych wnętrzach zamku działalność prowadzi Centrum Kultury „Zamek” oraz Muzeum Niepołomickie, prezentujące eksponaty myśliwskie i łowieckie, a także zbiory Włodzimierza Puchalskiego. Działają tutaj również restauracja i sale konferencyjne.

Tekst: Barbara Sanocka, maj 2008
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
183173
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Solny Szlak to trasa samochodowa prezentująca średniowieczne dziedzictwo Małopolski związane z eksploatacją złóż solnych w Wieliczce i Bochni. Szlak łączy najważniejsze obiekty naziemne istniejące oraz miejsca po obiektach nieistniejących związane z historią soli, wśród nich znajduje się kopalnia w Wieliczce, obiekt wpisany w 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Zamek Żupny w Wieliczce i kopalnia soli w Bochni, które w 2013 r. zostały dopisane na Listę UNESCO.

Przebieg szlaku:

Wieliczka – Kopalnia soli oraz Muzeum Żup Krakowskich,

Wieliczka należy do najstarszych miast Małopolski, a o jej randze świadczy fakt, że za czasów Kazimierza Wielkiego zbudowano tu mury miejskie z kilkunastoma basztami oraz bramami Krakowską i Kłosowską. Oczywiście kopalnia nadała Wieliczce swoisty charakter – na każdym kroku można spotkać „solne” ślady: zamek – siedzibę żupnika, który zarządzał przedsiębiorstwem górniczym w imieniu króla, szyby górnicze (wiele z nich już nie istnieje), gmach dawnej szkoły górniczej czy domy kolonii górniczej „Niwa”. W Wieliczce można obejrzeć też cenne budowle sakralne – kościół parafialny pw. św. Klemensa, kościół i klasztor Reformatów, drewniany kościół św. Sebastiana, oraz świeckie – pałace Przychockich, Siodełkiewiczów i Konopków.
(Cytat za: oficjalną stroną projektu MIK „Pierścień św. Kingi”)

Bochnia – Kopalnia soli w Bochni oraz Muzeum im. prof. S. Fischera,
Bochnia, w XIV i XV wieku zaliczana obok Krakowa i Sandomierza do największych miast Małopolski, potrafi zaskoczyć – zarówno swoją bogatą historią, jak i cennymi zabytkami. Sposobów na odkrywanie przeszłości miasta jest wiele.
Można poznawać je od „górniczej” strony, zwiedzając kopalnię, odnajdując patronów górników – św. Mikołaja i św. Kingę, czy podążając szlakiem kopalnianych szybów.

Można także odwiedzić Muzeum im. Stanisława Fischera, posiadające dzieła wybitnych polskich artystów, takich jak Jacek Malczewski czy Tadeusz Makowski, które z pewnością chciałoby mieć w swoich zbiorach niejedno duże muzeum. Można spacerować uliczkami o zaskakująco brzmiących nazwach, podziwiając bocheńskie kamieniczki, dworki, wille. A po tych wszystkich atrakcjach najlepiej usiąść na ławeczce w cieniu drzew Ogrodu Salinarnego i spróbować wyobrazić sobie, jak kilkaset lat wcześniej w miejscu tym handlowano solą.
(Cytat za: oficjalną stroną projektu MIK „Pierścień św. Kingi”)

Niepołomice – zamek w Niepołomicach.

Zapraszamy też na stronę projektu „Pierścień św. Kingi”, realizowanego przez MIK w latach 2005-2009.

Każdy wie, skąd w Małopolsce wzięła się sól. Oczywiście, przywędrowała za pierścieniem księżnej Kingi z Węgier. A jak powstał Dunajec? To wstążka Kingi, rzucona pod nogi pościgowi tatarskiemu, w cudowny sposób zamieniona w rzekę. Czy jednak sól i pieniński krajobraz to jedyne bogactwo, które za przyczyną węgierskiej księżniczki stało się udziałem dzisiejszej Małopolski? Z pewnością nie, choć pozostałych szukać należy raczej w historii niż w legendach. Zapraszamy do tropienia fascynującej spuścizny XIII wieku śladami św. Kingi.
(Cytat za: oficjalną stroną projektu)

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl).
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
9 października 2015 kys30 napisał:
:)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.