Słupsk - Ustka - Słupsk

Dodano 18 września 2016 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

87283
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 1.0
 • Dystans: 64,8 km
 • Średnia prędkość: 9,74 km/h
 • Przewyższenie: 75,6 m
 • Suma podejść: 279,21 m
 • Suma zejść: 312,99 m
 • Lokalizacja: Słupsk, Ustka
523472
Utwardzona droga gruntowa
523473
Szlak Rowerowy Dolina Moszczeniczki
Szlak Rowerowy Dolina Moszczeniczki poprawiony i udrożniony w tym roku oznakowany jest w kolorze niebieskim.
523474
Obszar Krainy w Kratę
”Kraina w Kratę” to obszar nadmorskich gmin Pomorza Środkowego, gdzie dominującym elementem krajobrazu jest budownictwo szachulcowe. W stylu tym do dziś podziwiać można przeróżne zabudowania zarówno wiejskie jak i miejskie, a wśród nich przepiękne domy, budynki inwentarskie, stodoły, kuźnie, szkoły, a także kościoły i dwory.
523475
Utwardzona droga gruntowa
Utwardzona droga gruntowa, którą wiedzie oznakowany kolorem niebieskim Szlak Rowerowy Dolina Moszczeniczki
523476
Droga rowerowa odseparowana od jezdni
523477
Swołowo
Pomorska Wieś Dziedzictwa Kulturowego.
523478
Kościół w Swołowie
Kościół zbudowano w stylu gotyckim pod koniec XIV wieku lub na początku XV wieku. Hełm średniowiecznej wieży wieńczy metalowa chorągiew wiatrowa z datą "1618". W wieży wiszą dwa dzwony pochodzące ze znanych pomorskich warsztatów: z 1764 roku - J.Meyera z Kołobrzegu oraz z 1788 roku - J.M.Meyera ze Szczecinka. Pomiędzy 1867 - 1893 rokiem kościół rozbudowano. Rozebrano wówczas gotycką ścianę szczytową i ryglowe przybudówki przy ścianie południowej. Nawę przedłużono w kierunku wschodnim o około 3,2 m i poszerzono w kierunku południowym. Postawiono nową ścianę szczytową z absydą w stylu neogotyckim. W powiększonej części nawy zbudowano empory oparte na słupach stojących w miejscu dawnej ściany. Zmieniono kształt dachu oraz okien wprowadzając ostrołukowe. Ściany kościoła pokryto tynkiem. Wokół kościoła, otoczonego koliście murem z kamieni, przez wieki był wiejski cmentarz.

Obecnie jest to kościół filialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Parafia Rzymskokatolicka w Bruskowie Wielkim.
523479
Karczma w Swołowie
Chcąc zasmakować wszystkiego, dobrze jest udać się także do lokalnej karczmy i spróbować m.in. pysznego sernika.
523480
Zabytkowa zagroda w Swołowie
523481
Zabytkowa zagroda w Swołowie
523482
Prywatna galeria rzeźbiarska w Krzemienicy
523483
Budownictwo szachulcowe w Ustce
523484
Latarnia morska w Ustce
Latarnia morska w Ustce to murowany budynek z czerwonej cegły zbudowany na planie prostokąta, z przylegającą do niego ośmiokątną wieżą. Latarnia została wzniesiona w 1892 roku i do naszych czasów przetrwała w praktycznie niezmienionym kształcie. Należy jednak wspomnieć, że nie jest to pierwszy w Ustce budynek służący żeglarzom jako punkt nawigacyjny. Pierwszą funkcję latarni morskiej pełniła wieża, nieistniejącego już, drewnianego kościoła pw. św Jana Chrzciciela i Mikołaja, usytuowanego przy dzisiejszym Parku bł. Jana Pawła II.

Latarnia morska w Ustce mierzy 19,5 metra wysokości, a widoki z galerii umieszczonej na wieży zapierają dech w piersiach. Przed zwiedzającymi rozciąga się panorama sięgająca: na wschodzie do Rowów, a na zachodzie do Jarosławca. Światło latarni nie świeci jednostajnie, lecz jest konkretnie określone – światło świeci 4 sekundy pomiędzy 2-sekundową przerwą.

Latarnię można zwiedzać:
Bilet normalny: 6 zł / a ulgowy 4 zł
523485
Pomnik syrenki przy falochronie w Ustce
523486
Ścieżka Edukacujna przez Wydmę Orzechowską
Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma" położona jest w malowniczym terenie sąsiadującym z miejscowościami Orzechowo Morskie i Zapadłe. Jej przebieg w sąsiedztwie morskiego brzegu pozwala wyeksponować najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Ścieżka ma długość 2,8 km.

Trasa wiedzie poprzez paraboliczną, częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Szczyt wydmy wyniesiony jest 23 metry ponad poziom przyległej od wschodu i południa równiny przymorskiej. Wierzchowina moreny jest silnie pofałdowana i zajęta głównie przez wydmę białą i szarą; zachodni, łagodny stok wyniesienia zajmuje nadmorski bór bażynowy. Od strony północnej, wschodniej i południowej wydma opada stromym zboczem w kierunku zbiorowisk bardziej żyznych. Malowniczość tego miejsca podkreśla od strony północnej rzeka Orzechówka, a od strony wschodniej płaski teren pól.
523487
Ścieżka Edukacyjna przez Wydmę Orzechowską
Przejście ścieżką pozwala na zapoznanie się z wieloma unikatowymi stanowiskami roślinnymi, jakie wykształciły się na stosunkowo niewielkim obszarze wydmy białej i szarej oraz ich otoczenia. Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na jedenastu tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki.

Trasę przystosowano również do potrzeb turystów rowerowych. Pełni ona rolę łącznika pomiędzy dwoma popularnymi szlakami rowerowymi, w tym ze "Szlakiem zwiniętych torów".
523488
Kościół ryglowy w Wytownie
We wsi Wytowno znajduje się piękny ryglowy kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu.

We wsi Wytowno znajduje się piękny ryglowy kościół poewangelicki z 2 poł. XVII wieku pw. św. Franciszka z Asyżu. Najstarszą częścią kościoła jest gotycka, czterokątna wieża, datowana na połowę XIV wieku. W XVII wieku dobudowano w miejsce zrujnowanej, prostokątną nawę o konstrukcji szachulcowej. W roku 1880 wieża zyskała nowy dach, a do nawy dobudowano dwie przybudówki w stylu neogotyckim - zakrystię oraz kruchtę.

W 1906 r. uruchomiono na wieży zegar sprężynowy a w 1924 r. zawieszono dwa dzwony. We wnętrzu po lewej stronie ołtarza umieszczono model wotywny żaglowca z 1876 roku, ufundowany przez rybaków z niedalekiej wsi Gardna Mała. Takie modele były wówczas często fundowane przez rybaków, czy kupców w podzięce za opiekę Boską. Ambona wisząca po prawej stronie pochodzi z XVIII wieku.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wybrzeże Bałtyku. Ustka - Darłowo
Wybrzeże Bałtyku. Ustka - Darłowo - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Wybrzeże Bałtyku. Ustka - Darłowo" prezentuje przede wszystkim liczne szlaki piesze i rowerowe, znaleźć na niej można także szlaki kajakowe. Dla łatwiejszej orientacji w terenie podano także nazwy ulic. Mapa Ustka - Darłowo...

Mapa Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Słowińskiego Parku Narodowego wraz z zaznaczeniem szlaków pieszych i rowerowych oraz najważniejszych atrakcji turystycznych. Mapa swoim zasięgiem obejmuje obszar od Łeby do Ustki, od południa zamknięty przez Warblino.

Mapa Szlaki turystyczne w Krainie w Kratę
Szlaki turystyczne w Krainie w Kratę - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Najnowsza mapa regionu, której głównym elementem jest Pierścień Gryfitów. Mapa jest dostowana zarówno do wędrówek pieszych, jak i rowerowych oraz samochodowych wycieczek. Sam Pierścień Gryfitów, to...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0