Ślęża_dookoła

Dodano 29 sierpnia 2014 przez plik GPX
Ślęża_dookoła
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

48429
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.1
 • Dystans: 24,2 km
 • Czas trwania: 1 h 28 min
 • Średnia prędkość: 16,45 km/h
 • Przewyższenie: 304 m
 • Suma podejść: 544 m
 • Suma zejść: 448 m
 • Data: 27 kwietnia 2014
 • Lokalizacja: Sobótka
284168
Jezioro Szmaragdowe
piekne i czyste jeziorko, pozostale po wydobyciu Granitu ( Strzeblowskie kopalnie).
Bardzo przyjemna trasa na weekendowe popołudnie. Trochę jazdy pod góre i przyjemne zjazdy. Wiekszośc drogi w cieniu lasu, stąd mozna jechac gdy słupek rtci jest wysoko. Po drodze można zakupić produkty natury, niedaleko przełeczy Tąpadła.
===============================================
Sanktuarium p.w. św. Anny Samotrzećiej
Cudami słynąca od niepamietnych czasów figura św. Anny do Sobótki zostala prawdopodobnie przywieziona w XII wieku z Kijowa przez ksieżniczkę ruską Marię Wloskonissę, żonę Piotra Własta. Dla niej zbudowano kaplicę ( obecne prezbiterium), której dolne partie zachowały się do dnia dzisiejszego do wysokości okien prezbiterium.
Wg. Historyków obecna figura pochodzi z przelomu XIII i XIV wieku, rzezbiona w drewnie lipowym w stylu romańskim z drobnymi elementami gotyckimi. Widoczne są na niej rownież przeróbki barkowe dokonane podczas renowacji w 1699 roku.
W W511 roku bractwo pielgrzymów dobudowalo do „tylnej kaplicy Św Anny” gotycki kościól. Równiez w tym samym czasie powstala kapliczka św. Anny dobudowana z tyłu prezbiterium. Portal z piaskowca i ściana szczytowa pochodzi z XVI wieku, ale widoczne jest na niej duże zamurowane okno gotyckie. Świątynia ta pełniła dwie funkcje: koscioła pogrzebowego i odpustowego. Wskazują na to odprowadzanie zmarlych na przykoscielny cmentarz jak również liczne pielgrzymki do cudownego wizerunku Św Anny zarówno ze Śląska jak i z Czech, Moraw, Slowacji i Węgier. Coroczne głowne uroczystości miały miejsce w trzeci dzień Zielonych Świąt – rocznicę poświecenia kościoła.
W czasie wojny trzydziestoletniej 10.VI. 1633 roku wojska Saskie spaliły kościół razem z całym miastem. Po pożarze cześć okien zamurowano, sklepień nie odbudowano lecz dano płaski sufit – drewniany strop. Prezbiterium zasklepiono kolebką z lunetami.
W latach Kulturkampfu władze pruskie w roku 1875 odebraly kosciół katolikom i przekazały go gminie starokatolickiej, który odzyskano dopiero w 1893 roku.
Od 2006 r. sanktuarium św. Anny jest również diecezjalnym sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji. Obraz Matki Boskiej sprowadzono z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
Na uwagę w kosciele zasługują:
- dwa piaskowcowe portale w zakrystii z 1701-1702 r.
- portal kruchty południowej z XVIII wieku
- cztery gotyckie rzeźby z 1500 roku. (wys. 2,5m) przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciatkiem; Sw. Annę Samotrzecią; Sw. Augustyna i Sw. Jadwigę.
- barokowy ołtarz główny, Czternastu Świetych Wspomożycieli z 1720 roku i pięć figur Św. Janów.
- ambona i kropielnica z 1726 roku.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest...

Mapa Przedgórze Sudeckie
Przedgórze Sudeckie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Na mapie Przedgórza Sudeckiego zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
16 maja 2015 JJ_Active napisał:
Super:)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0