Śladem miłosnych uczuć

Dodano 7 października 2010 przez Garmin
Śladem miłosnych uczuć
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1268
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1254
Golęczewo_poniemiecki dom z podcieniem.jpg.png
Golęczewo_poniemiecki dom z podcieniem
1255
Objezierze_pałac.jpg.png
Objezierze_pałac
1256
Oborniki_kościół Wniebowzięcia NMP.jpg.png
Oborniki_kościół Wniebowzięcia NMP
1257
Pałac w Wargowie.png
Pałac w Wargowie
1258
Widok na dolinę Samicy Kierskiej_03.jpg.png
Widok na dolinę Samicy Kierskiej
Trasa: Golęczewo - Zielątkowo - Wargowo - Objezierze - Oborniki

Dojazd:
Pociągiem: ze stacji Poznań Główny pociągiem osobowym w kierunku Piły do stacji Golęczewo. Powrót: ze stacji Oborniki Wielkopolskie Miasto pociągiem osobowym w kierunku Poznania.

Długość: 17 km

Czas przejazdu: ok. 2 h

Jazdę rozpoczynamy na stacji kolejowej w Golęczewie.

(4,0 km) Zielątkowo W tej niewielkiej wsi rolniczej urodziła się i mieszkała Bibianna Moraczewska, pisarka oraz działaczka społeczna, autorka podręczników historii Polski dla dzieci chłopskich oraz aktywna uczestniczka powstań 1848 i 1863 roku.

(5,8 km) Wargowo W toni stawu odbija się nieregularna sylwetka neobarokowego pałacu z końca XIX w. z charakterystyczną wieżą, nakrytą cebulastym hełmem. Obiekt, powstały z inicjatywy hr. Teodora Żółtowskiego, znanego wielkopolskiego polityka i społecznika, należy obecnie do jego potomków.

(9,9 km) Objezierze. Gdyby nie kilka niezbyt udanych przeróbek, w tym dodanie drugiego piętra, wczesnoklasycystyczny pałac w Objezierzu mógłby uchodzić za najpiękniejszy tego typu obiekt w Wielkopolsce. Łacińska inskrypcja pod tympanonem, wspartym na czterokolumnowym portyku, głosi: "Nie nam, Panie, nie nam, lecz Imieniu Twemu niech będzie chwała" i jest fragmentem psalmu. Obecnie w pomieszczeniach pałacu mieści się Zespół Szkół Rolniczych.
Zza drzew, otaczających pałac, wyłania się frapująca, gotycka sylwetka wieży kościoła św. Bartłomieja.

WIELKA MIŁOŚĆ PODRÓŻNIKA
Nie każdy wie, że Paweł Edmund Strzelecki (1797 - 1873), jeden z największych polskich odkrywców, eksplorator Wielkich Gór Wododziałowych w Australii i zdobywca najwyższego szczytu kontynentu, który nazwał Mt. Kosciuszko, w młodości zakochał się w Aleksandrze Turno, zwanej Adyną. Przez ojca panny, Adama Turno, przyszły podróżnik został jednak potraktowany dość obcesowo. Po nieudanej próbie wspólnej ucieczki drogi zakochanych rozeszły się na zawsze, jednak Paweł nigdy nie zapomniał tej, która okazała się dla niego zbyt wysoko urodzona. W trakcie swych podróży wysyłał do Adyny listy, a jeden ze szczytów australijskich Gór Błękitnych ochrzcił imieniem Mt. Adina.

(14,7 km) Oborniki to miasto z ciekawą przeszłością. To tu w 1409 r. Władysław Jagiełło przyjął posłów Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ulrika Von Jungingena. Z tego okresu zachował się kościół parafialny oraz gotyckie mury obwodowe i filary. Przy ul. Paderewskiego - głaz, upamiętniający pierwsze, oficjalne powitanie w 1918 r. na ziemiach polskich pierwszego premiera i wybitnego pianisty. W rozwidleniu ulic Czarnkowskiej i Obrzyckiej - uroczy, szachulcowy kościółek Świętego Krzyża z XVIII w.
Z Rynku wyjeżdżamy ulicą Piłsudskiego, a następnie skręcamy w prawo, w ul. Lipową, którą docieramy do stacji PKP.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Poznania. Część północna
Okolice Poznania. Część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
30 maja 2013 boulinek11 napisał:
Intersujaca trasa. Ciekawy opis.
frachu
16 lipca 2011 frachu napisał:
:) Witam. Warto wspomnieć , że w parku w Objezierzu, w zachodniej części znajduje się Kopiec Kościuszki. także nie tylko w Krakowie jest Kopiec Kościuszki. :).
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0