Śladem hiszpańskiej wojny domowej

Dodano 8 listopada 2011 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

6131
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

50562
Asturia i Cantabria
Asturia i Cantabria były regionami, w których nie udało się powstanie zwolenników gen. Franco. Rozpoczęły się tam krwawe walki pomiędzy anarchistami i frankistami, jednak ci ostatni po 1,5 roku zdobyli ten bastion Republiki
50563
Madryt
Stolica Hiszpanii pozostała niezdobyta do początku 1939 przez wojska gen. Franco. Bitwy wokół niej przybierały fanatyczny charakter, ponieważ zdobycie Madrytu oznaczało praktycznie koniec wojny domowej dla którejś ze stron.
50564
Teruel
Wokół Teruel toczyła się kilkumiesięczna walka, w której życie straciło wielu Hiszpanów oraz ochotników spoza granic kraju. Jest to miejsce kluczowe, symbolizujące ogrom tragedii całej wojny domowej.
50565
Zaragoza i Huesca
Napoleon podczas swojej kampanii w Hiszpanii nie zdołał zdobyć Zaragozy, nie udało się to również Republikanom, którzy przejęli nad miastem kontrolę.
Jeszcze ciekawsza sytuacja była z Huescą - miasto to było oblegane przez wiele miesięcy przez anarchistów. Jeden z ich generałów powiedział: "Next day we`ll have a coffee at Huesca". Walki przeciągały się i ostatecznie anarchiści nie zdobyli miasteczka. Za to zdanie weszło jako żart w szeregi republikańskie i było równoznaczne z "manana". O tej historii pisze m.in. Orwell. Czas napić się kawy w Huesce.
50566
Barcelona
Barcelona to miasto wspaniałe i magiczne, pełne zabytków. Jednak niewielu wie o dramatycznych wydarzeniach, jakie odgrywały się tam w latach 1936-1939. Barcelona i Katalonia to jedyny przypadek w historii, gdy praktyczną kontrolę nad miastem i regionem przejęli zwolennicy anarchizmu, którzy ucieleśnili swoje idee w postaci kolektywów i syndykatów. I to funkcjonowało. Czy dzisiaj jesteśmy w stanie nadal dostrzec to świadectwo?
Idea tej trasy wiąże się z wydarzeniami sprzed blisko 80 lat. W 1936 r. w Hiszpanii wybuchła wojna domowa - po jednej stronie stanęli zwolennicy późniejszego dyktatora gen. Franco, rojaliści i Kościół Katolicki, po drugiej obrońcy II Republiki Hiszpańskie, anarchiści i socjaliści. Walki trwały 3 lata i zakończyły się zwycięstwem gen. Franco.
Poniższe trasa ma na celu zwiedzenie dawnego frontu wojennego, który kształtował się wokół Asturii, Madrydu, Zaragozy z Huescą oraz później Katalonii. Do dzisiaj na terenie Hiszpanii znajduje się wiele symboli i miejsc upamiętniających tamte dramatyczne wydarzenia. Dzięki tej wyprawie samemu będzie można wyobrazić sobie, jak wyglądały zmagania wojenne, które barwnie opisuje w swojej książce "Homage to Catalunya" George Orwell, która nigdy już nie mógł powrócić do Hiszpanii ze względu na jego zaangażowanie po stronie Republiki przeciwko gen. Franco. Najważniejsze, wciąż żyją ludzie, którzy pamiętają wydarzenia wojny - rozmowa z nimi jest kluczowym elementem wyprawy. Spisanie ich wspomnień jest głównym zadaniem tej wycieczki w świat historii.

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0