Śladami Żydów Małopolskich

Dodano 28 listopada 2013 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

32613
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

184913
Oświęcim – obóz zagłady
Oświęcim – obóz zagłady
184914
Kraków – dzielnica Kazimierz
Kraków – dzielnica Kazimierz
184915
Bochnia – Muzeum im. S. Fischera
Bochnia – Muzeum im. S. Fischera

Bocheńskie Muzeum mieści się w dwuskrzydłowym, późnobarokowym gmachu. Jest to dawny klasztor Dominikanów i jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych Bochni.

Muzeum zostało założone w 1959 r. przez Stanisława Fischera (1879-1967), badacza przeszłości Bochni i regionu, wybitnego kolekcjonera, fundatora i pierwszego kustosza Muzeum, a od 1975 r. jego patrona.

W galerii malarstwa artystów polskich XIX i XX w. trudno nie odnaleźć któregoś ze znanych artystów tego czasu. Obok dzieł Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego czy Włodzimierza Tetmajera można tu zobaczyć płótna Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa.

Niezwykle barwna kolekcja dawnej rzeźby i malarstwa ludowego (XVIII-XX) jest reprezentowana głównie przez twórców z Polski południowej.

Wielkim zaskoczeniem dla zwiedzających może być bogaty zbiór sztuki kultur pozaeuropejskich (Afryka, Azja, Ameryka Południowa, Polinezja): rzeźby wykonane z drewna oliwnego i sandałowego, hebanu i rogu krowy, murzyńska broń, malarstwo na jedwabiu, piękne hafty, rzeźby z laki i kości słoniowej.

Dopełnieniem bogatych zbiorów Muzeum są judaika, pozostałe po licznie zamieszkującej kiedyś Bochnię i jej okolice społeczności żydowskiej.

Tekst: Barbara Sanocka, maj 2008
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
184916
Bochnia – kirkut
Bochnia – kirkut
184917
Dąbrowa Tarnowska – synagoga i kirkut
Dąbrowa Tarnowska – synagoga i kirkut

Zbudowano ją w latach 1855-1860 według projektu architekta i inżyniera Abrahama Goldsteina. Budowla była finansowana w znacznej mierze przez Ajzyka Sterna. Prace przy wyposażaniu wnętrza synagogi trwały jeszcze kilka lat po zakończeniu jej budowy. Podczas I wojny światowej synagoga uległa zniszczeniu, jednak na początku lat 20. odnowiono ją. W latach 1936-1937 przeprowadzono remont pod nadzorem Doroty Mertz z Tarnowa oraz dobudowano do fasady trójkondygnacyjny, arkadowy krużganek.

Niedługo potem wybuchła II wojna światowa. Dąbrowską synagogę zdewastowali hitlerowcy. Po wojnie Żydzi, którzy ocaleli, modlili się w przedsionku, później zaś urządzili w bocznej sali przy przedsionku niewielki dom modlitwy. Wykonana w nim wówczas malarska dekoracja ścian zachowała się do chwili obecnej (m.in. dwa siedzące lwy strzegące tablic Dekalogu nad wejściem). W latach 60. Żydzi, nie mogąc korzystać z synagogi, zorganizowali dom modlitwy przy ulicy Daszyńskiego.

Nieopodal synagogi, po przeciwnej stronie ulicy, znajduje się kirkut – żydowski cmentarz z ocalałymi, kamiennymi nagrobkami (macewami). Miejscem, które warto odwiedzić w Dąbrowie, jest dawny dom modlitwy przy ulicy Daszyńskiego, gdzie obecnie mieści się Izba Pamięci Żydów.

Tekst: Barbara Sanocka, maj 2009
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
184918
Tarnów – szlak tarnowskich Żydów
Tarnów – szlak tarnowskich Żydów

http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=sladami-tarnowskich-zydow
184919
Bobowa – synagoga i kirkut
Bobowa – synagoga i kirkut

Pojedyncze wzmianki o bobowskich Żydach pochodzą z XVI w. Na stałe osiedli jednak w mieście dopiero w 1732 r., kiedy zezwolił im na to ówczesny właściciel Bobowej, Michał Jaworski. Około 1920 r. Żydzi stanowili czterdzieści procent mieszkańców, zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. W 2. poł. XIX w. Salomon ben Natan Halberstam założył tu szkołę talmudyczną, a w okresie międzywojennym istniał w Bobowej silny ośrodek chasydzki.

Około połowy XVIII w. utworzona tu niedługo przedtem gmina żydowska uzyskała zezwolenie na budowę synagogi. Już przed 1756 r. wzniesiono murowaną bóżnicę, której dzisiejszy wygląd jest skutkiem odbudowy po pożarze w 1889 r. W czasie okupacji zdewastowana, po II wojnie została zaadaptowana na warsztaty tkackie miejscowej szkoły. Opuszczona w 1993 r. synagoga została po kilku latach gruntownie wyremontowana dzięki funduszom rabina Asche Scharfa z Nowego Jorku. Jej uroczyste otwarcie odbyło się w lipcu 2003 r., w kolejną rocznicę śmierci bobowskiego cadyka Halberstama. Obecnie służy ona jako miejsce kultu przybywającym tu Żydom i jest udostępniana zwiedzającym.

Tekst: Barbara Sanocka, maj 2008
MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl).
184920
Nowy Sącz – muzeum – synagoga
Nowy Sącz – muzeum – synagoga
184921
Nowy Sącz – kirkut
Nowy Sącz – kirkut
184922
Nowy Wiśnicz – kirkut
Nowy Wiśnicz – kirkut
184945
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Szlak Śladami Żydów Małopolskich to trasa samochodowa, prowadząca od krakowskiego Kazimierza przez Tarnów, Dąbrowę Tarnowską, Bobową, Nowy Sącz, Nowy Wiśnicz, Bochnię aż do Oświęcimia.

Szlak przybliża dziedzictwo kultury żydowskiej w Małopolsce.

Miejscowości i obiekty na szlaku Śladami Żydów Małopolskich:
- Kraków (Kazimierz),
- Dąbrowa Tarnowska (ruiny synagogi, cmentarz). Synagogę zbudowano w latach 1855-1860 według projektu architekta i inżyniera Abrahama Goldsteina. Podczas I wojny światowej synagoga uległa zniszczeniu, jednak na początku lat 20. odnowiono ją. W latach 1936-1937 przeprowadzono remont. Nieopodal synagogi, po przeciwnej stronie ulicy, znajduje się kirkut – żydowski cmentarz z ocalałymi, kamiennymi nagrobkami (macewami). Miejscem, które warto odwiedzić w Dąbrowie, jest dawny dom modlitwy przy ulicy Daszyńskiego, gdzie obecnie mieści się Izba Pamięci Żydów.
- Tarnów (synagoga, łaźnia, cmentarz, pomnik I Transportu Więźniów do Oświęcimia, budynki Żydowskiego Towarzystwa Kredytowego, Szkoły Talmud Tora, Szkoły Jawne, Szkoły Stowarzyszenia Safa Berusa).
- Bobowa (synagogai cmentarz). Pierwszą murowaną bożnicę w Bobowej wzniesiono przed 1756 r. Dzisiejszy wygląd synagogi jest skutkiem odbudowy po pożarze w 1889 r. W czasie okupacji zdewastowana, po II wojnie została zaadaptowana na warsztaty tkackie miejscowej szkoły. Opuszczona w 1993 r. synagoga została po kilku latach gruntownie wyremontowana. Synagoga składa się z wysokiej sali modlitw oraz prostokątnej przybudówki od strony zachodniej, z otwartą galeryjką na słupach.
- Nowy Sącz (muzeum – synagoga, kirkut).
- Nowy Wiśnicz (kirkut).
- Bochnia (judaica w muzeum, kirkut).
Na kolekcję judaików w bocheńskim muzeum składają się zarówno obiekty synagogalne, jak i przedmioty związane z rytuałami domowymi. Tora, rimonim, jad, szofar, lampki chanukowe, klamra zakładana w Jom Kipur, puszka na etrog, besamin, kubek kiduszowy, serwetka szabatowa. Interesującym obiektem jest pieczęć bocheńskiego rabina Szyi Halbertama oraz znalezione na terenie dawnego getta nakrycie głowy – streimel. Kolekcję judaików tworzą również książki hebrajskie i w jidysz oraz dokumenty dotyczące Żydów bocheńskich z XIX i XX wieku, w tym również dokumenty z okresu okupacji hitlerowskiej. Elementem uzupełniającym bocheńskie judaika jest ikonografia – obrazy miejscowych malarzy oraz zbiór fotografii pokazujących lokalną społeczność żydowską sprzed 1939 r.
(Cytat za: oficjalną stroną Muzeum im. S. Fischera w Bochni)
- Oświęcim (obóz zagłady).
Szlak Śladami Żydów Małopolskich mógłby się stać ciekawą ofertą turystyczną skierowaną nie tylko do turystów indywidualnych, ale też propozycją dla grup szkolnych, które w ramach zajęć dotyczących zagadnień mniejszości narodowych i etnicznych oraz poznawania historii Małopolski, mogłyby skorzystać z kompleksowej oferty pokazującej żydowskie dziedzictwo w regionie nie tylko przez pryzmat obozu zagłady w Oświęcimiu.

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl).
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski - dla wymagających
Beskid Śląski - dla wymagających - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę...

Mapa Beskid Niski
Beskid Niski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz...

Mapa Gorczański Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa szczegółowo przedstawia obszar całego Gorczańskiego Parku Narodowego wraz z enklawami. Na mapie, poza typową treścią turystyczną, zaznaczono: zasięgi lasów i borów górnoreglowych i dolnoreglowych, starodrzewia świerkowe, jodłowe i bukowe,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.