Śladami kazimierskiej bohemy (kawiarnie i bary Kazimierza i Starego Podgórza)

Dodano 27 czerwca 2011 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

3965
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Inne
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.7
 • Dystans: 2,7 km
 • Przewyższenie: 6,3 m
 • Suma podejść: 5,95 m
 • Suma zejść: 9,1 m
 • Data: 27 czerwca 2011
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kazimierz
14978
Alchemia
14979
Les Couleurs
(ul. Estery 10)

Słynne „Kolory” to mini-Paryż na Kazimierzu, wspomnienie bulwaru Saint-Germain-des-Prés. Lokal przyjazny dla ludzi, optymistyczny i nastrojowy. Ma w sobie coś z atmosfery kawiarni, w której pracowała filmowa Amélie Poulain z Montmartre'u. Kolory są rzeczywiście kolorowe. Na stołach lampki nocne z barwnymi abażurami, bar oświetlają żółte i czerwone żarówki. Dobrze siedzi się zarówno przy małych, kameralnych stolikach, jak i na długiej kanapie pod ścianą (może zmieścić się tu nawet dziesięciu gości) albo przy równie długim barze. Ściany oklejono francuskimi plakatami reklamującymi dawne wystawy muzealne, wernisaże w paryskich galeriach, koncerty i spektakle teatralne. Są też obrazki Henriego Toulose-Lautreca oraz motywy z paryskiego metra, książki i gazety francuskie oraz w innych językach. Lane piwo, drinki np. Buziak w Kolorach” (wiśniówka z sokiem grejpfrutowym), wino francuskie z beczki, wyciskany sok ze świeżych pomarańczy albo grejpfrutów, tarty francuskie, tosty. Kolory otwarte są od godz. 7.00, dlatego są idealnym miejscem na pyszne śniadanie i kawę z croissantem z widokiem na Plac Nowy.
14980
Królicze Oczy
(ul. Estery 14)

W tym kameralnym lokalu lubią spotykać się pary albo małe grupy przyjaciół. Wnętrze pomalowane na głęboki kolor pomarańczy dekorują fotografie z lat 30., czasem zabawne erotyki, z „króliczymi oczami”. Są też reprodukcje reklam i prasy codziennej, lustra, stoliki z lampkami nocnymi i kilka siedzisk z wygodnymi sofami. Na drzwiach wejściowych oraz pomiędzy pokojami wiszą kolorowe „kryształowe” zasłonki z plastikowych koralików, mieniące się w ciepłym świetle lamp. Dla gości jest też mała biblioteczka i zestawi gier towarzyskich. Lane piwo, drinki, kawa. Można posłuchać m.in. funky, acid jazzu i ambientu. Knajpka otwarta do późnych godzin nocnych, jedna z najdłużej czynnych na Kazimierzu.
14981
Singer
14982
Kolanko N°6
14984
Eszeweria
14985
Mleczarnia
14986
Krakowska Opera Kameralna
(ul. Miodowa 15, http://www.kok.art.pl)

Kameralny teatr muzyczny (dawniej Scena EL-JOT) został założony w 1991 r. przez Jadwigę Leśniak-Jankowską, aktorkę, choreografkę i profesora PWST w Krakowie. Widowiska muzyczne w wysublimowany i harmonijny sposób łączą słowo, obraz, gest, ruch sceniczny, taniec i muzykę. Przedstawienia nawiązują do kultury staropolskiej, a także Europy Środkowo-Wschodniej, Krakowa i żydowskich korzeni Kazimierza.
14987
Propaganda
(ul. Miodowa 20)

Zwana jest też muzeum socrealizmu, gdyż zgromadzono tu szereg pamiątek z minionej epoki, takich jak tablice informacyjne i nakazowo-ostrzegawcze (np. „Noszenie chustki ochronnej obowiązuje każdą kobietę zatrudnioną przy maszynie” czy „nie deptać trawników”), propagandowe szyldy, plakaty i reklamy (np. „Obowiązujący wzór kartki na mięso”, „Iskra chlubą polskiego przemysłu”), proporczyki i flagi. Dekorację wnętrza oświetlonego czerwonymi żarówkami tworzą też wszechobecne radioodbiorniki, wiszące tu i ówdzie mundury i ordery, portrety Lenina, wmontowana w ścianę maska trabanta, sierp i młot oraz inne gadżety. Stali bywalcy najbardziej lubią kącik wypoczynkowy z fotelami z czerwonego skaju. Lane piwo, cydr z beczki, drinki, wódka.
14988
La Habana
(ul. Miodowa 22)

Knajpka à la Kuba, otwarta od 9.00 hasta el ultimo cliente. Ciepłe oświetlenie, pastelowy pomarańczowy kolor ścian i kilka palm w donicach tworzą atmosferę z piosenek Buena Vista Social Club. Można postawić sobie tarota. Od czasu do czasu odbywają się tu pokazy slajdów i inne imprezy, niekiedy spontaniczne, jak Ameryka Łacińska. Lane piwo, kolorowe drinki piwne, drinki Hemingwaya, kubańskie cygara i przekąski kubańskie.
14990
Klezmer-Hois
(ul. Szeroka 6, http://www.klezmer.pl)

Dom Klezmera mieści się w budynku Dawnej Wielkiej Mykwy. To galicyjska restauracja żydowska, hotel oraz centrum muzyki i teatru klezmerskiego z pięknym, pełnym wdzięku wnętrzem. Każdego wieczoru o godz. 20.00 można wpaść na koncert tradycyjnej muzyki żydowskiej (na stale współpracują Kuzmir, Klezzmates, Quartet Klezmer Trio). Co jakiś czas odbywają się tu spektakle muzyczno-poetyckie nawiązujące do najlepszych tradycji teatru żydowskiego. Dyrektorem artystycznym jest znany dyrygent, kompozytor i pianista Leopold Kozłowski.
14992
Kawiarnia Naukowa
(ul. Jakuba 29-31)

Proste wnętrze, ściany wykładane kamieniami, w oknach witraże. Klimat intelektualno-luzacki w rytmie reggae. Spotyka się tu mieszane towarzystwo ludzi o gustach undergroundowych, zapatrywaniach ekologicznych i zainteresowaniach antropologicznych. Odbywają się kameralne koncerty, spotkania autorskie z pisarzami i poetami, wykłady i dyskusje filozoficzno-literackie, performance, towarzyskie spotkania muzyczne przy muzyce bębnowej, reggae, rocku i muzyce elektronicznej. Lane piwo, wino, drinki, ekologiczna kawa, przekąski.
14993
Cafe Młynek
(Plac Wolnica 7, www.cafemlynek.pl)

Przytulny cafe-bar i galeria sztuki, słowem artystyczny młynkowy tygiel. Wystawiają tu swoje prace zarówno dojrzali artyści plastycy jak i debiutanci, często wywodzący się z krakowskiej ASP. Organizowane są także piątki jazzowe, wieczory poetyckie, wykłady psychologiczne, pokazy taneczne i koncerty. W tym niewielkim lokalu można także coś przekąsić – jest duży wybór potraw wegetariańskich, a specjalnością zakładu jest humus z białego grochu, czosnku i oliwy z oliwek. Pyszna kawa, piwo, wino ekologiczne.
14994
Lokator
(ul. Krakowska 27, www.lokator.pointblue.com.pl)

Lokator albo Le Locataire, jak w tytule filmu Romana Polańskiego to lokal ze sceną muzyczną i księgarnią o klimatach chimeryczno-artystycznych. U wejścia wita szyld z bajkowym samolotem z serii „Artysta w kosmosie” autorstwa Piotra Kalińskiego PIO. Czujemy się trochę jakbyśmy wkraczali w klimat z książek francuskich pisarzy Georgesa Perec'a albo Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Odbywają się tu świetne, kultowe koncerty grup krakowskich np. zespołu Vladimirska i artystów zagranicznych. Wydawnictwo Lokator wydaje ciekawe pismo kulturalne „Mrówkojad”. Od 3 września 2011 Lokator otwiera nowy lokal przy ul. Mostowej 1 z kawiarnią i księgarnią. Piwo, wino, drinki. Lokator albo Le Locataire, jak w tytule filmu Romana Polańskiego to lokal ze sceną muzyczną i księgarnią o klimatach chimeryczno-artystycznych. U wejścia wita szyld z bajkowym samolotem z serii „Artysta w kosmosie” autorstwa Piotra Kalińskiego PIO. Czujemy się trochę jakbyśmy wkraczali w klimat z książek francuskich pisarzy Georgesa Perec'a albo Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Odbywają się tu świetne, kultowe koncerty grup krakowskich np. zespołu Vladimirska i artystów zagranicznych. Wydawnictwo Lokator wydaje ciekawe pismo kulturalne „Mrówkojad”. Od 3 września 2011 Lokator otwiera nowy lokal przy ul. Mostowej 1 z kawiarnią i księgarnią. Piwo, wino, drinki.
14995
Drukarnia
14996
Cafe Rękawka
15967
Ulica Krokodyli
(ul. Szeroka 30)

Nazwa lokalu nawiązuje do opowiadania pt. „Ulica krokodyli” polskiego pisarza, rysownika i malarza pochodzenia żydowskiego - Brunona Schulza, które odnajdziemy w jego „Sklepach cynamonowych”. We wnętrzu z brukowaną podłogą i latarniami poczujemy się trochę jak w tajemniczej, ciemnej uliczce. Wystrój pubu stanowią też lampy i pamiątki przywiezione przez jego właściciela z różnych stron świata. Przyjemny ogródek z widokiem na ul. Ciemną, gdzie kręcono sceny do „Listy Schindlera”. W pubie odbywają się tu spotkania podróżnicze, pokazy slajdów i filmów a także imprezy taneczne w sali w podziemiach kamienicy. Lane piwo, drinki np. Krokodyle łzy, tosty.
Szlak poprowadzi nas przez magiczne zakątki Kazimierza i Starego Podgórza – zabytkowych dzielnic połączonych kładką pieszo-rowerową na Wiśle. Towarzyszył nam będzie wiersz Tadeusza Boya Żeleńskiego, jednego z prekursorów krakowskiej bohemy. Krakowski Kazimierz stał się nowym centrum towarzysko-artystycznym miasta, które powoli poszerza się także o tereny pobliskiej dzielnicy Stare Podgórze. Trasę opracowano na podstawie opinii kilkunastu krakowian – mieszkańców dzielnic i stałych jego bywalców – muzyków, aktorów, dziennikarzy, ludzi mediów i ludzi z artystyczną duszą zakochanych w tym miejscu. Nie sugerując się jednak ich ocenami, sami wybierzmy się na knajpianą wyprawę, by znaleźć własne ulubione miejsca.

A czy znasz ty te kawiarnie
(w całym świecie takich nie ma),
gdzie dzień cały marnie, gwarnie
Wałkoni się cud-bohema?
„Pieśń o ziemi naszej” (1907)

(trasę opracowała Dominika Zaręba)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Wasza ocena: 3.1 (13 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0