Śladami bitew I wojny światowej. Trasa 22 narowery

Dodano 18 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191547
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 58,4 km
  • Przewyższenie: 297,32 m
  • Suma podejść: 1 135,78 m
  • Suma zejść: 1 141,7 m
Zapraszamy na wycieczkę, podczas której odwiedzimy kilka cmentarzy z czasów I wojny światowej. Tereny Małopolski poł.-wsch. były miejscem wielu ciężkich walk, a cmentarze są ich smutną pamiątka. Rozpoczynamy z centrum Żegociny jadąc na południe drogą 965. W Rozdzielu kierujemy się w lewo, po 1800 m za kościołem (1) ponownie w lewo i zaraz w prawo. Podjeżdżamy 1100 m i skręcamy w prawo na niebieski szlak rowerowy. Jedziemy prosto pod kapliczkę i cmentarz nr 357 (2). Wracamy na trasę i zjeżdżamy do drogi asfaltowej, kierujemy się w prawo i przejeżdżając koło kościoła w Kamionce Małej (3) docieramy do drogi głównej. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez Laskową (dwór) (4) i skręcamy w lewo na drogę główną. Wjeżdżamy do Łososiny Górnej, mijamy kościół (5) i skręcamy w prawo na Pasierbiec. Mijamy kościół, a następnie 500 m dalej skręcamy w lewo obok świetlicy. Jedziemy widokową drogą, gdzie podczas dobrej pogody możemy zobaczyć Tatry. Na skrzyżowaniu z główną drogą skręcamy w prawo. W Nowym Rybiu mijamy kościół i przed szkołą kierujemy się w prawo do Kamionnej, w której skręcamy w prawo (na Żegocinę) do drewnianego kościoła (6). Zawracamy i na skrzyżowaniu jedziemy w prawo. Po 3 km, za mostkiem, odbijamy w lewo i na głównej drodze także jedziemy w lewo czarnym szlakiem rowerowym, który doprowadza do kaplicy i źródła (7). Wracamy szlakiem do skrzyżowania i skręcamy w lewo do Trzciany. Skręcamy w prawo, mijamy kościół (8)i jedziemy w stronę Łąkty Górnej. Na wzgórzach po lewej stronie znajduję się kilka cmentarzy wojennych. Na drodze głównej skręcamy w prawo i po minięciu kościoła odbijamy w lewo. Na końcu asfaltu skręcamy w lewo na bitą drogę, którą dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo do Rajbrotu (700 m w lewo kolejny cmentarz). Za kościołem (9) skręcamy w prawo i po 5 km kierujemy się w lewo do Żegociny, w której kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Drewniany kościół w Rozdzielu (1) – konstrukcji zrębowej, zbudowany w Królówce koło Nowego Wiśnicza w końcu XV w.
Cmentarze z I wojny światowej (2) – liczne wojskowe nekropolie przypominają o krwawych walkach toczonych na terenie Galicji Zachodniej na przełomie 1914 i 1915 roku pomiędzy armią rosyjską i armią C.K. Austrii. Często usytuowane w miejscu walki są miejscem pochówku żołnierzy wielu narodowości: Polaków, Austriaków, Niemców, Rosjan, Węgrów i innych. Niektóre z nich o wybitnych walorach artystycznych, np. cmentarz nr 357 z drewnianą kaplicą.
Drewniany kościół w Kamionce Małej (3) – z końca XVIII w. Wyposażenie wnętrza z XVIII-XIX w. W ołtarzu głównym barokowa rzeźba św. Katarzyny Aleksandryjskiej (4) – patronki kościoła.
Dwór w Laskowej (4) – wybudowany w 1677 r., konstrukcji zrębowej, nakryty gontowym wysokim łamanym dachem polskim. Pierwotnie siedziba szlachecka Laskowskich, później klasztor, a od XVIII w. w rękach świeckich.
Drewniany kościół w Łososinie Górnej (5) – przy budowie w 1778 r. wykorzystano fragmenty poprzedniej, późnogotyckiej świątyni. Polichromia z XIX w. Wyposażenie głównie rokokowe z XVIII w. Gotycka chrzcielnica kamienna z XV w.
Kościół w Kamionnej (6) – niewielka trójnawowa świątynia drewniana z 1934 r. o konstrukcji szkieletowej. Bryła nawiązuje do starej architektury sakralnej.
Kapliczka i źródło w Ujeździe (7) – wg. legendy źródełko wytrysnęło za sprawą św. księżnej Kingi, przejeżdżającej w upalny dzień biegnącym obok traktem węgierskim. Obok źródełka murowana kapliczka.
Kościół w Trzcianie (8) - pochodzi sprzed 1556 r., eklektyczny styl zawdzięcza kolejnym rozbudowom. Zachowały się barokowe ołtarze, kamienna chrzcielnica z 1497 r. oraz renesansowy portal do zakrystii z XVI w.
Kościół w Rajbrocie (9) – drewniany z 1511 r. Jednonawowy, konstrukcji zrębowej, pokryty gontem. Wewnątrz wczesnobarokowy ołtarz z XVII w., późnogotyckie detale ciesielskie oraz drewniana, gotycka ambona. Obok dzwonnica o konstrukcji słupowej z końca XVIII w
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa22 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.