Siewierz

Dodano 20 listopada 2010 przez Garmin
Siewierz
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1308
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.0
 • Dystans: 5,2 km
 • Czas trwania: 0 h 41 min
 • Średnia prędkość: 7,52 km/h
 • Przewyższenie: 26 m
 • Suma podejść: 99 m
 • Suma zejść: 104 m
 • Data: 11 września 2010
 • Lokalizacja: Polska, śląskie, Siewierz
580
Zamek siewierski
Polecam zwiedzanie zamku w Siewierzu.
Te dobrze zachowane ruiny zamku książęcego, będącego następnie siedzibą biskupów krakowskich. Po 2002 roku był udostępniany sporadycznie turystom, a obecnie jednak po pracach renowacyjnych i utworzeniu platformy widokowej jest ponownie otwarty.

Początkowo w Siewierzu będącym od XIII wieku siedzibą kasztelanii mieściła się warownia siedziba kasztelana prawdopodobnie usytuowana przy osadzie położonej wokół zachowanego do dziś romańskiego kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (obecnie cmentarz parafialny przy drodze szybkiego ruchu na Katowice). Znane są imiona dwóch pierwszych kasztelanów, byli to Jaksa i Wawrzyniec.
Początki murowanego zamku nie zostały do tej pory jednoznacznie ustalone. Przypuszcza się, że pierwsza murowana faza gotyckiego zamku powstała już za panowania książąt bytomskich w 1 połowie XIV w. Dalsze badania historyczne oraz archeologiczne powinny ostatecznie wyjaśnić kwestię początków tej warowni.
W XV w. Księstwo Siewierskie stało się prawie niezależnym organizmem politycznym z własnym wojskiem, sejmem, monetą, surowym sądem, szlachtą. Zamek zaczął pełnić rolę administracyjnej i politycznej siedziby Księstwa Siewierskiego.

Wstęp jest bezpłatny - ale naprawdę warto odwiedzić to historyczne miejsce.
581
Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu – świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu, jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Do XV w. kościół parafialny, później filialny, obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.
Zbudowany prawdopodobnie w 1144 lub 1164 roku.
Wykonany jest z kamienia ciosanego, w stylu romańskim, ze sklepieniem burgundzkim, co potwierdza jego powstanie najpóźniej w XII wieku. Należy do najstarszych świątyń w Polsce gdzie obok rotundy św. Mikołaja na Górze Zamkowej w Cieszynie jest jednym z najstarszych zabytków architektury polskiej. W kościele tym odbył się 6 lipca 1233 roku synod biskupów polskich.
582
Parafia św. Macieja Apostoła w Siewierzu
Parafia św. Macieja Apostoła w Siewierzu - parafia rzymskokatolicka, położona w dekanacie siewierskim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce.
Kościół pochodzi z I połowy XV w.
W wyniku przebudowy kościół otrzymał wygląd barokowo-klasycystyczny.
Ozdobą murów jest trójarkadowa brama, zwana biskupią. W latach 1989-1995 kościół otrzymał nowe wieże i został pokryty blachą miedzianą. Odnowiono także wnętrze kościoła, zmieniając jego wystrój.
2364
fontanna_panny siewierskie.png
Fontanna na Rynku w Siewierzu przedstawiająca panny siewierskie.
Wieczorem pięknie oświetlona.
2365
Kosciół Św. Macieja.png
Kościół Św. Macieja
2366
Kościół Św. Jana Chrzciciela2.png
Romański Kościół Św. Jana Chrzciciela
2367
kościół św. Jana Chrziciela1.png
Romański Kościół Św. Jana Chrziciela
2368
Zamek siewierski.png
Zamek biskupi w Siewierzu
2369
brama biskupia.png
Brama biskupia przy kościele Św. Macieja
2370
pomnik papieski.png
Pomnik Papieski
W województwie śląskim warto odwiedzić małe, malownicze miasteczko - Siewierz.
Zamek, średniowieczny kościółek, dużo zielonych terenów...
Siewierz wielu kojarzy się z wielkimi korkami samochodowymi na słynnej "gierkówce" z Katowic do Warszawy.
Już w XII wieku Siewierz był osadą targową, a od początku XIII w. siedzibą kasztelanii. Początkowo ośrodek zlokalizowany był wokół romańskiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Prawdopodobnie po najazdach mongolskich został przeniesiony w miejsce łatwiejsze do obrony. W XIV wieku książęta bytomscy wznieśli lub zainicjowali budowę murowanego zamku. W XV w. miasto stało się stolicą świeckiego księstwa feudalnego, rządzonego przez biskupów krakowskich. W XVI w. biskupi rozbudowali gotycki zamek dążąc do przekształcenia go w renesansową rezydencję.
Dzisiaj Siewierz stanowi ośrodek turystyczny, leżący w zapleczu aglomeracji górnośląskiej. Zachowane zabytki to barokowe kościoły datowane od XVI do XVIII wieku, a zwłaszcza ruiny gotyckiego zamku książąt śląskich, a następnie biskupów krakowskich – książąt siewierskich powstałego od XIV do XVI. Pod miastem zachował się romański Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu z I poł. XII wieku (według Jana Długosza datowany na 1144 r.). Ruch wypoczynkowy obsługuje także zbiornik Przeczyce, zalew powstały w wyniku spiętrzenia wód Czarnej Przemszy. Od lutego 2005 r. funkcjonuje Izba Tradycji i Kultury Dawnej obejmująca ekspozycje dawnego rzemiosła, rzeźby i rękodzieła artystycznego oraz tematykę historyczną związaną z dziejami księstwa siewierskiego i jego zabytków (w tym zamku).

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Metropolia Silesia i okolice
Metropolia Silesia i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki...

Wasza ocena: 2.8 (12 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
27 października 2015 kys30 napisał:
ciekawy opis
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0