Ścieżką rowerową do Unisławia

Dodano 10 lipca 2013 przez rysowanie
Ścieżką rowerową do Unisławia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

25006
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

141421
kościół św. Bartłomieja
Gotycki kościół w Unisławiu p.w. św. Bartłomieja (od 1647 r.) pochodzi z końca XIII w. Podczas wojen polsko-szwedzkich w XVII w. został zniszczony. Odbudowano go jednak w 1728 r. i ponownie konsekrowano. W 1904 r. kościół był poddany generalnemu remontowi podczas którego zmienił orientację (ołtarz główny jest teraz po zachodniej stronie, a główne wejście od wschodu) oraz pozyskał nową neogotycką wieżę i szczyty w tym samym stylu. Ze średniowiecznego wyposażenia ocalała tylko późnoromańska, granitowa kropielnica.
141422
Kościół murowany św. Jana Chrzciciela
Kościół murowany św. Jana Chrzciciela (wg Strzesza - także św. Jana Ewangelisty), pochodzi z przełomu XIII i XIV w. W czasie wojny trzynastoletniej (1454 - 1466), kościół uległ poważnym zniszczeniom. W 1445 roku parafia była wzmiankowana w planie synodu laickiego diecezji chełmińskiej. W czasie reformacji benedyktyni, podobnie jak inne zakony, przeżywali ostry kryzys personalny (XVI w.). Straciły one swoje dobra na rzecz Rady Miejskiej Torunia.

Dopiero energiczna działalność ksieni Zofii Dulskiej, która wytoczyła władzom Torunia proces o zwrot majętności i przywilejów, sprawiła, że w 1593 roku król Zygmunt III Waza nakazał zwrócić władzom Torunia zebrane dobra, w tym również Pigżę i Świerczynki.

Dokumenty z wizytacji bp. Potockiego z 1706 roku mówią o istnieniu przy kościele bractwa św. Izydora (od 1701 r.) i szpitala dla czterech ubogich.
Wycieczka do Unisławia ścieżką rowerową. Polecam każdemu, żadnych samochodów, trasa gładka jak stół, malownicza

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Nadleśnictwo Żołędowo
Nadleśnictwo Żołędowo - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa ukazująca najciekawsze zakątki terenów bezpośrednio stykających się z Bydgoszczą. Swoim zasięgiem obejmuje obszar od Świekatowa na północy do bydgoskiego lotniska im. F. Chopina na południu, Równoleżnikowo rozciąga się zaś od wschodnich rogatek...

Mapa Kujawy - mapa atrakcji turystycznych
Kujawy - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Krajoznawcza mapa Kujaw z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w postaci grafik. Mapa Kujawy to doskonała propozycja szczególnie dla turystów, którzy podróżują samochodem.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Aplikacja Traseo
Moja mapa 0