SANDOMIERZ - SPACER HISTORYCZNY

Dodano 21 lipca 2021 przez Planer
SANDOMIERZ - SPACER HISTORYCZNY
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

220711
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 4,6 km
 • Przewyższenie: 48,65 m
 • Suma podejść: 140,39 m
 • Suma zejść: 139,34 m
 • Lokalizacja: Sandomierz
1247609
Sandomierz, ul. Browarna/Parking
1247610
Pomnik Papieski
Pomnik Jana Pawła II - papieża Polaka wzniesiono na pamiątkę wizyty w Sandomierzu 12 czerwca 1999r. Przy ołtarzu papieskim na skarpie stoi replika Krzyża Walecznych.
1247611
Kozie Schodki
Schody łączące ul. Długosza z ul. Rybitwy, położoną 23 m niżej. Zejście po kozich schodkach na dół to przejście ze strefy zabytkowych, sandomierskich zabudowań na zielony, naturalny i rozległy plac Papieski – miejsce wypoczynku i rekreacji.
1247612
Dom Długosza - Muzeum Diecezjalne
Zbudowany w 1476r. Dom Długosza jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego.
1247613
Collegium Gostomianum
Jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce, wzniesiona na początku XVIIw., późnorenesansowa. Zachowane zostało "szkolne" skrzydło dawnego kolegium jezuitów, ufundowane w 1602r. przez Hieronima Gostomskiego.
1247614
Katedra pw. Najświętszej Maryi Panny
Wzniesiona w XIVw. gotycka budowla zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu. Posiada wyposażenie wewnętrzne z XV-XVII wieku. Wzniesiona została w miejscu pierwotnej romańskiej kolegiaty, zniszczonej najazdami Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349r.
1247615
Muzeum Okręgowe
Zamek Królewski, wzniesiony w XIV w. na miejscu dawnego grodu, później przebudowany. Zamek zbudowano na miejscu pierwotnej warowni istniejącej na wzgórzu co najmniej od X w.
1247616
Wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego
Dzięki pogłębieniu i oczyszczeniu kanału portowego miejsce to jest doskonałą bazą rekreacyjną, można skorzystać z wielu atrakcji, np. rejs statkiem.
1247617
Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi
Rozdziela najstarsze osady Sandomierza, położone na wzgórzach św. Jakuba i św. Pawła. Wąwóz objęty jest ochroną, znajduje się w nim 12 pomników przyrody ożywionej.
1247618
Klasztor o.o. Dominikanów
W 1226r. biskup krakowski Iwo Odrowąż postanowił sprowadzić dominikanów do Sandomierza, a w latach 1226-1250 wzniesiono obecny kościół. Założycielem sandomierskiego klasztoru był św. Jacek, pierwszy polski dominikanin.
1247619
Wąwóz Świętego Jacka Odrowąża
Wąwóz rozpoczyna się u podnóża kościoła św. Jakuba. Powstał w wyniku erozji wodnej, która trwa do dnia dzisiejszego.
1247620
Kopia armaty z ataku Napoleona w 1809r.
Replika armaty z 1809 roku, która była wykorzystywana przez Austriaków do oblężenia Sandomierza.
1247621
Ucho Igielne - Furta Dominikańska
Jedyna zachowana furta spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych Sandomierza, ufundowanych przez Kazimierza Wielkiego w poł. XIV wieku. Umożliwiała wejście do Sandomierza nie tylko dominikanom, ale też innym osobom, gdy bramy miejskie były już zamknięte.
1247622
Pierścień z krzemieniem pasiastym
Unikatowy pomnik, który nawiązuje do faktu, że kamień był wydobywany w okolicy miasta, a obecnie jest wykorzystywany w biżuterii.
1247623
Kotwica
Miejsce gdzie "ZAKOTWICZONO NIEBO"...
Położony nad Wisłą Sandomierz jest miastem portowym. Kotwica jest uznana za symbol nadziei.
1247624
Lunch "Pod Ciżemką"
"Hotel pod Ciżemką" znajduje się w zabytkowej, pochodzącej z 1563 roku kamienicy Węgra Lazarczyka. To doskonałe miejsce na przerwę podczas spaceru, w atmosferze zabytkowego rynku.
1247625
Ratusz Sandomierski
Jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Zbudowany w XIV w. pierwotnie w kształcie wieży. Rozbudowany w XV w. uzyskał plan wydłużonego prostokąta, natomiast w XVI w. został zwieńczony attyką. Na początku XVII w. przybudowano od zachodu wieżę.
1247626
Kamienica Oleśnickich
Najlepiej zachowana kamienica w Sandomierzu. Mówi się, iż właśnie w niej, w 1570r. podpisano tzw. ugodę sandomierską będącą porozumieniem pomiędzy polskimi innowiercami.
1247628
Wejście do Podziemnej trasy turystycznej
Podziemna Trasa Turystyczna to udostępniona część kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Ich powstaniu sprzyjała zalegająca na tym terenie gruba warstwa lessu. Drążone korytarze pełniły w minionych wiekach rolę składów kupieckich, w których przechowywano głównie wino, sól i śledzie. Służyły także jako schronienie w niebezpiecznych sytuacjach. Osiągały one nawet do 15m głębokości.
1247629
Dawna Synagoga
Powstała w XVII/XVIII w. - obecnie siedziba Archiwum Państwowego. W jego zbiorach znajdują się akta miasta Sandomierza od XVI w. oraz bogate zbiory archiwaliów w XIX w., obejmujące obszar całego województwa.
1247630
Dawny mur obronny
Obok synagogi, nad skarpą mieści się odcinek muru obronnego z pozostałością baszty.
1247631
Brama Opatowska
Brama Opatowska jest pozostałością po średniowiecznych murach miejskich. Dzisiaj pełni funkcję wieży widokowej. Z jej szczytu rozciąga się widok na miasto i jego okolice, np. Góry Pieprzowe.
1247632
Ulica Browarna
Ulica rozciąga się u podnóża sandomierskiej skarpy, w otoczeniu zieleni.
1247633
ul. Browarna/Parking
1253469
Zamek Królewski
Spacer Historyczny po Sandomierzu to wyjątkowa podróż przez epoki. Twoim przewodnikiem będą perły polskiej architektury od średniowiecza po współczesność. Historię królewskiego miasta opowiedzą Ci między innymi Brama Opatowska wraz z pozostałościami po średniowiecznych murach, gotycki Dom Długosza, Kamienica Oleśnickich, pamiętająca podpisanie tzw. ugody sandomierskiej w 1570 roku, oraz XVIII-wieczny budynek dawnej synagogi. Z pewnością zachwycą Cię także bogato dekorowane świątynie i zbiory Muzeum Okręgowego na zamku – wśród nich unikatowy zestaw XII-wiecznych figur szachowych wykonanych z poroża jelenia. Intrygującą podróż w głąb Sandomierza odbędziesz dzięki Podziemnej Trasie Turystycznej, zwiedzając system kilkukondygnacyjnych komór, ciągnących się pod Starym Miastem.
Trasę poleca
Sandomierz – Królewskie Miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

Mapa Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.
Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności. - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.