SANDOMIERZ – "SPACER" AKTYWNY – ODKRYWAJ ROWEREM

Dodano 9 sierpnia 2021 przez Planer
SANDOMIERZ –
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

223592
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 16,6 km
 • Przewyższenie: 56,17 m
 • Suma podejść: 235,85 m
 • Suma zejść: 231,28 m
 • Lokalizacja: Sandomierz
1259506
ul. Browarna/Parking
1259507
Góry Pieprzowe
Popularnie zwane "Pieprzówkami". To rezerwat geologiczno-przyrodniczy, znajdujący się na wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich, w granicach Sandomierza. To niewielki obszarowo zakątek, jednak bardzo malowniczy, ze wspaniałym widokiem na Wisłę i starówkę Sandomierza. Nazwa gór wzięła się od tamtejszych skał, prastarych, ciemnych jak ziemia, a pękających w tak specyficzny sposób, że przypominają ziarenka pieprzu.
1259508
Kolejowy most na Wiśle
Żelazny most kolejowy na rzece Wiśle łączący miejscowości Zalesie Gorzyckie i Nowy Kamień wybudowany w 1928r. Zastąpił on funkcjonujący prawie 12 lat most drewniany, który w czasie eksploatacji musiał być kilkakrotnie odbudowywany po uszkodzeniach spowodowanych przez powodzie i lody Wisły. Pierwszy drewniany most zbudowały w tym miejscu wojska rosyjskie podczas budowy linii kolejowej Ostrowiec – Nadbrzezie w roku 1915, jednak szybko został on spalony przez wycofującą się armię rosyjską.
1259509
Most w Sandomierzu
Most drogowy, drugi w Sandomierzu biegnący przez Wisłę, wybudowany 10 m obok mostu zamkniętego w 2013r. , a wybudowanego w 1953r.
1259510
Wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego
Dzięki pogłębieniu i oczyszczeniu kanału portowego miejsce to jest doskonałą bazą rekreacyjną, można skorzystać z wielu atrakcji, np. rejs statkiem. Wspaniały widok na Wisłę, most i część miasta.
1259511
Wąwóz Królowej Jadwigi
Rozdziela najstarsze osady Sandomierza, położone na wzgórzach św. Jakuba i św. Pawła. Wąwóz objęty jest ochroną, znajduje się w nim 12 pomników przyrody ożywionej.
1259512
Salve Regina
Jedno z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miejsc w Sandomierzu. Pochodzi prawdopodobnie z VII wieku i należy do kurhanów – grobowców dawnych władców. Z powstaniem kurhanu wiąże się barwna legenda o najeździe Tatarów na miasto, których mieszkańcy Sandomierza doznawali często w okresie wczesnego rozwoju tutejszego grodu: Legenda podaje, że w trakcie najazdu Tatarzy wymordowali 49 księży dominikanów, a wierny wół klasztorny postanowił się na nich zemścić za tę zbrodnię. Wyrwał się więc z obory i pognał za najeźdźcami. Nie mógł ich jednak dopędzić, więc zatrzymując się nad Wisłą i grzebiąc we wściekłości nogami w ziemi, wyrył spory pagórek, na którym kopytem wypisał słowa „Salve Regina!” (Witaj, Królowo!) widoczne do dzisiaj na kurhanie.
1274935
Restauracja Mariano
Mariano to przytulne miejsce spotkań zarówno dla rodzin z dziećmi, jak również dla młodzieży. Nastrojowe, nowoczesne wnętrze cieszy oko i sprawia, że z chęcią spędza się tam czas. Zmęczeni trasą rowerową goście mogą zakosztować pysznej, ręcznie wyrabianej pizzy, domowych dań obiadowych, sałatek i przekąsek.
1274936
Kościół pw. Nawrócenia Św. Pawła Apostoła
Kościół ten jest przykładem skromnej parafialnej świątyni gotyckiej z XV wieku, z zachowaną inskrypcją poświadczającą poświęcenie kościoła. Wnętrze jako całość zachowało swoisty, jednolity wyraz przestrzenny. Sztukaterie prezbiterium są najbogatszym przykładem sandomierskiej odmiany dekoracji sklepiennej.
1274937
Kościół pw. św. Jakuba
W 1226r. biskup krakowski Iwo Odrowąż postanowił sprowadzić dominikanów do Sandomierza, a w latach 1226-1250 wzniesiono obecny kościół. Założycielem sandomierskiego klasztoru był św. Jacek, pierwszy polski dominikanin.
1274938
Muzeum Okręgowe
Zamek Królewski, wzniesiony w XIV w. na miejscu dawnego grodu, później przebudowany. Zamek zbudowano na miejscu pierwotnej warowni istniejącej na wzgórzu co najmniej od X w.
1274939
Ratusz Sandomierski
Jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Zbudowany w XIV w. pierwotnie w kształcie wieży. Rozbudowany w XV w. uzyskał plan wydłużonego prostokąta, natomiast w XVI w. został zwieńczony attyką. Na początku XVII w. przybudowano od zachodu wieżę.
1274940
ul. Browarna/Parking
1274941
Widok
Sandomierz kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji, porozrzucanych w odległych częściach miasta. Jeśli jesteś prawdziwym rowerowym maniakiem, wspaniałą propozycją będzie dla Ciebie „spacer rowerowy” po okolicznych perełkach zabytkowych i przyrodniczych. Okolica naszego „małego Rzymu” kryje w sobie wiele ciekawych szlaków, tym bardziej jeśli jazdę na rowerze chcesz połączyć ze zwiedzaniem. Specjalnie dla Ciebie i wszystkich entuzjastów dwóch kółek przygotowaliśmy „spacer”, który jest doskonałą propozycją do weekendowego wypadu lub części dłuższej wakacyjnej rowerowej wycieczki.
Trasę poleca
Sandomierz – Królewskie Miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

Mapa Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.
Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności. - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.