SANDOMIERZ I OKOLICE – SPACER Z TRADYCJĄ

Dodano 10 sierpnia 2021 przez Planer
SANDOMIERZ I OKOLICE – SPACER Z TRADYCJĄ
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

223749
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Samochód
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 50,8 km
 • Przewyższenie: 81,28 m
 • Suma podejść: 469,43 m
 • Suma zejść: 490,32 m
 • Lokalizacja: Sandomierz
1274246
Parking przy Bramie Opatowskiej
1274247
Tkactwo artystyczne – Gobeliny
Gobeliny to naśladujące obraz, jednostronne tkaniny dekoracyjne. Pracownia tkactwa artystycznego Alicji Aleksandrowicz często uwiecznia architekturę i pejzaż Sandomierza w swoich dziełach. Ulubionym tworzywem artystki jest tradycyjna wełna, czyli naturalny surowiec, który był bliski człowiekowi od zarania dziejów.
1274248
Świat Pierogów
Lokal serwujący pierogi o różnych smakach, na miejscu lub na wynos. W ofercie jest ok. 30 rodzajów pierogów, gołąbki, krokiety, kluski ziemniaczane, uszka.
Wszystkie produkty wytwarzane są ręcznie z wysokiej jakości surowców, bez użycia konserwantów, a ich wysoką jakość potwierdzają nadane certyfikaty oraz zdobyte nagrody.
1274250
Proziaki
W tradycji kuchni regionalnej proziaki wpisały się jako rodzaj pieczywa, placków albo bułeczek z dodatkiem „prozy”, czyli sody oczyszczonej. Dawniej pieczono je na kuchni kaflowej opalanej drewnem. Tradycja wypiekania proziaków sięga 150 lat. Przyrządzano je głównie wtedy, kiedy zabrakło chleba.
1274251
Zbrojownia
W zbrojowni można zobaczyć i przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę, halabardę. Panie mogą na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki, mając do dyspozycji suknie z poprzednich epok.
1274252
Spiżarnia Sandomierska
Unikalne miejsce, które powstało z zamiłowania do tradycji
kulinarnych Ziemi Sandomierskiej. Tu można skosztować dań na bazie produktów od lokalnych dostawców i wybornego wina z lokalnych winnic, a w sezonie - dania kuchni regionalnej oraz żydowskiej.
1274253
Krzemień pasiasty
Sandomierz to jedyne miejsce w Polsce i na świecie, w którym gromadzi się krzemień pasiasty w biżuterii i małych formach złotniczych. Tylko tu można zobaczyć jedyny na świecie krzemień „kraciasty”, najstarsze „ jurajskie fotografie” Sandomierszczyzny i niezwykłą bransoletę z perłą drewnianą. Tylko tu można się przekonać, jak wielkie koło zatoczyła historia krzemienia – od momentu powstania prehistorycznej siekierki, przez tysiące lat „niebytu” , aż do powrotu w 2. poł. XX w. w nowej dekoracyjnej funkcji.
1274254
Ucho Igielne
Jedyna zachowana furta spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych Sandomierza, ufundowanych przez Kazimierza Wielkiego w poł. XIV wieku. Umożliwiała wejście do Sandomierza nie tylko dominikanom, ale też innym osobom, gdy bramy miejskie były już zamknięte.
1274255
Zalewajka świętokrzyska w Dworku Ojca Mateusza
Kameralny charakter Dworku Ojca Mateusza, pozwala na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery tradycyjnej polskiej gościnności. Zalewajka świętokrzyska jest tylko jedną z wielu propozycji regionalnych potraw, które są do zaoferowania.
1274256
Dzwon Dominikański
Piotr – jest najstarszym dzwonem w Polsce. Został on odlany przez anonimowego ludwisarza w 1314 roku. Dzwony były i nadal są związane z tradycją religijną, lecz także wyrażają związek z lokalną przestrzenią i wywołują poczucie zadomowienia poprzez dźwięki, które zakotwiczają człowieka w danej przestrzeni, zapewniają bezpieczny azyl oraz budzą nostalgię.
1274257
Tradycyjne kwaszonki
Sandomierskie tradycyjne produkty kwaszone - Firma „MEGAWITA” powstała w 1996 roku na bazie 20 ha rodzinnego gospodarstwa ogrodniczego prowadzonego przez Mariusza Małkiewicza, który od 1972 r. zajmował się uprawą i kwaszeniem kapusty i ogórków.
1274258
Szczodroki
Szczodroki to słodkie rogaliki, których nazwa pochodzi od „szczodrego wieczoru” – tak w średniowieczu określano Wigilię Bożego Narodzenia, podczas której składano sobie życzenia i obdarowywano się podarunkami. Tradycja wypiekania rogalików przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Choć w ostatnich latach przepis ten uległ zmianie, do dziś piekarnia „Maspek” podtrzymuje tradycyjny wypiek Szczodroków.
1274259
Izba Pamięci Zawiszy Czarnego
Izbę Pamięci poświęcona jest Zawiszy Czarnemu Herbu Sulima.
Znajduje się w niej zbroja rycerska, ,chorągwie z herbem Zawiszy Czarnego i herbem królewskim, kominek wykonany z piaskowca, tablice przedstawiające między innymi życiorys Zawiszy Czarnego, portret Zawiszy, drzewo genealogiczne oraz mapę podróży, które odbył Zawisza.
1274260
Izba Regionalna w Wielogórze
Można tu zobaczyć jak wyglądała dawna chata ze wsi spod Sandomierza oraz poznać smak regionalnej potrawy „praznali” Pani Marii. Izba Regionalna to stara chałupa, która składa się z kuchni, sieni, izby mieszkalnej, strychu i pomieszczenia gospodarczego. W domu zgromadzone zostały przedmioty gospodarcze z dawnych czasów.
Zwyczaje Królewskiego Miasta to zarówno kultywowane obrzędy, tradycyjne potrawy, jak i pielęgnowanie pamięci o zasłużonych postaciach z naszej historii. Sandomierz i jego okolice posiadają specyficzny mikroklimat, dzięki któremu możesz posmakować wyjątkowych w smaku i zapachu regionalnych potraw, np. tradycyjnego chleba pieczonego na zakwasie, szczodroków, zalewajki, kwaszonek czy pierogów, które przywrócą wspomnienia beztroskich lat dzieciństwa.
Trasę poleca
Sandomierz – Królewskie Miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

Mapa Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.
Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności. - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.