RZYM 3

Dodano 4 lutego 2012 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

7020
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

57668
VITTORIO EMANUELE
Tutaj rozpoczynamy 3 dzień zwiedzania Rzymu.
57669
Santa Maria Maggiore
Legenda mówi, że w 352 r. papież Liberiusz miał widzenie: Maryja Panna nakazała mu zbudować poświęcony Jej kościół na ośnieżonym miejscu. Było to dość trudne zadanie, ponieważ w Rzymie rzadko pada śnieg, szczególnie w lecie. A jednak 5.08. podobno spadł śnieg na wzgórzu Eskwilin i tam też stanął kościół. Piękny kasetonowy sufit pozłocono zlotem z Nowego Świata (dar Ferdynanda i Izabeli). Zagłębiona w ziemię konfesja zawiera relikwiarz ze złota i srebra z fragmentami żłóbka. Ogromny posąg przedstawia papieża Piusa IX, który powiększył konfesję.
57670
Farini
Tramwajem 5 lub 14 jedziemy trzy przystanki i wysiadamy na P.ZA DI PORTA MAGGIORE.
57671
P.Za di Porta Maggiore
Tramwajem 3 jedziemy jeden przystanek i wysiadamy na S. CROCE IN GERUSALEMME.
57672
S. Croce in Gerusalemme
Po nawiedzeniu Santa Croce in Gerusalemme jedziemy z tego przystanku tramwajem 3 dwa przystanki i wysiadamy na P.TA SAN GIOVANNI / CARLO FELICE.
57673
Porta San Giovanni / Carlo Felice
57674
San Giovanni in Laterano
Pod gotyckim baldachimem na końcu nawy znajduje się drewniany stół, przy którym być może Św. Piotr odprawiał Mszę.
57675
Santa Croce in Gerusalemme
Na dole znajdują się dwie kaplice: Św. Heleny (zbudowana na ziemi przywiezionej z Ziemi Świętej); z lewej strony nawy kościoła schody prowadzą do kaplicy relikwii. Tutaj przechowywane są relikwie uważane za fragmenty prawdziwego Krzyża Jezusowego, części napisu na Krzyżu, dwa ciernie z korony cierniowej, gwóźdź z Krzyża oraz palec Św. Tomasza.
57676
Scala Sancta
Sancta Sanctorum to prywatna kaplica pierwszych papieży. Ze względu na liczne zgromadzone tam relikwie w średniowieczu kaplicę tę uważano za najświętsze miejsce na Ziemi. Została odnowiona w XIII w. i jest perełką stylu Cosmatich. Nad ołtarzem znajduje się wizerunek Odkupiciela - acheiropoieton, co oznacza, że nie został (prawdopodobnie)namalowany ludzką ręką. Tam też znajdują się Święte Schody, składające się z 28 stopni. Są to podobno schody z pałacu Poncjusza Piłata w Jerozolimie, po których wchodził Jezus, przywiezione z Ziemi Świętej przez Św. Helenę.
57677
Battistero
Baptysterium pochodzi z czasów Konstantyna i zostało wbudowane w poprzednią budowlę, tworzącą część cesarskiej rezydencji. W początkach chrześcijaństwa jedynie papież mógł chrzcić nowonawróconych i tu właśnie odbywał się ten obrzęd. Wraz z rozpowszechnianiem się nowej religii uprawnienia do udzielania chrztu otrzymali również proboszczowie. Baptysterium wielokrotnie odnawiano, ale zachowało ono pierwotną ośmiokątną formę.
57678
Labicana / Merulana
Tramwajem 3 jedziemy jeden przystanek i wysiadamy na LABICANA.
57679
Labicana
57680
San Clemente
Ten wielopoziomowy kościół, wzniesiony w IV w. dla upamiętnienia męczeństwa Klemensa, czwartego papieża, należy do najbardziej fascynujących świątyń w Rzymie. Klemens, podczas panowania Trajana został zesłany na Krym, lecz nadal tam nawracał. W końcu z przywiązaną kotwicą (została jego symbolem) wrzucono go do morza. Kościół Św. Klemensa, zniszczony przez normańskich najeźdźców w 1084 r., został odbudowany przez papieża Paschalisa II w początkach XII w.
57681
Claudia / Celio
Autobusem 117 jedziemy dwa przystanki i wysiadamy na SALVI N.
57682
Santo Stefano Rotondo
Kościół Św. Szczepana jest jedną z niezwykle malowniczych świątyń, poza tym stanowi rzadki w Rzymie przykład okrągłego kościoła. Wchodzi się na jego teren przez fragment muru podtrzymującego akwedukt Nerona. Sam kościół pochodzi prawdopodobnie z V w. i poświęcony jest Św. Szczepanowi. Wewnątrz znajdują się 34 freski okazujące różne metody tortur stosowane przez Rzymian wobec wczesnochrześcijańskich męczenników.
57683
Santi Quattro Coronati
W Kościele Czterech Koronowanych Świętych upamiętniono nie czterech, a dziewięciu męczenników. Czterech żołnierzy i pięciu rzeźbiarzy zabito za to, że albo nie chcieli się modlić do greckiego boga Eskulapa, albo wyrzeźbić jego wizerunku. Śmierć męczenników ukazano na fresku w absydzie, pochodzącym z początku XVII w. Kościół był częściowo zniszczony podczas najazdu normańskiego, a następnie odbudowany w skróconym kształcie przez papieża Paschalisa II.
57684
Salvi N.
57685
COLOSSEO
Tutaj kończymy nasze trzydniowe zwiedzanie Rzymu. Metrem linii B jedziemy w kierunku Laurentina i wysiadamy na OSTIENSE, potem pociągiem FR5 do AURELIA.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.