Rzeka Pilica na trasie Tomaszów-Spała-Zakościele "Śladami Carów i Królów"

Dodano 19 stycznia 2016 przez plik GPX
Rzeka Pilica na trasie Tomaszów-Spała-Zakościele
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

72313
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

415257
Pilica
415258
Pilica w Tomaszowie
415261
Za mostem w Spale
415262
Pilica za Spałą
415263
Pilica
415265
Most kolejowy w Tomaszowie
415266
Spała, most
417822
Pilica śladami carów i królów
417836
Widok na Pilicę z Zakościela
417837
Widok na Pilicę z Zakościela
417839
Ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu
417841
Kościółek św. Idziego w Inowłodzu
417842
Pilica w Zakościelu, Amber Przystań
417972
Pilica przed Teofilowem
417973
Pilica w Teofilowie
417974
Pilica na Przystani w Tomaszowie
417975
Pilica Zachwyca
Przystań Tomaszów Mazowiecki
417976
Sosna na szczudłach
ok. Spały
417977
Grota Św. Huberta
ok. Spały
417978
Inowłódz, Przystań Amber, piaszczysty slip
417979
Most drogowy w Inowłodzu
417980
Inowłódz, Przystań Amber
Amber Przystań Inowłódz, dobre miejsce rozpoczęcia i zakończenia spływu
417982
Pilica w Tomaszowie
417983
Pilica w Tomaszowie
417984
Pilica w Tomaszowie
418003
Pilica w Rezerwacie Spała
418004
Pilica w Rezerwacie Spała
418005
Pilica w Rezerwacie Spała
681958
Willa Amber Zakościele
681959
Widok na Pilicę z Willi Amber Zakościele
To spływ dla każdego!!! Zarówno dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z kajakami jak i dla bardziej wprawionych. Leniwie płynąca rzeka z niewielkimi bystrzami za mostem kolejowym w Tomaszowie i mostem w Inowłodzu sprawia, że przez cały czas naszej wyprawy możemy delektować się pięknem, dostojnością rzeki, która nie bez przyczyny nazwana została przez…………. Złocistą Kochanką.
Te kilka godzin spędzone w kajaku daje nam możliwość obcowania z naturą jakiej nigdy nie poznalibyśmy, podczas spaceru, jazdy rowerem czy też innej formy turystyki. Dodatkową atrakcją spływu może być spotkanie z historią podczas zwiedzania Spały i okolic, ruin Zamku Kazimierza Wielkiego oraz kościółka św. Idziego w Inowłodzu. Dla wielu ten spływ zapada w pamięci powodując nieodpartą chęć powrotu. Płynąc rekreacyjnie 20 km odcinek Pilicy można pokonać w ciągu 4 godzin. Poświęcając trochę czasu na zwiedzanie atrakcji turystycznych możemy zaplanować całkiem przyzwoitą całodniową wycieczkę śladami carów i królów.
Rzeka Pilica była eksplorowana przeze mnie od źródeł do ujścia i opisana jest na stronie amber.travel.

Pilica jest lewym dopływem Wisły o długości 325 km (dane IMGW), a w/g najnowszych obliczeń przy pomocy GPS dlugość jej wynosi 340 km. Wypływa z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej powyżej miasta Pilica. 2012 09 15 Pilica Zachwyca 238Przyrodniczo i krajoznawczo szlak rzeki jest bardzo atrakcyjny i dostępny dla kajaków przez cały rok aż od Żarnowca. Górna część szlaku jest dosyć trudna do płynięcia z uwagi na dosyć częstą zabudowę hydrotechniczną (jazy, progi, młyny, MEW) i związaną z tym dużą ilością przenosek. Indywidualnie możemy polecić Pilicę już od Żarnowca, grupowo od Szczekocin i Koniecpola, a najlepiej od Maluszyna, gdzie kończą się rzeczne przeszkody. Z grupą przyjaciół udało nam się kiedyś spływ na Pilicy rozpocząć bardzo wysoko, bo we wsi Wierbka zaraz za miastem Pilica. Nie polecam nikomu z tego miejsca startować, chociaż będąc już tam warto podjechać do źródeł rzeki powyżej miasta Pilica i zobaczyć skąd ona wypływa. Rzeką płynie się stosunkowo szybko, początkujący kajakarze dziennie mogą pokonać odcinek (ale od Maluszyna) ok. 30 km . Na pokonanie trasy od Maluszyna do Mniszewa powinniśmy przeznaczyć ok. 10 dni. Krajobraz rzeki Pilicy jest naturalnym terenem przyrodniczym i wypoczynkowym z licznymi zabytkami i bogatą historią. Kręte koryto rzeki tworzy wiele wysp, półwyspów, rozlewisk, pętli, łuków i zakoli. Wody rzeki posiadają nawet drugą klasę czystości. Pilica przepływa przez trzy parki krajobrazowe: Przedborski, Sulejowski i Spalski. W 1974 roku w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy i wybudowania betonowo-ziemnej zapory w Smardzewicach powstał na terenie woj. łódzkiego piękny Zalew Sulejowski - "morze" w środku Polski. Oprócz funkcji retencyjnej i energetycznej zbiornik jest wykorzystywany przede wszystkim w celach rekreacyjnych (wędkarstwo, kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing, a od czerwca 2015 motorowodniactwo). Pilica posiada kilka interesujących dopływów takich jak: Luciąża, Drzewiczka, Czarna Maleniecka, Czarna Włoszczowska, Wolbórka, Krztynia, Biała Lelowska. Poniżej kilometraż szlaku rzeki Pilicy od Maluszyna do ujścia, czyli na odcinku na którym przede wszystkim organizujemy spływy kajakowe. Na naszej stronie ponadto autorskie opisy dopływów Pilicy i nie tylko.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Zalew Sulejowski i okolice
Zalew Sulejowski i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia okolice jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Zalew Sulejowski rozciąga się między Sulejowem a Smardzewicami z południowego-zachodu na północny-wschód. Dzięki większemu arkuszowi zasięg tego wydania mapy...

Mapa Dolina środkowej Pilicy
Dolina środkowej Pilicy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają:...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.