Roztoczańska caminostrada - opowieść zaklęta w kamieniu bruśnieńskim

Dodano 22 lutego 2017 przez plik GPX
Roztoczańska caminostrada - opowieść zaklęta w kamieniu bruśnieńskim
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

92649
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1123329
Kamienny krzyż bruśnieński w Nowym Bruśnie
Zapraszam na niezwykły wirtualny szlak, mający 740 kilometrów. Będzie można go przemierzyć rowerem ale także i pieszo. Do końca lutego będą trwały prace mające na celu nanoszenie punktów z noclegami i dodatkowymi atrakcjami turystycznymi. Możliwa jest też zmiana jego przebiegu w niektórych odcinkach. Szczególnym znakiem rozpoznawczym w terenie, będą kamienne krzyże bruśnieńskie. To właśnie "one będą opowiadać uczestnikom swoje historie". Szlak jest wirtualny i nie ma planu znakowania w terenie, bowiem chcę szczególną uwagę zwrócić na naturę. Szlak jest specjalnie wypychany z ruchliwych dróg do lasu, czasem nawet w trudny teren, bowiem "wędrówką życie jest człowieka" a droga nigdy nie jest łatwa i usłana różami. Tutaj jest usłana kamieniem, często w formie figury czy krzyża, czasem słupa i głazów. Przemierzać będziemy tereny od Roztocza po Dolinę Dolnego Sanu. Od wschodu ogranicza nas granica z Ukrainą, a na północ rejon, gdzie nie występuje kamieniarka bruśnieńska. To właśnie kamienne krzyże bruśnieńskie wyznaczają tutaj areał gdzie będziemy się poruszać.
Warto tutaj zadać sobie pytanie, czy warto wybrać się na ten szlak? Na pewno nie każdemu spodoba się roztoczańska caminostrada, bowiem nawiązuje ona do duchowej sfery naszego życia. Przyszedł czas, czy zacząć traktować podróże jako jedną z możliwości walki z depresją. Kontakt z naturą, którego brakuje dziś ludziom, ma zbawienne działanie dla umysłu człowieka. Historie, które tutaj na Was czekają i droga, którą przebędziecie, staną się inspiracją do czegoś nowego w Waszym życiu. To nie jest szlak związany z kultem religijnym, "tutaj starczy miejsca dla wszystkich". Tutaj poznacie miejsca i historie, które istnieją jako ślady przeszłości utrwalone w bruśnieńskim kamieniu. Kiedyś była to ziemia, gdzie obok siebie żyli Polacy, Ukraińcy, Żydzi i Niemcy. Kiedyś normą było, że rynki małych miasteczek ozdobione były kościołem, cerkwią i synagogą, czasem zborem. Dziś po Nich zostały tylko kamienne nekropolie z wyrytym w kamieniu śladem życia, na steli, macewie czy krzyżu. Poznamy też miejsca, gdzie kiedyś mieszkali ludzie, ale zostali wysiedleni. Kiedyś duże wsie, dziś szczery las, gdzie znajdują się wioski widmo, których szczególnym świadkiem są tylko kamienne krzyże przy nieistniejących domach. Czekać będą na Was też krajobrazy Roztocza w najpiękniejszym wydaniu, dzikie koryta wijących się rzek, głębokie wąwozy, ślady wielkich i małych wojen, a także ślady wielkich radości, jakim było na przykład odzyskanie wolności przez chłopów w 1848 roku. Czekać będzie na Was opowieść o naturalnym dążeniu człowieka do piękna i radości, zaklęta w kamieniu bruśnieńskim, która czeka na odkrycie. Możecie ją poznawać w częściach. Nie każdy ma dziś czas by wybrać się na kilkutygodniową wycieczkę rowerem. 740 kilometrów można pokonać albo etapami, albo za jednym razem. Trwają prace, by dostosować szlak do przemierzenia go w taki sposób, by pod koniec dnia znaleźć nocleg, a w ciągu dnia można było zrobić zaopatrzenie. Zapraszam do wolnej współpracy każdego, kto chce współtworzyć ten niezwykły wirtualny szlak.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze
Roztocze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej...

Mapa Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie.

Mapa Okolice Rzeszowa. Część południowa
Okolice Rzeszowa. Część południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0