Rozdroże Zamkowe

Dodano 29 czerwca 2011 przez plik GPX
Rozdroże Zamkowe
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

4003
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.8
  • Dystans: 19,9 km
  • Czas trwania: 1 h 30 min
  • Średnia prędkość: 13,22 km/h
  • Przewyższenie: 260,5 m
  • Suma podejść: 935,5 m
  • Suma zejść: 931,5 m
  • Data: 29 czerwca 2011
  • Lokalizacja: Stronie Śląskie
14408
dalej w kierunku Karpowa
14409
droga w kierunku Lądka Z
14410
leśna droga w kierunku Karpowa
14411
łąki
14412
Na Rozdrożu Zamkowym
14413
skałki na trasie sapcerowej
14414
tablica informacyjna11
14415
trasy spacerowe
14416
Ścieżka rowerowa
Sam zamek powstał zapewne w sąsiedztwie nowo tworzonego centrum osadniczego jakie stanowiło miasto Lądek otoczone wieńcem wiosek. Jednak położenie zamku głęboko w górach, według dzisiejszego spojrzenia na pozór mało sensowne, miało swą wielką wagę. Zamek strzegł położonej naprzeciw niego Przełęczy Karpowskiej, która już wówczas musiała odgrywać ważną rolę w komunikacji pomiędzy Ziemią Kłodzką a obszarami wschodniego Śląska. Przełęczą tą, a następnie u stóp zamku przebiegała zatem pierwsza droga nazwana później Solną Drogą. Po drugiej stronie gór odpowiednikiem Karpienia był zamek Rychleby, górujący nad Rakową Doliną (Rači udoli) ciągnącą się na północny wschód od Przełęczy Karpowskiej.

W czasie swego około półtorawiecznego funkcjonowania szczególną rolę odegrał zamek w okresie wojen husyckich i bezpośrednio po nich. Zamek, tak jak i Lądek został zniszczony w marcu 1428 r. w trakcie pierwszego najazdu husytów na Ziemię Kłodzką, i powtórnie w 1431 r.

Ostatnim panem zamku był możnowładca czeski Hinko Krušina, który w 1440 r. wykupił zastaw Ziemi Kłodzkiej, lecz pod pozorem działalności politycznej trudził się rozbojem i rabunkiem. Na drodze do Nysy porwał ludzi orszaku księcia opawskiego Wilhelma i wypuścił ich z lochu Karpienia dopiero po otrzymaniu 99 guldenów okupu. W dniu 28 V 1442 r. najechał i splądrował klasztor w Henrykowie. To, oraz ciągłe rozboje w sąsiednim księstwie biskupim spowodowały, że biskup wrocławski Konrad zwrócił się o pomoc do księcia Wilhelma i pod jego dowództwem wojski niektórych miast księstw śląskich 15 VI 1443 r. zdobyły i zniszczyły (?) zamek Karpień. Tym samym przestało istnieć państewko karpieńskie.

Sam Hinko, aż do śmierci w 1454 r., jako zarządca Ziemi Kłodzkiej dawał się mocno we znaki miejscowym mieszkańcom i sąsiadom, posiadając dodatkowo od 1444 r. zamek Homole.


Zestawienie znanych panów zamku Karpień
Właściciel lennik, dzierżawca zarządca zamku, kasztelan okres
Jan Luksemburczyk, król Czech 1310-1346
Wasza ocena: 4.0 (8 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.