Rowerowy szlak Motławski, jak sama nazwa mówi, wiedzie wzdłuż rzeki Motławy, która przepływa przez Żuławy Gdańskie. To szlak bardzo łatwy i przyjemny, w szczególności dla początkującego rowerzysty. Podobnie jak szlak pieszy o tej samej nazwie, szlak rowerowy wiedzie wzdłuż koryta Motławy i oznakowany jest na czerwono. Oba szlaki rozpoczynają się w Gdańsku i kończą w Tczewie, wiodą raz prawym, raz lewym brzegiem rzeki, nie tracąc tafli wody z zasięgu wzroku. Szlak rowerowy od pieszego różni się przede wszystkim tym, że wiedzie w 90% drogami asfaltowymi, zaś pieszy raczej z dala od nich, zagłębiając się w żuławskich łąkach.
W ostatnich latach szlaki turystyczne wiodące przez Żuławy Gdańskie zostały zmodernizowane, a wiąże się to z różnorodnymi udogodnieniami w postaci ścieżek rowerowych, mostów i kładek, które w znacznie łatwiejszy sposób pozwalają dotrzeć do przepięknych tutejszych zabytków. Tym samym poprawiło się bezpieczeństwo ruchu turystycznego. Rowerowy Szlak Motławski niemalże na całej swej długości wiedzie drugorzędnymi drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego. Tylko na pierwszym odcinku z Gdańska do Wiśliny jadąc wałem rzeki Motławy mamy do pokonania płyty betonowe.
Atrakcje na szlaku:
Niewątpliwie największą atrakcją jest tu sama przyroda. Żuławy Gdańskie poprzecinane są licznymi rowami i kanałami stąd też często region ten nazywany jest "krainą na wodzie", a do tego te charakterystyczne wierzby, cudne o każdej porze roku! To jest pierwszy powód, dla którego warto udać się tym szlakiem. Drugi, to ciekawe zabytki, przede wszystkim sakralne. Pierwszy z nich znajduje się w Wiślinie. Nieopodal cmentarza mennonickiego warto rzucić okiem na drewnianą dzwonnicę z 1792 roku. Kilkanaście kilometrów dalej, we wsi Wróblewo, w wodach Motławy odbija się piękny drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi o konstrukcji szkieletowej, wypełniony murem ceglanym.
Przejeżdżając przez Suchy Dąb warto na minutkę odbić i zobaczyć kościół pw. Świętej Anny wzniesiony w 2 poł. XIV wieku oraz barokowy dzwon. Ostatni zabytek sakralny zaś zobaczymy we wsi Krzywe Koło. Przyglądając się z bliska jogo murom, warto zwrócić uwagę na "wtopiony" herb Gdańska. W celu wyjaśnienia tej zagadki należy cofnąć się do drugiej połowy XVII wieku kiedy powstały te kościoły. W tamtym czasie Gdańsk był administratorem żuławskich parafii i miał prawo obsadzania proboszczów w tychże parafiach. Stąd też oznaczenie kościołów jako "podległych" Gdańskowi.
Prócz zabytków sakralnych na Żuławach Gdańskich znajduje się wiele ciekawych dla tego regionu domów podcieniowych, jednak jadąc szlakiem Motławskim będziemy raczej poza ich zasięgiem. Jedyny godny uwagi tego typu obiekt zobaczymy pod koniec wycieczki we wsi Krzywe Koło.
Route recommended byGR3miasto
Comments
You may find the map from our app useful on
this route
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Gdańsk. Plan miasta
Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Zamków Powiśla, Szlak Grzymisława, EuroVelo 9 i Szlak Kopernikowski.
Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Pomorskie. Zamki i pałace
Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Województwo Pomorskie
Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.