Rowerem przez Stare Miasto, Kazimierz i Podgórze

Dodano 19 czerwca 2011 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa

Kod trasy

3846
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 1.5
 • Dystans: 9,7 km
 • Przewyższenie: 21,93 m
 • Suma podejść: 47,25 m
 • Suma zejść: 56,62 m
 • Data: 19 czerwca 2011
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
Wycieczka rowerowa pozwoli nam poznać najpiękniejsze zakątki Krakowa – ulice pełne zabytków, zielone przestrzenie w centrum miasta oraz kawiarnie ulubione przez krakowskich cyklistów i artystów.

Trasę rozpoczynamy na Placu Matejki, skąd jedziemy tzw. Drogą Królewską, historycznym traktem, którym królowie wjeżdżali na Wawel. Mijamy Barbakan, Bramę Floriańską i ulicą Floriańską pełną zabytkowych kamienic docieramy na Rynek Główny. Przy tym wspaniałym placu, jednym z największych w Europie, mieszczą się niezwykłe zabytki, jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Wieża Ratuszowa czy Podziemia Rynku. Trasa rowerowa prowadzi stąd zabytkową ulicą Grodzką aż do podnóży Wzgórza Wawelskiego, na Bulwary Wiślane. Przy Moście Grunwaldzkim możemy zatrzymać się przy dużej tablicy informacyjnej z mapą ścieżek rowerowych Krakowa oraz zielonych szlaków – greenways w Małopolsce.

Zjeżdżamy na ścieżkę biegnącą samym brzegiem Wisły pod Mostem Grunwaldzkim, skąd widać kościół na Skałce. Skręcamy na krakowski Kazimierz, by przejechać się ulicami dawnej dzielnicy żydowskiej i poczuć jej współczesny klimat. Wjeżdżamy na Plac Wolnica z Muzeum Etnograficznym, dalej ulicą Bożego Ciała ze strzelistym kościołem gotyckim Bożego Ciała, skręcamy w ulicę Meisselsa i docieramy na Plac Nowy, zwany żydowskim. Tutaj cały Kraków zatrzymuje się na słynne zapiekanki z pieca serwowane w jednej z budek „okrąglaka”, dawnej hali targowej. Wokół Placu Nowego rozłożyło się mnóstwo barów i kawiarni, z których najsłynniejsze to Alchemia, Kolory i Singer. Jedziemy uliczką Estery i Józefa na ulicę Szeroką – serce Kazimierza, gdzie zobaczymy tak wybitne zabytki żydowskie jak Stara Synagoga, Synagoga Remu i Cmentarz Remu. Wracamy w kierunku Wisły ulicą Wawrzyńca z ciekawym Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ulica Mostowa doprowadzi nas do pieszo-rowerowej kładki na Wiśle łączącej Kazimierz ze Starym Podgórzem.

Po drugiej stronie Wisły wita nas przyjemny skwerek z kawiarniami, z których pierwszą w tym miejscu była Drukarnia. Pyszną kawę można też wypić opodal w Cafe Rękawka. W panoramie Starego Podgórza wyróżnia się neogotycki kościół św. Józefa stojący przy trójkątnym Rynku Podgórskim. Ulicą Józefińską dotrzemy do Placu Bohaterów Getta, pamiętającego niechlubne czasu Holokaustu. Przy placu stoi przestrzenny pomnik Krzesła symbolizujący miejsca opuszczone przez Żydów wysłanych z getta do obozu zagłady. Miłośnicy historii i sztuki powinny zwiedzić położone w okolicy dwa ciekawe muzea – Fabrykę Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Z Placu Bohaterów Getta wracamy na Bulwary Wiślane i jedziemy drugą stroną Wisły podziwiając panoramę Kazimierza i Starego Miasta. Mijamy plażę miejską na brzegu Wisły, przed nami widać Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" z pofalowanym dachem, którego fundatorem i założycielem jest Andrzej Wajda. Ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż Mostu Grunwaldzkiego przejeżdżamy na drugą stronę Wisły. Jedziemy Bulwarami Wiślanymi u stóp Wzgórza Wawelskiego i wjeżdżamy na krakowskie Planty. Wycieczkę możemy zakończyć przy Galerii Sztuki Współczesnej, zwanej Bunkrem Sztuki. Mieści się tu słynna kawiarnia – miejsce spotkań krakowian w każdym wieku – w tym artystów i cyklistów; wokół zawsze pełno jest zaparkowanych rowerów.

Uwaga: odcinek szlaku tzw. Drogi Królewskiej od Placu Matejki po Wawel, to także bardzo popularny trakt pieszy, którym wędrują w sezonie tłumy spacerowiczów i turystów.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0