Rowerem pod Kopalnie Wapienia Czatkowice i Dolomitu Dubie.

Dodano 17 stycznia 2016 przez plik GPX
Rowerem pod Kopalnie Wapienia Czatkowice i Dolomitu Dubie.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

72267
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 12,0 km
  • Czas trwania: 1 h 56 min
  • Średnia prędkość: 6,15 km/h
  • Przewyższenie: 61,14 m
  • Suma podejść: 232,01 m
  • Suma zejść: 250,71 m
  • Data: 17 stycznia 2016
  • Lokalizacja: Paczółtowice
415051
Nad Kopalnią Dolomitu Dubie.
Droga leśna prowadzi nad poziomy Kopalni Dolomitu w Dubiu. A budka to schron w trakcie wykonywania prac strzałowych.
415052
Nad Kopalnią Wapienia Czatkowice.
Jeszcze niedawno był tu las...drzewa zostały wycięte i teren zostanie przygotowany do odkrywki pokładów skał wapiennych oraz ich wydobycia przez Kopalnie Wapienia Czatkowice.
415688
Ruiny średniowiecznej warowni Zamczysko.
Relikty średniowiecznej warowni, położonej we wsi Dubie (gmina Krzeszowice), znane są od niedawna, chociaż zwyczajowa nazwa wzgórza "Zamczysko" przewijała się w potocznej mowie okolicznych mieszkańców od wielu dziesiątków lat. Obiekt odkryto dopiero na początku XXI wieku.
Położona na bardzo wąskim i wybitnie obronnym cyplu warownia nadal jest w miarę czytelna. Na kopcu bez większego trudu do dziś dostrzec można relikty murowanej z kamienia, prostokątnej wieży z przyporą.
Fosa, odcinająca całość założenia obronnego od pozostałej części grzbietu, jest bardzo potężna. Ktoś się nieźle nad nią natrudził , jej zachodnia krawędź posiadała pierwotnie niewielki wał oporowy.
415689
Warownia Zamczysko. Relikty murów - kreski
415841
Widok z Warowni
415842
Warownia Zamczysko.
Widok z lotu ptaka od strony Pisar. Na zdjęciu zaznaczono miejsce średniowiecznej Warowni Zamczysko.
Krótka trasa dobra na spalenie kalorii po obiadku ;) 90% wiedzie leśnymi ścieżkami. Tak naprawdę można ją przebiec lub przejść z rodzinką. Zaczynamy z Paczółtowic, gdzie można przy okazji zwiedzić zabytkowy drewniany kościółek z 1510 r. W Paczółtowicach można również zagrać w golfa na obszernym i malowniczym polu golfowym, postrzelać na strzelnicy, pojeździć konno, uprawiać nordic walking lub zimą o ile warunki sprzyjają skorzystać z wyciągu narciarskiego, lub tras narciarstwa biegowego. Wracając do naszej przejażdżki, ruszamy asfaltem, który po niecałym kilometrze przechodzi w drogę polną a dalej leśną w kierunku Kopalni Wapienia Czatkowice. Na miejscu możemy zobaczyć z góry teren objęty wydobyciem. Dalej jedziemy w kierunku Krzyża Milenijnego. Ponad dwudziestometrowy stalowy krzyż z wmurowanymi w cokół kamieniami przywiezionymi z Ziemi Świętej ustawiono tu w 2000 roku. Rozpościera się stąd widok na wyrobisko wapienia. Niewielkie Czatkowice słynne są jednak przede wszystkim z wielkiego odkrycia. Z kamieniołomu Czatkowice pochodzą kości jednego z najstarszych płazów bezogoniastych na świecie – żył około 240 milionów lat temu. Czatkobatrachus polonicus, którego popularnie można nazwać prażabą, jest drugim w świecie, po Triadobatrachus massinoti z Madagaskaru, triasowym przedstawicielem linii ewolucyjnej płazów bezogonowych (i pierwszym odkrytym na kontynentach północnych). Zawracamy i jedziemy w kierunku Siedlca leśną drogą, wjazd na główną drogę Czatkowice-Dębnik. Asfaltem kilkaset metrów i w prawo nadal lasem Drogą Siedlecką w kierunku drugiego kamieniołomu tym razem Kopalni Dolomitu Dubie. Eksploatowane są tu skały dewońskie, zwane dolomitami ze Zbrzy. Również okazały widok z góry na teren wydobywczy. Oddalając się bardziej na wschód od trasy, nad kopalnią Dubie (zaznaczyłem miejsce na mapie), trafimy na Warownię Zamczysko. A raczej pozostałości tej średniowiecznej warowni. Do dziś zachował się majdan, wały i fosa oraz fundamenty kamiennej budowli obronnej. Wracamy w kierunku Dębnika cały czas leśnymi duktami. Dojeżdżamy do skrzyżowania Czatkowice-Paczółtowice-Dębnik, po czym podążamy niebieskim szlakiem rowerowym. Szlak ten prowadzi przez środek cmentarza z I wojny światowej, 1914-1917. Ukryte w lesie cmentarzysko, położone na skraju wsi Dębnik, słynącej z wydobywanych tu charakterystycznych czarnych wapieni, zwanych marmurem dębnickim z dużą dozą prawdopodobieństwa było pierwotnie przeznaczone dla ofiar licznych epidemii, nękających okolicę w XIX wieku. W czasie I Wojny Światowej zostało tu pochowanych kilku żołnierzy armii austro-węgierskiej. Mijamy cmentarz i wąską ścieżką jedziemy kilkaset metrów na skraj lasu, po czym skręcamy w prawo i wzdłuż polnej drogi podążamy do głównej drogi Dębnik-Paczółtowice, którą wracamy do centrum Paczółtowic ;)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.