Rowerem po Roztoczu Adamów nr 4 Do Zwierzyńca

Dodano 17 stycznia 2022 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa

Kod trasy

237340
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 2.0
 • Dystans: 49,8 km
 • Przewyższenie: 112,5 m
 • Suma podejść: 230,17 m
 • Suma zejść: 229,2 m
 • Data: 17 stycznia 2022
 • Lokalizacja: Adamów
Do Zwierzyńca
Jacnia – Bondyrz – Guciów – Zwierzyniec – Kosobudy – Szewnia Dolna – Adamów – Jacnia. Długość – 47 km, stopień trudności – średni, zalecany rower trekkingowy lub górski (MTB), przeważają odcinki szosowe, jedynie odcinek przez Kolonię Bliżów i z Potoczka do Jacni biegnie drogą gruntową. Z Bondyrza do Zwierzyńca jedziemy niebieskim szlakiem rowerowym. Główną atrakcją wycieczki jest Zwierzyniec z Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego, hodowlą koników polskich, słynnym kościołem „na wyspie” oraz założeniem wodnoparkowym zwanym „Zwierzyńczykiem”. Po drodze zobaczymy młyn w Bondyrzu, Zagrodę Guciów, źródlisko w Obroczy, a w drodze powrotnej pomnik bohaterów Powstania Zamojskiego w Szewni Dolnej oraz dawną cerkiew w Potoczku.
0,0 km – znad zalewu w Jacni wyruszamy wg opisu trasy 3, a więc najpierw do ośrodka wypoczynkowego i stacji narciarskiej, następnie skręcamy w prawo, aby dołączyć do szlaku pieszego czerwonego.
4,6 km – znaki tego szlaku opuszczamy dopiero tuż przed Bondyrzem. Wiodą one w prawo, do Bliżowa. Jedziemy prosto, by obok muzeum AK i pomnika pracowników fabryki mebli skręcić w lewo. Docieramy do starego młyna, przy którym znajduje się wyśmienita restauracja rybna „Chatka Rybaka”.
5,6 km – wyjeżdżamy na główną szosę i skręcamy w prawo. Odtąd aż do Obroczy kierujemy się cały czas szosą.
8,3 km – mijamy drewniany kościół w Bondyrzu (styl nieco zakopiański).
10,7 km – po lewej znajduje się „Zagroda Guciów”, skansen i gospodarstwo agroturystyczne, gdzie można skosztować specjałów domowej kuchni. Za Guciowem przecinamy urokliwy las Roztoczańskiego Parku Narodowego.
15,2 km – przy skrzyżowaniu dróg w Obroczy stoi pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej, a za krzyżówką znajdują się źródła zasilające w wodę pobliską rzekę Wieprz. Opuszczamy szosę, skręcając w prawo, kierując się znakami niebieskiego szlaku rowerowego. Jedziemy piaszczystą drogą, która z czasem staje się utwardzona.
19,6 km – powracamy na szosę w Zwierzyńcu, skręcamy w prawo, by po chwili udać się w lewo, w ulicę Wachniewskiej. Ulica ta doprowadzi nas do turystycznego centrum Zwierzyńca, a więc w okolice kościoła „na wyspie”, Parku Miejskiego, gmachu dawnego Zarządu Ordynacji (obecnie technikum leśnego), założenia wodnoparkowego „Zwierzyńczyka”, a nieco dalej browaru i Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN przy ul. Plażowej. Do Obroczy powracamy tą samą drogą.
24,0 km – na rozwidleniu dróg w Obroczy skręcamy w lewo, w kierunku Zamościa. Przekraczamy rzekę Wieprz i zagłębiamy się w lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego.
28,3 km – Kosobudy. Tu napotkamy znaki czerwone szlaku pieszego. Po lewej na wzniesieniu znajduje się murowany kościół. Jest to dawna cerkiew wzniesiona w latach 1842–48. Kolejna miejscowość to Wólka Wieprzecka, gdzie znajdują się dwie stadniny koni – „Tarka” i „Stajnia Rozalia”, w których prowadzona jest nauka jazdy konnej i organizowane są rajdy po Roztoczu.
32,0 km – skręcamy w prawo, ku Szewni Dolnej. Mijamy pomnik Powstania Zamojskiego skomponowany z wielkich granitowych otoczaków.
34,2 km – w Szewni Dolnej opuszczamy szosę, skręcając w utwardzoną szutrem drogę w prawo (początkowo niebieskim szlakiem pieszym, jednak na rozwidleniu rozstajemy się z nim, skręcając w prawo, pod górę). Czeka nas mozolny podjazd, aż wydostaniemy się na skraj lasu. Tu napotkamy znaki zielone szlaku pieszego, za którymi można się udać do pomnika bitwy pod Wojdą (dodatkowo
2,4 km w obie strony, nieuwzględnione w kilometrażu wycieczki, zob. opis trasy 3).
36,8 km – skręcamy w lewo. Przejazd do Adamowa odbywa się drogą gruntową, dalej asfaltem do Potoczka. Po drodze przecinamy ruchliwą drogę wojewódzką nr 849.
42,5 km – w Potoczku warto zwrócić uwagę na drewniany kościół, który jest dawną cerkwią. Zjeżdżamy szosą w kierunku Suchowoli.
44,5 km – skręcamy w prawo, w gruntową drogę leśną. Uwaga: miejsce łatwe do przeoczenia! Za ok. 500 m pojawiają się znaki tras nordic walking, które kierują nas do końca wycieczki.
46,5 km – parking nad zalewem w Jacni.
Trasę poleca
Grupa gmin z Roztocza

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Roztocze
Roztocze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej...

Mapa Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.