Rezerwat "Szklarnia" i Ostoja Konika Biłgorajskiego - wiosenna łazęga

Dodano 18 maja 2023 przez rysowanie
Rezerwat
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

301223
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1653231
Ostoja Konika Biłgorajskiego
Pośród Lasów Janowskich, kilka kilometrów od Janowa Lubelskiego, położona jest niewielka wieś Szklarnia. Swoją nazwę zawdzięcza hucie szkła, która działała tu w I połowie XIX wieku na potrzeby produkcji butelek do browarów ordynackich. Dzisiaj niestety nie ma po niej śladu, a Szklarnia kojarzy się przede wszystkim z ostoją konika biłgorajskiego, potomka dawnego tarpana. Ostoję w Szklarni utworzono w 1986 r., sięgając po konie znajdujące się od początku XIX wieku w rękach okolicznej ludności, kiedy to Zamoyscy (duża część Puszczy Solskiej należała do olbrzymiego majątku Ordynacji Zamoyskiej) likwidowali swój leśny zwierzyniec. Tarpany trafiły wówczas do chłopskich stajni, gdzie mocne, wytrzymałe koniki krzyżowano z miejscowymi rasami. Dzisiaj stado, liczące kilkadziesiąt sztuk, można podziwiać na śródleśnych pastwiskach lub przy stajniach. Mimo, że teoretycznie są to zwierzęta dzikie, w stosunku do ludzi przejawiają spokojne, przyjazne i wręcz ciekawskie nastawienie.
1653232
Kapliczka przydrożna
Piękna drewniana kapliczka.
1653233
Rezerwat "Szklarnia"
Ścieżkami Rezerwatu "Szklarnia"
1653234
Omszałe drzewo
1653235
Przylaszczki i Zawilce
Przylaszczki i Zawilce na wiosennym szlaku
1653236
Mapa ścieżki w rezerwacie "Szklarnia"
1653362
Rozlewiska
1653363
IMG_20230416_115626
1653364
IMG_20230416_130435
Początek trasy wyznaczyliśmy przy Ostoi Konia Biłgorajskiego. Przywitawszy się z konikami, wędrujemy szutrową drogą przez miejscowość Szklarnia. Po drodze (po prawej stronie) znajduje się symboliczna mogiła sanitariuszki, dalej zaś, po lewej stronie można odwiedzić szkołę suki biłgorajskiej - instrumentu strunowego, podobnego do skrzypiec. Suka biłgorajska była popularna na Ziemi Janowskiej w XVII-IXX wieku. Odtworzył ją Pan Zbigniew Butryn na podstawie znaczka pocztowego oraz odnalezionych pozostałości. Ten unikatowy instrument zachwyca nie tylko niespotykanym dźwiękiem, ale także pięknem i precyzją wykonania.

Opuszczając Szklarnię wychodzimy na szosę i kierujemy się poboczem w stronę Janowa Lubelskiego. Mijamy piękną, drewnianą kapliczkę i po około 50 metrach przechodzimy na drugą stronę jezdni, gdzie zaczyna się ~3,5 kilometrowa ścieżka przez Rezerwat "Szklarnia". Na trasie są ustawione tablice informacyjne z opisami ciekawostek przyrodniczych. Po zakończeniu wędrówki ścieżką docieramy ponownie do szosy. My zdecydowaliśmy się przejść na drugą stronę i wędrować dalej przez las, robiąc "kółko" z powrotem do Szklarni, gdzie zostawiliśmy auto.

Polecamy trasę szczególnie na wiosenne spacery, kiedy można cieszyć się obecnością przylaszczek, zawilców, kaczeńców i kosaćców, a cały las rozbrzmiewa śpiewem ptaków.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta