Rekreacyjno-zabytkowa trasa wokół jez. Turawskiego

Dodano 5 grudnia 2010 przez Garmin
Rekreacyjno-zabytkowa trasa wokół jez. Turawskiego
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1190
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 5.9
 • Dystans: 35,6 km
 • Czas trwania: 1 h 27 min
 • Średnia prędkość: 24,58 km/h
 • Przewyższenie: 46,3 m
 • Suma podejść: 536,14 m
 • Suma zejść: 525,71 m
 • Data: 14 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, opolskie, Turawa, Kotórz, Szczedrzyk, Dylaki, Rzędów
179
LAP001 - Kotórz Mały
LAP001
200
ośrodki rekreacyjne i stanica
promenada i stanica WOPR, przystań jachtowa i kajakowa nad Jez. Dużym Turawskim
2094
Zdjęcia-0068.png
Jez. Turawskie Duże (23 km linii brzegowej), wał od Kotorza Wlk w stronę elektrowni
2095
Dylaki115.png
kościół w Dylakach
2096
gmina Ozimek114.png
atrakcje turystyczne gminy Ozimek, okolic Szczedrzyka -Krasiejowa
2097
Kotorz Wlk104.png
barokowy kościół, Kotórz Wielki
2098
Szczedrzyk105.png
kościół w Szczedrzyku
2099
Kotorz Wlk120.png
historyczne nazwy Kotorza Wlk uwiecznione naprzeciwko kościoła św. Michała
2100
Szczedrzyk110.png
okolice kościoła, Szczedrzyk
2101
Turawa119.png
niszczejący pałac w Turawie
Naszą trasę zaczynamy w Kotorzu Małym, niedaleko starej stacji kolejowej i ul. Opolską kierujemy się w stronę zaporowego zbiornika, zbudowanego w 1933 r. przez Niemców czyli nad Jez. Turawskie Duże, o linii brzegowej mającej ponad 23 km, znanym w okolicy łowisku sandaczy. Docieramy do ciekawego barokowego kościoła w Kotorzu Wielkim (z 1784 r.), gdzie droga łączy się z zielonym szlakiem rowerowym – naprzeciwko znajduje się słup przypominający o ponad 700-letniej historii tej miejscowości oraz wszystkich jej nazwach (w większości niemieckich). Wałem wzdłuż Jeziora Dużego, a od Jez. Średniego drogą na Ozimek, mijając po lewej Jez. Turawskie Małe docieramy do miejscowości Szczedrzyk i przed przepompownią kierujemy się ku pięknie ukwieconemu kościołowi św. Mikołaja z 1904 r. i pomnikowi poległych, znajdującemu się na jego tyłach. W pobliżu kościoła można zauważyć kilka domów sprzed 120-160 lat. Tablica informacyjna naprzeciwko straży pożarnej informuje o wszelkich atrakcjach turystycznych okolicy – całej gminy Ozimek. Przez miejscowość Jedlice, przecinając Małą Panew za hutą szkła, mijając zabagniony użytek ekologiczny Antoniów docieramy do Dylak – znajdujemy się dokładnie po drugiej stronie jeziora względem Kotorza.
Po lewej stronie zostawiamy tartak wodny, hodowlę danieli i pracownię rzeźby w Uroczysku i skręcamy w lewo równolegle do jez. Turawskiego w stronę Rzędowa na drogę w wysokim Lesie Turawskim. Z Rzędowa można pieszo przez las dotrzeć po 3,3 km do stawów Marszałki (na północny-zachód), jednak kierujemy się konsekwentnie wzdłuż jeziora i docieramy do najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych, okolic promenady i przystani WOPR (ul. Biwakową na Antoninek).
Mijamy półwysep ze stanicą wędkarską i objeżdżamy elektrownię wodną, mijając stadninę koni w Turawie. Wjeżdżamy do samej Turawy, bardzo popularnego ośrodka wczasowego, wędkarskiego, jeździeckiego i konferencyjnego pod Opolem, gdzie w weekendy odpoczywają tłumy Opolan i ludzi z całego województwa, gdzie w jej centralnym miejscu znajduje się mocno zaniedbany zamek, obecnie siedziba miejscowego domu dziecka. Ten niemal 300-letni zabytek jest zbudowany w stylu barokowym, posiada murowaną wieżę oraz kapliczkę, a wokół sporo ciekawego starodrzewia – pomników przyrody. Prosto za pałacem ul. Kościuszki docieramy z powrotem do Kotorza (po ok. 1,8 km). Trasę tę pokonać można rowerem w ok. 2 godziny, ścieżką jak najbliżej jeziora biegiem w ok. 3-3,5 godz.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kraina Dinozaurów
Kraina Dinozaurów - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Kraina Dinozaurów to obszar ograniczony miejscowościami: Krupski Młyn, Dobrodzień, Zagwiździe, Opole. W centrum mapy znajduje się Jezioro Turawskie z zaznaczonymi wieloma ośrodkami. Obok Jeziora jest miejscowość Krasiejów, gdzie odkryto...

Mapa Opole
Opole - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Plan miasta Opola w nowych granicach administracyjnych. Na planie umieszczono całą infrastrukturę miejską (urzędy, szkoły, teatry, kina) i turystyczną (szlaki, zabytki). Rok wydania: 2020

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Wasza ocena: 4.3 (24 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
monika16116
20 lipca 2021 monika16116 napisał:
Słabe oznaczenia ścieżki na trasie, ogólnie ścieżka lekka i przyjemna. Polecam
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.