REGION TARNOWSKI: Źródlanym Szlakiem w Pleśnej

Dodano 19 stycznia 2020 przez rysowanie
REGION TARNOWSKI: Źródlanym Szlakiem w Pleśnej
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

164568
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.7
 • Dystans: 7,4 km
 • Przewyższenie: 172,22 m
 • Suma podejść: 200,03 m
 • Suma zejść: 205,03 m
 • Lokalizacja:
931277
Logo Źródlanego Szlaku
946855
Cmentarz Legionistów nr 171 z okresu I wojny światowej
fot. Sebastian Smoleń i Paweł Topolski - archiwum Gminy Pleśna
Szlak rozpoczyna się w centrum Pleśnej, skąd kierujemy się czarnym szlakiem turystycznym PTTK w stronę Lichwina, by po chwili skręcić w lewo i znaleźć się już na ścieżce przyrodniczej wyznaczonej w ramach „Źródlanego Szlaku”. Szlak ten poznamy po charakterystycznym oznakowaniu w postaci kropli wody. Ścieżka prowadzi głębokim lessowym jarem w towarzystwie grabów, buków i brzóz oraz dębów szypułkowych. Wiosną poszycie mieni się kolorami kwitnących zawilców, ziarnoplonów i miodunki ćmej. Z czasem rozkwitają fiołki, marzanna, kokoryczka, gajowiec, konwalia i jaskier. Znajdziemy tu też stanowiska kopytnika i bluszczu. Na początku ścieżki mijamy dąb – pomnik przyrody.

Wędrujemy pośród licznych krzewów bzu czarnego i wawrzynka. Przy odrobinie szczęścia możemy też wypatrzeć lilię złotogłów z charakterystycznymi różowymi kielichami. Przy końcu ścieżki wchodzimy w stanowiska buczyny karpackiej. Dochodzimy do Cmentarza Legionistów z okresu I wojny światowej (cmentarz nr 171), na którym pochowano 123 żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego. Centralnym punktem cmentarza jest kaplica. Wokół znajduje się infrastruktura turystyczna w postaci wiaty, stołów, ławek toalety czy nawet sprzętu do naprawy rowerów. Po odpoczynku wracamy do Pleśnej czarnym szlakiem pieszym. Warto wiedzieć, że Gmina Pleśna znana jest także z upraw słynnej fasoli „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca.

AUTOR: Jan Czaja
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
9 marca 2020 kys30 napisał:
Fajna trasa
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.