REGION TARNOWSKI: Pętla rowerowa w Dolinie Dunajca i nad Jeziorem Czchowskim

Dodano 25 stycznia 2020 przez plik GPX
REGION TARNOWSKI: Pętla rowerowa w Dolinie Dunajca i nad Jeziorem Czchowskim
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

164846
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 46,0 km
  • Przewyższenie: 50,04 m
  • Suma podejść: 108,09 m
  • Suma zejść: 141,31 m
932260
Przeprawa promowa
932261
Rynek w Czchowie
932262
Zamek w Czchowie
fot. Kamil Sorocki
932263
Jezioro Czchowskie
932264
Romański kościół w Tropiu
932265
Zakliczyn - zabudowa galicyjskiego miasteczka
932266
Widok na doilinę Dunajca z zamku w Czchowie
fot. Kamil Sorocki
1343345
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Widokową pętlę rekomendujemy zaawansowanym rowerzystom ze względu na liczne podjazdy na wzniesieniach Pogórza górującego nad Jeziorem Czchowskim. Trud wędrówki rekompensują malownicze widoki i bliskość przyrody. Niedługo w tej części doliny Dunajca zostanie ukończona trasa VeloDunajec.

Proponujemy przywieźć rowery do Zakliczyna – miasteczka z typową galicyjską zabudową i urokliwym rynkiem. Można tu przed rozpoczęciem wędrówki posilić się pysznymi lodami.

Z Zakliczyna jedziemy wiejskimi drogami przez Wesołów, Filipowice i zbliżamy się do Dunajca. W miejscowości Piaski Drużków skręcamy w prawo na prom, którym przewieziemy rowery na drugą stronę Dunajca do Czchowa. Przed nami rozwija się ładna panorama miasteczka z charakterystyczną sylwetą Zamku w Czchowie. Wspinamy się stromo na średniowieczny czchowski Rynek.
Z dawnych domów podcieniowych zachowało się sześć w północnej pierzei. Jedziemy teraz na Zamek w Czchowie. Pięknie odnowiony już z daleka przykuwa uwagę okrągłą wieżą. Rowery możemy wprowadzić aż na zamkowy dziedziniec. W sezonie udostępniona
do zwiedzania jest wieża, z której miejscowi trębacze wygrywają w południe hejnał.

Z zamku wracamy nad Dunajec i tym samym promem przeprawiamy się z powrotem do Piasków. Tutaj czeka nas już stroma wspinaczka przez Pogórze, by przebić się ponad zakolem Dunajca do Tropia (jest to wioska należąca już administracyjnie do powiatu nowosądeckiego). Zakątek ten kryje bardzo cenny zabytek – romański kościół świętych Andrzeja Świerada i Benedykta z przełomu XI/XII w. Jego fundatorem miał być król Kazimierz Odnowiciel. Odpocznijmy w tym urokliwym miejscu, podziwiając widoki na Jezioro Czchowskie, a w oddali Zamek Tropsztyn z charakterystyczną kwadratową wieżą (pochodzi
z XIII w., odbudowano go z ruin w latach 90. XX w.).

Dalej pojedziemy kawałek na wschód Karpackim Szlakiem Rowerowym przez zalesione Pogórze Rożnowskie do wioski Roztoka-Brzeziny. Tu odbijamy w lewo na Dzierżaniny, skąd pojedziemy już na północ. Warto wspomnieć, że w Dzierżaninach ma siedzibę Spółdzielnia Socjalna „Serce Pogórza” zrzeszająca miejscowych rolników i producentów zdrowej żywności. Wracamy do Zakliczyna przez miejscowości Budzyń i Ruda Kameralna, gdzie nadal występują niewielkie złoża dawniej eksploatowanych rud żelaza. Tędy wzdłuż Rudzianki dojedziemy do Filipowic i przez Stróże wrócimy do Zakliczyna. W miasteczku możemy posilić się w jednej z restauracji w okolicach Rynku.

AUTORZY: Dominika Zaręba, Jan Czaja
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
dobi1711
13 czerwca 2020 dobi1711 napisał:
super trasa, poziom trudności tylko i wyłącznie pod względem kondycyjnym, technicznych trudności żadnych. podjazdy dają naprawdę dobry wycisk. ruch samochodowy prawie żaden
kys30
5 marca 2020 kys30 napisał:
Fajna trasa :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta