REGION PODHALAŃSKI: Szlakiem wokół Tatr Chochołów – Nowy Targ

Dodano 4 grudnia 2020 przez plik GPX
REGION PODHALAŃSKI: Szlakiem wokół Tatr Chochołów – Nowy Targ
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

195532
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 25,4 km
  • Przewyższenie: 167,47 m
  • Suma podejść: 48,76 m
  • Suma zejść: 203,57 m
  • Lokalizacja: Chochołów, Nowy Targ
1109229
Szlak wokół Tatr
fot. Kamil Sorocki
1131884
Zabytkowa drewniana zabudowa Chochołowa
1131885
Muzeum Powstania Chochołowskiego
1131886
Rezerwat Bór na Czerwonem
1131887
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu
1131888
Rynek w Nowym Targu
Chochołów – Podczerwone – Rogoźnik – Ludźmierz – Nowy Targ + ścieżka edukacyjna Bór na Czerwonem

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to polsko-słowacki projekt, którego celem jest rozbudowa infrastruktury rowerowej po obu stronach Tatr. Odcinek polski liczy 65 km. Rozpoczyna się on w okolicach Suchej Hory na Słowacji i kończy za Kacwinem, przy granicy ze Słowacją. Na odcinku Trstena – Czarny Dunajec – Nowy Targ poprowadzony jest po trasie wyłączonej z ruchu samochodowego, dawnym traktem kolei wąskotorowej. Jest to więc idealny odcinek do pokonania przez rodziny z dziećmi. Opisany tu fragment szlaku daje możliwość zwiedzenia na dwóch kółkach mniej znanej części Podhala z pięknym krajobrazem Tatr w tle.

Wycieczkę rozpoczynamy w Chochołowie, gdzie warto zobaczyć zabytkową drewnianą zabudowę. Drewniane chaty mają ściany o konstrukcji zrębowej i strome dachy pokryte gontem. W centrum wsi znajduje się Muzeum Powstania Chochołowskiego poświęcone wydarzeniom z 1846 r., kiedy podhalańscy górale powstali przeciwko zaborcy. Godne uwagi jest także Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk z multimedialną ekspozycją (Chochołów 40, tel. +48 18 265 78 12). Z głównej drogi w Chochołowie skręcamy w boczną ulicę naprzeciw kościoła. Za mostem na Czarnym Dunajcu skręcamy w prawo w polną drogę, którą dojedziemy do szlaku rowerowego. Prowadzi on po nasypie kolejowym. Jest to pozostałość linii kolejowej Nowy Targ – Trstena, którą zlikwidowano po II wojnie światowej. Grzbietem po zachodniej stronie biegnie granica polsko-słowacka. To także granica pomiędzy regionami: Podhalem i Orawą oraz wododział rozdzielający zlewnie Morza Bałtyckiego i Czarnego. Od zachodniej strony mijamy wieś Podczerwone, przecinamy szosę (uwaga na samochody!) i przez most wracamy na wschodni brzeg Czarnego Dunajca. Jedziemy przez pola w kierunku Czarnego Dunajca, a potem skręcamy w prawo, na wschód. Jesteśmy na dnie rozległej Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, które niegdyś wypełniały torfowiska. Do dziś zachowało się kilka dużych torfowisk na zachód od Czarnego Dunajca, które są objęte ochroną jako obszar Natura 2000.

Przejeżdżamy przez Rogoźnik – jedną z najstarszych miejscowości na Podhalu, której początki sięgają XIII w. W 1234 r. zostali na te tereny sprowadzeni Cystersi, w celu rozwoju osadnictwa. Równie długą historię ma kolejna miejscowość, którą mijamy po lewej stronie - Ludźmierz. Znajduje się tam ważny ośrodek kultu religijnego – Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dalej szlak prowadzi przez las, w którym dominuje sosna zwyczajna. Za nim rozciąga się miasto Nowy Targ, które przez wieki było stolicą administracyjną Podhala. Jak nazwa wskazuje, był to także ważny ośrodek handlowy. Tutaj szlak przecina Zakopiankę (uwaga na samochody!), a dalej przewija się na wschodni brzeg Białego Dunajca. Oba Dunajce – Czarny i Biały łączą się za Nowym Targiem.

Na końcu naszej trasy możemy odbyć pieszy spacer ścieżką edukacyjną przez Bór na Czerwonem. Jest to jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce (1925 r.) chroniący fragment torfowiska wysokiego. Ma ono wiek około 8 tysięcy lat. Porasta je w większości bór bagienny z sosną, brzozą i świerkiem. W runie zobaczymy wiele gatunków mchów, bagno zwyczajne, borówkę bagienną, żurawinę i wełniankę. Na rozległych łąkach obok rezerwatu działa lotnisko sportowe należące do Aeroklubu Podhalańskiego. Co roku w sierpniu odbywa się tu Nowotarski Piknik Lotniczy.

AUTOR: JAN KRZEPTOWSKI-SABAŁA
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wokół Babiej Góry
Wokół Babiej Góry - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.