Reading Małopolska - szlak Stanisława Lema

Dodano 9 stycznia 2015 przez plik GPX
Reading Małopolska - szlak Stanisława Lema
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

53530
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

311312
Kraków
Kraków

Kraków dla Lema stanowił wspomnienie Lwowa, w którym się urodził i spędził swoje młodzieńcze lata. W 1946 r. po przyjeździe do Krakowa Lem kontynuował studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak nie uzyskał dyplomu, bowiem już wtedy był w stanie utrzymywać się z pisarstwa. Osiedle Kliny szczególnie przypadło do gustu pisarzowi, wybudował tam dom, w którym mógł tworzyć w skupieniu. Wielokrotnie podkreślał, jak miło było mu tam mieszkać, chociażby ze względu na zacnego sąsiada – Jana Błońskiego. Ważnym punktem na mapie miejsc związanych z osobą filozofa jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, znajdujący się w Parku Lotników Polskich. Grób Stanisława Lema znajduje się na cmentarzu Salwatorskim.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311313
Zakopane
Zakopane

Do Zakopanego pisarz przyjeżdżał wielokrotnie, zatrzymując się w domu pracy twórczej „Astoria”, gdzie powstały jego liczne dzieła. Okolice Zakopanego posłużyły również za scenerię filmu Milcząca gwiazda, zrealizowanego na podstawie debiutanckiej powieści Lema – Astronauci.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311314
Ojców
Ojców

Stanisław Lem prowadził bogatą korespondencję ze Sławomirem Mrożkiem. W jednym z listów opisuje swoją wycieczkę do Ojcowa, ciekawie wplatając swe rozważania na temat kierunku, w jakim podąża świat.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311315
Kasinka Mała
Kasinka Mała

Kolejną miejscowością na tej literackiej mapie jest Kasinka Mała, gdzie Lem odwiedzał swego dobrego przyjaciela Jana Józefa Szczepańskiego, z którym omawiał nowe zjawiska w literaturze.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311316
Obidowa
Obidowa
311493
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Reading Małopolska. Literacka Małopolska to nowe spojrzenie na region Małopolski w kontekście powstałej w tym miejscu literatury, inspiracji czy wielorakich spotkań i przedsięwzięć polskich poetów, pisarzy, dramaturgów oraz reportażystów. Projekt ten pozwala na dostrzeżenie licznych powiązań i ważnych miejsc dla rozwoju polskiej literatury. Małopolska poprzez sieć wyznaczonych szlaków pozwala każdej zainteresowanej osobie na zapoznanie się z dziedzictwem literackim tego regionu w indywidualny sposób. Niewątpliwie centrum tego obszaru stanowi Kraków. Miasto szczególne ze względu na wielowiekową tradycję literacką i artystyczny charakter. Kraków od 2010 r. ubiega się o przyznanie tytułu miasta literatury przez międzynarodową organizację UNESCO.

"Małopolska to przestrzeń leżąca w samym sercu Europy, na granicy Zachodu i Wschodu. Tu skupiły się napięcia skomplikowanej historii tego regionu, ale także powstała unikalna wielokulturowa mozaika języków, tradycji i religii – po dziś dzień niewyczerpane źródło literackich inspiracji. Tu powstała także niezwykła literatura czerpiąca z różnorodności i wrażliwości typowej dla regionów wielokulturowych."
(Cytat: oficjalna strona projektu)

Twórczynią tego szlaku jest Ewa Zamorska-Przyłuska, historyczka sztuki, autorka Przewodnika literackiego po Krakowie i województwie małopolskim.

Opracowanie: Karolina Słowik
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Mapa Beskid Makowski
Beskid Makowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Szlak Orlich Gniazd

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Ruina Zamku Ogrodzieniec | Autor zdjęcia: max_c74
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0