Reading Małopolska - szlak Stanisława Lema

Dodano 9 stycznia 2015 przez plik GPX
Reading Małopolska - szlak Stanisława Lema
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

53530
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

311312
Kraków
Kraków

Kraków dla Lema stanowił wspomnienie Lwowa, w którym się urodził i spędził swoje młodzieńcze lata. W 1946 r. po przyjeździe do Krakowa Lem kontynuował studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak nie uzyskał dyplomu, bowiem już wtedy był w stanie utrzymywać się z pisarstwa. Osiedle Kliny szczególnie przypadło do gustu pisarzowi, wybudował tam dom, w którym mógł tworzyć w skupieniu. Wielokrotnie podkreślał, jak miło było mu tam mieszkać, chociażby ze względu na zacnego sąsiada – Jana Błońskiego. Ważnym punktem na mapie miejsc związanych z osobą filozofa jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, znajdujący się w Parku Lotników Polskich. Grób Stanisława Lema znajduje się na cmentarzu Salwatorskim.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311313
Zakopane
Zakopane

Do Zakopanego pisarz przyjeżdżał wielokrotnie, zatrzymując się w domu pracy twórczej „Astoria”, gdzie powstały jego liczne dzieła. Okolice Zakopanego posłużyły również za scenerię filmu Milcząca gwiazda, zrealizowanego na podstawie debiutanckiej powieści Lema – Astronauci.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311314
Ojców
Ojców

Stanisław Lem prowadził bogatą korespondencję ze Sławomirem Mrożkiem. W jednym z listów opisuje swoją wycieczkę do Ojcowa, ciekawie wplatając swe rozważania na temat kierunku, w jakim podąża świat.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311315
Kasinka Mała
Kasinka Mała

Kolejną miejscowością na tej literackiej mapie jest Kasinka Mała, gdzie Lem odwiedzał swego dobrego przyjaciela Jana Józefa Szczepańskiego, z którym omawiał nowe zjawiska w literaturze.

Opracowanie:
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
311316
Obidowa
Obidowa
311493
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Reading Małopolska. Literacka Małopolska to nowe spojrzenie na region Małopolski w kontekście powstałej w tym miejscu literatury, inspiracji czy wielorakich spotkań i przedsięwzięć polskich poetów, pisarzy, dramaturgów oraz reportażystów. Projekt ten pozwala na dostrzeżenie licznych powiązań i ważnych miejsc dla rozwoju polskiej literatury. Małopolska poprzez sieć wyznaczonych szlaków pozwala każdej zainteresowanej osobie na zapoznanie się z dziedzictwem literackim tego regionu w indywidualny sposób. Niewątpliwie centrum tego obszaru stanowi Kraków. Miasto szczególne ze względu na wielowiekową tradycję literacką i artystyczny charakter. Kraków od 2010 r. ubiega się o przyznanie tytułu miasta literatury przez międzynarodową organizację UNESCO.

"Małopolska to przestrzeń leżąca w samym sercu Europy, na granicy Zachodu i Wschodu. Tu skupiły się napięcia skomplikowanej historii tego regionu, ale także powstała unikalna wielokulturowa mozaika języków, tradycji i religii – po dziś dzień niewyczerpane źródło literackich inspiracji. Tu powstała także niezwykła literatura czerpiąca z różnorodności i wrażliwości typowej dla regionów wielokulturowych."
(Cytat: oficjalna strona projektu)

Twórczynią tego szlaku jest Ewa Zamorska-Przyłuska, historyczka sztuki, autorka Przewodnika literackiego po Krakowie i województwie małopolskim.

Opracowanie: Karolina Słowik
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Gorce
Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę...

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.