Reading Małopolska - szlak młodej literatury

Dodano 16 stycznia 2015 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

53695
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

312030
Kraków
Kraków
W Krakowie jest wiele miejsc związanych z eksperymentalnym i alternatywnym nurtem młodej literatury.

Zwiedzanie warto rozpocząć od Bunkra Sztuki, w którym dzieje się wiele inicjatyw ważnych dla rodzimej sztuki współczesnej.

Nową Hutę warto kojarzyć z przedstawicielem młodej literatury Sławomirem Shutym, który w zbiorze opowiadań Cukier w normie zobrazował jej mieszkańców.

Z Krakowem związana jest również Dominika Ożarowska, która w swojej debiutanckiej powieści Nie uderzy żaden piorun kreśli na swój niepowtarzalny sposób obraz współczesnej młodzieży.

MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl)
312031
Krzeszowice
Krzeszowice

Krzeszowice to podkrakowska miejscowość, w której mieszkają Zenkasi, czyli Zenon Fajfer i Katarzyna Bazarnik, będący promotorami liberatury, tj. literatury totalnej, w której kształt książki oraz forma zapisu są równie ważne jak słowa.

MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl)
312032
Rudnik
Rudnik
Tomasz Pułka pochodził z Rudnika. Był znakomitym poetą i felietonistą, autorem Rewersu oraz Paralaksy w weekend. Beskid Niski jest również znacząco związany z literaturą ostatnich lat.

MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl)
312033
Wołowiec
Wołowiec
Wołowiec to ważne miejsce na literackiej mapie Małopolski ze względu na mieszczącą się tam siedzibę wydawnictwa Czarne oraz osobę Andrzeja Stasiuka.

MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl)
312034
Gładyszów
Gładyszów

Z Gładyszowem związany był młody prozaik Mirosław Nahacz. Tereny Beskidu Niskiego pojawiają się w jego dwóch powieściach Osiem cztery i Bombel.

MATERIAŁ POCHODZI Z STRONY MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (dnidziedzictwa.pl)
312657
Szlaki_Małopolski
Szlaki Małopolski to serwis poświęcony turystyce kulturowej, prowadzony przez Małopolski Instytut Kultury. Informacje zamieszczone w serwisie opracowywane są na podstawie materiałów udostępnionych przez operatorów poszczególnych szlaków w Internecie.
(www.szlakimalopolski.pl)
Reading Małopolska. Literacka Małopolska to nowe spojrzenie na region Małopolski w kontekście powstałej w tym miejscu literatury, inspiracji czy wielorakich spotkań i przedsięwzięć polskich poetów, pisarzy, dramaturgów oraz reportażystów. Projekt ten pozwala na dostrzeżenie licznych powiązań i ważnych miejsc dla rozwoju polskiej literatury. Małopolska poprzez sieć wyznaczonych szlaków pozwala każdej zainteresowanej osobie na zapoznanie się z dziedzictwem literackim tego regionu w indywidualny sposób. Niewątpliwie centrum tego obszaru stanowi Kraków. Miasto szczególne ze względu na wielowiekową tradycję literacką i artystyczny charakter. Kraków od 2010 r. ubiega się o przyznanie tytułu miasta literatury przez międzynarodową organizację UNESCO.

Małopolska to przestrzeń leżąca w samym sercu Europy, na granicy Zachodu i Wschodu. Tu skupiły się napięcia skomplikowanej historii tego regionu, ale także powstała unikalna wielokulturowa mozaika języków, tradycji i religii – po dziś dzień niewyczerpane źródło literackich inspiracji. Tu powstała także niezwykła literatura czerpiąca z różnorodności i wrażliwości typowej dla regionów wielokulturowych.
(Cytat: oficjalna strona projektu)

Opracowanie: Karolina Słowik
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Trasę poleca
Szlaki_Małopolski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Gorce
Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Beskid Żywiecki część wschodnia
Beskid Żywiecki część wschodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0