Rawki - Mała Rawka i Wielka Rawka z Przełęczy Wyżniańskiej

Dodano 24 października 2016 przez aplikację Android
Rawki - Mała Rawka i Wielka Rawka z Przełęczy Wyżniańskiej
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

88921
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 10,6 km
  • Czas trwania: 3 h 52 min
  • Średnia prędkość: 2,73 km/h
  • Przewyższenie: 463 m
  • Suma podejść: 1 847 m
  • Suma zejść: 1 844 m
  • Data: 17 października 2016
531775
Mała Rawka 1272 m n.p.m. - węzeł szlaków
531776
Wielka Rawka 1304 m n.p.m.
Wielka Rawka -1304 m n.p.m. (wg innych źródeł 1307 m) jest najwyższym szczytem położonym w paśmie granicznym Bieszczadów oraz jednym poza grupą Tarnicy i Halicza szczytem polskich Bieszczadów przekraczającym 1300 m.

Wielka Rawka jest to doskonałym punktem widokowym, z którego można podziwiać wspaniałe bieszczadzkie panoramy.
531777
betonowy słup - 1302 m n.p.m.
Betonowy słup - dawne stanowisko geodezyjne.
Kiedyś znajdowała się tu drewniana wieża triangulacyjna, do dziś przetrwał tylko sam słup.
532718
widok na Połoninę Wetlińską z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej
532719
dziki zwierz?
532740
widok na masyw Tarnicy
532741
widok na cyce carycy - Połoninę Caryńską
532742
widok na zalesione zbocze Małej Rawki
532743
w oddali Tarnica
532744
Bacówka "Pod Małą Rawką"
Bacówka PTTK Pod Małą Rawką – schronisko turystyczne PTTK położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, u podnóża Małej Rawki, usytuowane na wysokości 930 m n.p.m.
Bacówka powstała w 1979 roku i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj.
532745
potok
532746
potok pod Małą Rawką
532747
wodospad
siła wodospadu wzmocniona kilkudniowymi opadami deszczu - w lecie nie prezentuje się tak godnie
532759
wodospad
532760
potok pod Małą Rawką
532761
potok pod Małą Rawką
532762
potok
532763
potok
532764
droga do góry
532765
droga powrotna w dół
532766
zamglony las w drodze powrotnej
532767
zamglony las w drodze powrotnej
532768
ostatnie podejścia przed wyjściem z lasu
532769
końcówka lasu
jeszcze niewielki wysiłek i szczyt będzie osiągnięty
532770
przełęcz między Rawkami - 1254 m n.p.m
przełęcz oddziela od siebie obie Rawki. Na przełęczy rośnie najwyżej występujący w polskich Bieszczadach las.
532771
najwyżej położony las w polskich Biesach
532772
wychodnia skalna na grzbiecie Wielkiej Rawki
532773
wykryty nosem słup na grzbiecie Wielkiej Rawki
Jesienny urlop w Biesach rozpoczęty :)
Po niespełna trzygodzinnej drodze - cel osiągnięty - Bieszczady - pogoda nie zachwyca ale i nie powala. Plan na inaugurację i potaplanie się w błotku jest opracowany. Azymut Wielka Rawka z Małą po drodze. Wybór był prosty: mało czasu i Wielka Rawka to doskonały punkt widokowy na Biesy.

Najprościej i zarazem najszybciej na obie Rawki wdrapać się można z Przełęczy Wyżniańskiej. Oprócz tej trasy jest jeszcze trzy warianty wyjścia na ten szczyt: -1) z Ustrzyk Górnych niebieskim szlakiem granicznym (szlak prowadzi z samego Rzeszowa); -2) z Wetliny przez Dział zielonym szlakiem; -3) niebieskim szlakiem granicznym przez Rabią Skałę (np z Wetliny, Cisnej) i trójstyk granic na Krzemieńcu (Kremenaros).

Wybrany wariant dla leniwych - czyli z Przełęczy Wyżniańskiej, z punktu 855 m n.p.m. Wiedzie stąd szlak oznaczony kolorem zielonym, który z Małej Rawki przez wspomnianą Przełęcz prowadzi na Połoninę Caryńską wprost między cyce carycy. Obrana trasa prowadzi lekko pod górę, przez łąkę, z której rozpościerają się widoki na zalesione zbocza Małej Rawki, gniazdo Tarnicy, Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską.

Po drodze niewielkie drewniane schronisko PTTK - bacówka "Pod Małą Rawką". Bacówka powstała w 1979 roku i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj.

Szlak prowadzi w las....i z łagodnej wyprawy niczym poranny spacer do piekarni po bułeczki przeistacza się w harówkę, strome podejście, które z kroku na krok staje się co raz bardziej strome i strome i strome....
Trasa prowadzi wzdłuż wartko płynącego po prawej stronie do kierunku zwiedzania i wtaczania się potoku o bliżej nie określonej nazwie. Po wielodniowych deszczach daje się usłyszeć szum wodospadu - leśny potok nabrał powera :)

Generalnie od wejścia w las, szlak wiedzie pod górę do samego szczytu z jednym niewielkim łagodnym odcinkiem lekko trawersującym (jest takie słowo?) zbocze.
Jak to w lesie teren cały czas jest zalesiony. Na końcowym odcinku drzewa zamieniają się w karłowatą buczynę i jarzębinę - oznaka, że górna linia lasu jest już za rogiem i zaraz wynurzymy się z niego.

Za ostatnim krzakiem rozległe wzniesienie - to Mała Rawka (1272 m n.p.m). Na szczycie chwila wytchnienia, czas na rozglądniecie się dookoła, a widoki są stąd przepiękne..... - jeśli są - .....w moim przypadku przyszła chmura i widoki zjadła :(

Szlak zielony, którym wtoczyłem się tutaj z Przełęczy Wyżniańskiej, odbija na północny-zachód czyli w prawo i schodzi do Wetliny pasmem Działu.

Nasyciwszy wzrok mgłą na szczycie Małej Rawki - kieruję się na bratni szczyt Wielkiej Rawki - w lewo za znakami łącznikowego szlaku barwy żółtej.

Droga prowadzi w dół na niewielką przełęcz - 1254 m n.p.m., na której rośnie najwyżej występujący w polskich Bieszczadach las.
Poprzez błotko i ten las, po około 20-30 minutach włażę na grzbiet Wielkiej Rawki. Idąc przez chmurę mój nos odczuwa nagle jakiś opór, organoleptycznie wyczuwam iż natknąłem się na duży betonowy słup. Jestem na grzbiecie Wielkiej Rawki. Słup ten to dawne stanowisko geodezyjne. Kiedyś była tu drewniana wieża triangulacyjna, do dziś ostał się jeno ten sam słup o który we mgle i w chmurze można zahaczyć nosem.

Krótka wędrówka grzbietem Wielkiej Rawki - jakieś max 5 minut - kończy się na kolejnym węźle szlaków - wysokość 1304 m n.p.m (lub jak chcą inni 1307 m). Tu kończy swój bieg szlak żółty z Małej Rawki, oraz przebiega niebieski, zwany granicznym (ten z Rzeszowa).
Przy dobrej widzialności - JA TAKIEJ NIE MIAŁEM - można podziwiać wspaniałe panoramy: Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, gniazdo Tarnicy i Bukowe Berdo.

Niestety los nie był dla mnie łaskawy chmura nadal kontynuowała konsumpcję słynnych panoram wielkorawczańskich

Mając 1,5-2h wolnego czasu można udać sie stąd niebieskim granicznym szlakiem na Krzemieniec (Kremenaros) - tu zbiegają się trzy granice: Polski, Słowacji i Ukrainy.

Ja robię w tył zwrot i poprzez chmurę, bacząc by nie zahaczyć nosem o jeden słup, udaję się z powrotem na Małą Rawkę i Przełęcz Wyżniańską.

Trasa na Rawki jak to w górach, aby było w dół to najpierw musi być pod górę. Od wejscia w las stromo do góry, ale jak najbardziej do przejścia. Trasę można przejść szybko i bardzo szybko albo spacerowo - w zależności od chęci i kondycji. Zrobiłem to popisowo spacerowo - ale to ze względu na niezapomniane widoki ze szczytów ;)

Tym razem nie liznąłem jesiennych widoków z Rawek - mam nadzieję, że w ten urlop jeszcze jesień bieszczadzką zobaczę - to pierwszy dzień z kilku

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.