Ramzova – Šerák na biegówkach , trochę wbrew logice

Dodano 24 marca 2013 przez Garmin
Ramzova – Šerák na biegówkach , trochę wbrew logice
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

18062
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Narty biegowe i śladowe
 • Stopień trudności: Trudny
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 11,5 km
 • Czas trwania: 3 h 8 min
 • Średnia prędkość: 3,66 km/h
 • Przewyższenie: 628,16 m
 • Suma podejść: 662,65 m
 • Suma zejść: 689,13 m
 • Data: 24 marca 2013
 • Lokalizacja: Czechy, kraj ołomuniecki, Ramzová
102311
LAP001
LAP001
102312
wreszczie wyszedłem pod wyciągiem
102313
widok znad schroniska na Seraku
102315
w stronę schroniska
102316
zawiane trasy
102317
widok na Keprnik i Vozkę z konskiego widoku
102318
w lewo czy w prawo
102319
trzeba pokonać ten mur
102320
w dół w strone Obri Skał
102321
w górę
102322
Pradziad w oddali
102324
poczatek trasy biegowej, ratraka tu nie uświadczysz
102325
Tu też Magistrala
102326
w dół
102327
Rychleby i Masyw śnieznika w oddali
102328
okolice Seraka
102329
pod Serakiem
102330
oni w górę ja w dół
102331
okolice Ostrużnej
102332
najgorsze chyba za mną
102333
Magistrala Jesenicka
102334
ładnie
102335
na drugim plane Obi Skały
102336
lecę w prawo
102338
Keprnik w oddali
102339
i tędy
102340
koński widok
102341
i dalej w stronę Seraka
102342
i jeszcze w górę
102343
i tu Magistrala
102344
droga w stronę Starego Mesta
102346
i dalej magistrala
102347
bezplatne parkingi Ramzova
102348
gdzie ja się wpakowałem
102349
ciągle pod górkę
102350
droga prowadzi tędy
102351
dziwna ta trasa
102352
a wiatr hulał
102353
a teraz wejść w ten las
W nocy temperatura spadła do minus dwudziestu kresek. Ale dzień zapowiadał się pięknie. Trudno więc siedzieć w domu czas wyruszyć. Dziś kierunek Ramzova. Nie znalazłem co prawa wielu informacji na temat tras biegowych w tej okolicy, ale mam nadzieję, że się nie zawiodę. Dość wcześnie dojeżdżam do Ramzovej. Po prawej stronie przy drodze parking płatny. Pierwsza godzina 40 koron / prawie 7 złotych / nie czytam już nawet, ile następna. Na szczęście zaraz za wjazdem jest tablica z napisem informującym o bezpłatnych parkingach. I faktycznie w górę w kierunku wyciągów jest kilka sporych zatoczek z miejscami parkingowymi. Na parkingach jest dość tłoczno, wiele opolskich rejestracji na autach. Ludzi na biegówkach jakoś nie widać. Zakładam narty i ruszam, coś się musi znaleźć. Początkowo kluczę, ale po chwili widzę dwoje młodych ludzi na nartach biegowych. Pytam, czy biegną na Seraka. Otrzymuję twierdzącą odpowiedź. Ruszam więc za nimi. Droga pnie się pod górę. Jest ślad, ale przetarty tylko przez narciarzy, dodatkowo miejscami zawiany śniegiem. Para zostawia mnie w tyle, idę swoim tempem. Jestem pewien, że poruszam się w stronę Obri Skał / Olbrzymie Skały / , no cóż potem zobaczę co zrobię, może zmodyfikuję swoje plany. Po jakiś 1.5 km doganiam tę parę. Oni w zasadzie zatrzymują się i wracają. Zostaję więc samotnie na szlaku. Faktycznie po chwili widzę Obri Skały. Cieszę się nawet, że ponownie pokonam trudne podejście w tą stronę. Za zjazdem znajduję jednak trasę prowadzącą w prawo. Sądzę więc, że ta jakaś inna trasa na Seraka. Ślad jest twardy, dość szeroki. Do odważnych świat należy. Po kilku minutach orientuję się jednak, że to trasa skiturowa. Ale w końcu kto mi zabroni. Dochodzę do dziwnego muru. Wydaje mi się, że zabezpiecza on przed usuwaniem się ziemi. To jeszcze dobry moment aby zawrócić. Ale wdrapuję się na mur i ruszam w górę. Przede mną piękny widok „kanionu” z powalonymi drzewami. Jak urzeczony idę, a raczej czołgam się w górę. Tutaj na pewno nikt nie podchodził, ktoś tędy zjeżdżał i to szerokimi zakosami. Grzęznę w śniegu po kolana. Narty biegowe służą mi jedynie jako kije do podparcia i mam nadzieje, że będą pomocne, jak się zapadnę w świeżym puchu. Gdyby nie śnieg, który mnie przytrzymuje, to przydałyby się jakieś liny. Parę razy mam ochotę wrócić. Ale tak tu pięknie, że można by zostać do wiosny, chociaż nie, wiosna już jest, więc w drogę.
Wątpiąc już, że w ogóle gdzieś dojdę , za drzewami majaczy kolej linowa. Jeszcze kilkaset metrów , kilka długich minut i jestem pod wyciągiem na Seraka. Tutaj wiatr tak dmucha ,że niewiele widzę . Krzesełka praktycznie puste. Mało komu chce się tu przyjechać. Ja jednak lecę w górę. Za stacją wyciągu szlakowskaz pokazuje 0.5 km do schroniska . Z prawej strony piękny widok na Keprnik i Vozkę . Z Tyłu panorama Masywu Śnieżnika. Zaraz zobaczę Pradziada. Wiatr tak daje ,że gdyby nie słońce trudno byłoby wytrzymać . Robie kilka fotek przy schronisku i ruszam w dół. Pamiętam tą drogę z wyprawy rowerowej. Tu jest gdzieś „cyklotrasa” . faktycznie jest szlakowskaz i informacja Magistrala Jesenicka, kierunek Ramzova. Gdyby nie wiatr pobiegłbym w stronę Keprnika . Ale nie dziś. Ruszam w dół. Magistrala w tym miejscu to tylko trasa rowerowa przetarta przez narciarzy. Nie przypomina ani troszkę nartostrad z okolic Papryska. Nie wiem jak oni tu zjeżdżają, ja dalej narty pod pachy, lecę w dół. Zatrzymuję się na chwilę przy „Końskim Widoku”. Tutaj tez piękny widok na Keprnik i Vozkę. Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę czasom, gdy na górę wożono zaopatrzenie do schroniska przy użyciu koni. To było jedno z miejsc odpoczynku a przy okazji piękny widok.
Poniżej tego miejsca jakoś daje się jechać. Troszkę zmęczony docieram do parkingu. Wiem już dlaczego tak mało informacji na temat tutejszych tras w Internecie. Jeśli marzysz o nartostradach, omijaj te miejsca z daleka. Ja jeszcze tu kiedyś wrócę. Cervonohorskie sedlo a po drodze Keprnik, Versova Studzianka , bardzo kuszą.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
januszek_44
27 marca 2013 januszek_44 napisał:
To jest sztuka porażkę przekuć w sukces . W górach pogoda jest dobra albo bardzo dobra . Boulinek Ty miałeś dobrą więc nie narzekaj. A "kanion " którym się zachwyciłem to Vrażedny potok.
boulinek11
27 marca 2013 boulinek11 napisał:
To byl chyba jeden z pierszych weekendow, w podczas ktorych miala byc ladna pogoda. Januszkowi_44 sie udalo, ja natomaist na Turbaczu nie mialem powodow do zadowolenia
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.