Pszów - Gorzyce- Gorzyczki

Dodano 14 kwietnia 2013 przez rysowanie
Pszów - Gorzyce- Gorzyczki
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

18673
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.0
 • Dystans: 29,6 km
 • Przewyższenie: 107,55 m
 • Suma podejść: 296,55 m
 • Suma zejść: 289,7 m
 • Data: 14 kwietnia 2013
 • Lokalizacja: Gorzyce Gorzyczki
103538
Grodzisko 1
Gorzyczki grodzisko
103539
Grodzisko
Grodzisko 2
103580
Basen
104518
IMG_001855
Grodzisko w Gorzyczkach.

Fragment opisu obiektu autorstwa P. Pawlicy

O tym, że wioska jest bardzo stara świadczą odkrycia łużyckiej warstwy kulturowej, w której znaleziono siekiery brązowe z tuleją, szpile, zapinki, paciorki ze szkliwa.
Kultura łużycka zawitała na Śląsk ok 1300 r. p.n.e. i charakteryzowała się przechodzeniem ludności na osiadły tryb życia. Ludność tego okresu zamieszkująca te tereny uważana jest za Prawosłowian. Z późniejszych epok wydobyte zostały w Gorzyczkach monety i skorupy naczyń, które pochodziły z okresu tzw. wpływów rzymskich (1 do 400 r. n.e.). Skarby te powstały w wyniku wymiany z cesarstwem rzymskim.
W okresie tym następował powolny rozpad wspólnoty pierwotnej, powodując tworzenie się społeczeństwa klasowego.Okres wczesnośredniowieczny /od 600 r.n.e./ kiedy to na tutejszych ziemiach zamieszkiwało plemię Gołęszyców przynosi nam kolejne ciekawostki z Gorzyczek - są to znaleziska resztek ceramiki. Znaleziska z powyższych epok zostały wydobyte podczas prac archeologicznych. Prace te pozwoliły również na odkrycie średniowicznego zameczku rycerskiego, który istniał w Gorzyczkach od XIV do XVI w., a także odkryły ślady starszego osadnictwa wspomnianej już kultury łużyckiej. Ślady tych starych budowli przetrwały do dziś, gdzie na stromej skarpie doliny za zabudowaniami dawnego dworu /obecnie zabudowania Rol. Spół. PLON/ widać ślady istniejącego kiedyś zameczku w postaci nasypów, a obok stare grodzisko widoczne jako kopiec otoczony głęboką fosą.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Euroregion Pradziad
Euroregion Pradziad - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do...

Mapa Euroregion Praděd
Euroregion Praděd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.