Przylasek Rusiecki i WTR

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Przylasek Rusiecki i WTR
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346517
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 56,0 km
  • Przewyższenie: 27,9 m
  • Suma podejść: 138,1 m
  • Suma zejść: 138,1 m
  • Data: 12 kwietnia 2024
1810143
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810144
Park Lotników Polskich
Dawny Park Kultury i Wypoczynku to teren rekreacyjny usytuowany pomiędzy Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Pokoju, Akademią Wychowania Fizycznego i Tauron Areną. Historia inspirowanego sowieckimi założeniami parku sięga lat 50. XX wieku. W 1989 roku zmieniono jego nazwę na obecną. Na obszarze parku znajdują się m.in. pomniki upamiętniające polskich lotników oraz przestrzeń edukacyjna im. Stanisława Lema. W 2018 roku otwarto główny plac wejściowy z nową fontanną, a w latach 2019–2021 dodano centrum rekreacyjne z rozległym stawem. Środowisko parku bogate jest w różnorodną florę i faunę i zostało wyposażone w bogatą i różnorodną infrastrukturę.
1810145
Plac Centralny im. Ronalda Reagana
Powstały w 1 poł. lat 50 plac stanowi serce Nowej Huty i pełni obecnie funkcję węzła komunikacyjnego oraz przestrzeni rekreacyjnej. Jego koncepcję architektoniczną opracowali Tadeusz Ptaszycki oraz Marta i Janusz Ingardenowie. W 2004 roku plac poddano modernizacji, przywracając mu dawny urok, a do jego nazwy dodano imię Ronalda Reagana. Charakterystycznymi elementami otaczającej zabudowy są stylizowane na renesansowe detale architektoniczne, balkony, zdobienia elewacji i ocienione arkadami witryny sklepowe. Z placu wychodzi symetrycznie pięć ulic, wiodących w kierunku innych części Nowej Huty. Całość założenia otaczają osiedla i skwer, tworząc spójną przestrzeń miejską.
1810146
Nowohuckie Centrum Kultury
Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) zostało otwarte w 1983 roku. Jest ważną placówką kulturalną Nowej Huty i całego Krakowa. Mieści się w modernistycznym budynku w pobliżu placu Centralnego. Obiekt dysponuję dużą salą widowiskową z widownią liczącą 600 miejsc. Odbywają się w niej liczne koncerty oraz spektakle teatralne, baletowe i kabaretowe. NCK oferuje również bogaty program zajęć i warsztatów kulturalnych, jest także siedzibą kilkunastu zespołów artystycznych i organizatorem kilku festiwali. Są tu także organizowane wystawy sztuki i fotografii. Na ekspozycji stałej można zobaczyć obrazy Zdzisława Beksińskiego i prace Jerzego Dudy-Gracza.
1810147
Muzeum Nowej Huty
Muzeum Nowej Huty jest oddziałem Muzeum Krakowa. Mieści się w zabytkowym socrealistycznym budynku danego kina Światowid. W latach 2008–2019 działało tu Muzeum PRL-u. Ekspozycja przybliża historię Nowej Huty, a także zimnej wojny i epoki socjalizmu. Można tu obejrzeć nie tylko historyczne dokumenty i fotografie, ale też przedmioty codziennego użytku z czasów PRL-u, wśród nich gramofon, maszynę do szycia i charakterystyczną meblościankę. W dawnej sali kinowej organizowane są wystawy czasowe. W podziemiach budynku mieści się schron przeciwlotniczy, również udostępniony do zwiedzania.
1810148
Opactwo oo. Cystersów w Mogile
Opactwo oo. Cystersów w Mogile to zabytkowy kompleks klasztorny założony około 1222 roku, kiedy to zakon został sprowadzony do podkrakowskiej wsi Mogiła przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Tutejszy kościół, pierwotnie gotycki, wzniesiony w XIII wieku, został w XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym. Z okresu przebudowy pochodzi imponująca barokowa fasada. Świątynia jest sanktuarium Krzyża Świętego. Do kościoła przylega średniowieczny budynek klasztoru. Na terenie opactwa znajduje się także Muzeum Kultury i Duchowości Cystersów.
1810149
Kościół Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła w Mogile
Dawny kościół parafialny znajdował się w tym miejscu prawdopodobnie jeszcze przed przybyciem cystersów do podkrakowskiej wsi Mogiła na początku XIII wieku. Zachowana do dziś drewniana świątynia pochodzi z XV wieku i jest jednym z najstarszych zabytków drewnianej architektury sakralnej na ziemiach polskich. W XVIII wieku została rozbudowana, zachowano jednak jej gotycki układ. Wnętrze świątyni zdobią pochodzące z tego okresu polichromie. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
1810150
Stadion Miejski Hutnik Kraków
Stadion wybudowany w latach 1953–1957 obok opactwa oo. Cystersów w Mogile, na osuszonym terenie, na którym wcześniej znajdowały się stawy należące do opactwa. Stąd zwyczajowa nazwa obiektu – stadion na Suchych Stawach. Na początku XXI wieku został rozbudowany. Obecnie kompleks składa się z boiska ze sztuczną nawierzchnią, boisk treningowych i kortów tenisowych. Obok stadionu znajduje się hala widowiskowo-sportowa. Trenują tu zawodnicy klubu sportowego Hutnik Kraków. Ciekawostką jest, że podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku na stadionie trenowała drużyna Anglii.
1810151
Port rzeczny Kujawy
Port basenowy położony w postindustrialnym rejonie Nowej Huty, na terenie przysiółka Kujawy należącego do dawnej wsi Pleszów (dziś w granicach Krakowa). Zbudowany na potrzeby kombinatu, nigdy nie spełniał zamierzonej funkcji. Dziś jest opuszczony i niszczeje.
1810152
Stopień wodny Przewóz
Stopień wodny Przewóz został zbudowany na początku lat 50. w celu spiętrzenia wody na potrzeby powstającego kombinatu i portu rzecznego Kujawy. Znajduje się na wysokości Wyspy Pleszowskiej – po jednej jej stronie zlokalizowana jest śluza, a po drugiej jaz i elektrownia wodna.
1810153
Przylasek Rusiecki

Przylasek Rusiecki to popularna przestrzeń rekreacyjna na obrzeżach Nowej Huty. Powstała w miejscu, w którym niegdyś wydobywano żwir. Nieczynne wyrobiska wypełniono wodą, dzięki czemu powstał kompleks 14 stawów, wykorzystywanych głównie przez wędkarzy. Niedawno teren wokół największego zbiornika przeszedł gruntowną rewitalizację. Przy kąpielisku powstały piaszczyste plaże i zaplecze sanitarne, zbudowano nowe pomosty i kładki spacerowe nad wodą. W sezonie działa tu także wypożyczalnia sprzętu wodnego i wakepark. Warto też oddalić się od największego zbiornika, by pospacerować między pozostałymi stawami. To malownicza i spokojna okolica, która zachowała swój naturalny charakter.
1810154
Fort 50a „Lasówka”
Fort Twierdzy Kraków po południowej stronie Wisły powstały w 1899 roku. Jego fosy wypełniano wodą z rzeki, przez co nazywany był fortem wodnym. W czasie II wojny światowej służył jako magazyn, następnie przekazano go władzom cywilnym, co niestety przyczyniło się do dewastacji obiektu. Poddawany przeróbkom budowlanym, a potem opuszczony fort stopniowo popadał w ruinę. W 2001 roku skradziono stąd nawet pancerne okiennice. Przez kilka lat organizowano w nim też nielegalne festiwale punkowe. Obecnie poddawany jest rewitalizacji i niedługo ma zostać oddany do użytku zwiedzającym.
Wycieczkę zaczynamy przy Galerii Krakowskiej, skąd szybko i wygodnie rowerową ścieżką zmierzamy do Nowej Huty. Po minięciu placu Centralnego kierujemy się dalej na wschód. Tutaj możemy poczuć industrialny charakter dzielnicy powstałej wokół kombinatu metalurgicznego. Będzie też okazja do zobaczenia wiejskich terenów, na których zachował się klimat z przełomu lat 40. i 50. XX wieku, czyli z okresu zanim rozpoczęła się budowa kombinatu. 
Punktem docelowym wycieczki jest Przylasek Rusiecki – zespół zbiorników wodnych powstałych w miejscu dawnych żwirowni. Jeden z akwenów został zagospodarowany jako teren rekreacyjny. Są tu plaże, kąpieliska, wypożyczalnia sprzętu pływającego, wakepark, przebieralnie i toalety oraz strefa gastronomiczna. Ciekawą atrakcję stanowią unoszące się na wodzie pośród przybrzeżnych trzcin drewniane pomosty spacerowe. 
Kierując się dalej na wchód, docieramy do Wisły, przejeżdżamy mostem drogowym nad rzeką i wjeżdżamy do Niepołomic. Stąd wracamy do Krakowa Wiślaną Trasą Rowerową (WTR) – asfaltową ścieżką prowadzącą wałami przeciwpowodziowymi. Mamy jeszcze okazję spojrzeć na drugi brzeg i z innej perspektywy zobaczyć tereny, które przemierzaliśmy w drodze na kąpielisko w Przylasku Rusieckim.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta