Proszowice - Bejsce - Proszowice

Dodano 16 stycznia 2023 przez rysowanie
Proszowice - Bejsce - Proszowice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285267
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 76,6 km
  • Przewyższenie: 102,08 m
  • Suma podejść: 598 m
  • Suma zejść: 598,93 m
  • Data: 23 lipca 2018
  • Lokalizacja: Proszowice
1570309
ruiny dworu w Klimontowie
Do września 2015 r w Klimontowie znajdował się drewniany dwór szlachecki wybudowany na początku XX w. według projektu znanego projektanta najpiękniejszych zakopiańskich willi Stanisława Witkiewicza. Niestety został zniszczony w wyniku pożaru i obecnie w jego miejscu znajdują się niedopalone resztki w otoczeniu zdziczałego parku.
1570310
kościół pw. św. Wojciecha w Kościelcu
Kościół został zbudowany w latach około 1231–1242.Świątynia jest rzadkim w Małopolsce przykładem wiejskiego kościoła zbudowanego w stylu romańskim. Wyróżniają go znaczne rozmiary i wyjątkowo bogate opracowanie detali kamiennych.
1570311
Pałac Lacon w Kazimierzy Wielkiej
Pałac wybudowało w ostatnich latach XIX stulecia Towarzystwo Cukru i Rafinerii „Łubna” i „Szreniawa”. Projekt wyszedł z pracowni znanego krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego. Neorenesansowy pałac, dzięki charakterystycznej, piętrowej loggi na głównej fasadzie. przypomina szesnastowieczną Willę Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie, której przebudową w 1883 roku kierował właśnie Tadeusz Stryjeński.
1570312
wieża mieszkalna w Kazimierzy Wielkiej
Wieża mieszkalna z 1888 nazywana basztą lub okrąglakiem. Znajdowały się w niej mieszkania praktykantów cukrowni. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Kazimierskiej.
1570313
kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej
Kościół wybudowany został w 1663 roku a w latach 1894-1895 rozbudowany. kościół ma kształt łodzi, której głowicę tworzy zakończone absydą prezbiterium, do którego dobudowano podłużną zakrystię. Po tej samej stronie przylega do nawy głównej kaplica Matki Bożej, a po stronie przeciwległej znajduje się kruchta.
1570314
dwór w Odonowie
Początki dworu nie są znane. Wiadomo, że z początkiem XX wieku skromny Odonów wszedł w posiadanie Bronisława Podstawki, który rozbudował skromny dwór.Po reformie rolnej w roku 1945 dwór odonowski został zamieniony początkowo na szkołę, a po wybudowaniu nowych budynków szkoły na terenie dawnego dworskiego sadu, służył jako internat do roku 2002. W roku 2006 zaniedbany park wraz ze zrujnowanym dworem odkupili od Państwa spadkobiercy ostatniego właściciela.
1570315
Pałac Badenich w Bejscach
Klasycystyczny pałac wybudowany w 1802 r. przez Jakuba Kubickiego dla Marcina Badeniego, późniejszego ministra sprawiedliwości Królestwa Polskiego. W pałacu pełniącym obecnie funkcję Domu Opieki dla Dorosłych oglądać można zdobione m.in. techniką chiaroscuro – owalny salon oraz gabinety. Pałac znajduje się w parku krajobrazowym z połowy XIX w.
1570316
kościół św. Mikołaja w Bejscach
Gotycki kościół, wzniesiony został z cegły w II poł. XIV wieku. Jest to świątynia jednonawowa, czteroprzęsłowa z niższym i zamkniętym wielobocznie prezbiterium. W XVI w. dobudowano Kaplicę Firlejów, która jest najcenniejszym zabytkiem „małej” architektury kultowej z okresu późnego renesansu w Polsce.
1570317
dwór we Włostowicach
Wzniesiony w 1895 r. dwór jest na planie wydłużonego prostokąta, porterowy, murowany, częściowo podpiwniczony, frontem zwrócony na północ. Na osi środkowej portyk wsparty na dwóch kolumnach, nad nim zwieńczona trójkątnym szczytem facjata z niewielkim balkonikiem. Odpowiednikiem tego układu od strony południowej jest ryzalit z reprezentacyjnym portykiem czterokolumnowym, z którego prowadzą schody do ogrodu. Nad nim drewniana weranda.
1570318
kościół pw. św. Marii Magdaleny w Koszycach
W latach 1881-1887 wzniesiono obecny kościół w Koszycach – murowany, jednonawowy. Uwagę zwraca strzelista wieża zwieńczona czterema dymnikami. Prezbiterium jest oddzielone od nawy arkadą.
1570319
dwór w Witowie
dwór w Witowie pochodzi z XIX w., stanowi własność prywatna i przeznaczony jest na cele mieszkaniowe
1570320
kościół pw. Trójcy Świętej w Witowie
kościół w Witowie pochodzi z I połowy XV w., wzniesiony w stylu gotyckim, przebudowany w latach 1546-1547, remontowany w latach 1914 i 1949 po zniszczeniach wojennych. Kościół jest jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium, zamkniętym wielobocznie. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia. Mury zewnętrzne świątyni pokryte są tynkiem. Dachy kościoła są dwuspadowe, bardzo strome. W roku 1921 przy ceglanym kościele do zachodniej elewacji kościoła dobudowano drewnianą kruchtę – dzwonnicę.
1570321
kościół pw. Wniebowstąpienia NMP w Książnicach Wielkich
Obecny kościół murowany powstawał od XVII do XIX w. Ma kształt łacińskiego krzyża, na ramionach którego są dwie kaplice: Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej i św. Izydora. Na zewnątrz kościoła jest tzw. Ogrójec, czyli krzyż z wizerunkiem Chrystusa, a wokół ogródek, otoczony żelazną kratą. Na fasadzie kościoła widoczny jest baranek z chorągwią i krzyżem w promienistej aureoli, leżący na księdze o siedmiu pieczęciach. Przy głównym wejściu, w niszach, stoją figury: św. Franciszka i św. Antoniego, na zewnętrznej ścianie bocznej jest zabytkowy zegar słoneczny.
1570322
dwór w Majkowicach
Obecnie istniejący dwór w Majkowicach składa się z dwóch części: starszej, północnej, pochodzącej z XVI/XVII wieku oraz młodszej, południowej, z pierwszej połowy XIX wieku. Całość tworzy rzut w kształcie zbliżonym do węgielnicy. Bryła części północnej przypomina typową renesansową „kamienicę” - dwukondygnacyjną, o przesklepionych kolebkowo piwnicach i dwóch jednoprzestrzennych pomieszczeniach na każdej kondygnacji, z których dolne (w czasach późniejszych wtórnie podzielone) nakrywa sklepienie kolebkowe z lunetami, a górne - stropy drewniane, belkowe. Mury zewnętrzne tej części dworu mają ponad 120 cm grubości.
1570323
pałac w Pławowicach
Klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1804-1805 dla rodziny Morstinów wchodzi w skład zespołu składającego się z parku, kaplicy (1802 r.) i stawów. W okresie międzywojennym Pławowice były miejscem tętniący życiem kulturalnym i towarzyskim. Pałac stanowił własność rodziny Morstinów do 1945 r i od tego czasu wraz z parkiem ulegał dewastacji. Od lat 90. XX wieku ponoć w pałacu prowadzone są prace remontowe i zabezpieczające, aby przywrócić zespołowi pałacowo-parkowemu stan pierwotny jednak zza ogrodzenia nie widać postępów.
1570324
dwór w Jakubowicach
Wybudowany w połowie XVI wieku dwór jest budynkiem murowanym z cegły, otynkowanym, dwukondygnacyjnym, podpiwniczonym. Posiada wyraźnie widoczne cechy renesansowe, przejawiające się głównie w dążeniu do rytmicznego rozłożenia osi i gładkich płaszczyznach ścian. Ostatni przedwojenny właściciel - Józef Kleszczyński przebywał w Jakubowicach do 1945 roku. Po wojnie majątek upaństwowiono, ziemię rozparcelowano, a z reszty utworzono stację hodowli roślin, specjalizującą się w hodowli buraka pastewnego. Od 1988 roku dwór jakubowicki jest w rękach prywatnych właścicieli.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 23 lipca 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym terenem po którym się poruszałem był Płaskowyż Proszowicki, bazą wypadową były Proszowice a głównym obranym celem były Bejsce z Pałacem Badenich i kościołem św. Mikołaja. Tradycyjnie wytyczona trasa była pętlą, na której znajdowały się wytypowane do zobaczenia obiekty. Pierwszym wytypowanym obiektem był drewniany dwór w Klimontowie jednak moim oczom ukazały się już tylko niedopalone fragmenty wyrastające z morza zielska. Lepszy los spotkał będący jeszcze niedawno w opłakanym stanie Pałac Lacon w Kazimierzy Wielkiej, który pięknie prezentuje się po remoncie. Tego stanu pozazdrościł mu chyba kościół w Kazimierzy Wielkiej, który był obłożony rusztowaniami i też przechodził remont. W Bejscach obejrzałem z zewnątrz pałac i kościół po czym udałem się w drogę powrotną. W drodze powrotnej na trasie znajdowało się trzy zabytkowe kościoły, jeden opuszczony pałac w Pławowicach i cztery dworki, które nie były udostępniane do zwiedzenia a dwa z nich tj. w Jakubowicach i Włostowicach nie były zamieszkane. Uprzedzając fakty, obecnie dwór we Włostowicach po remoncie i uporządkowaniu terenu zamieszkały jest przez nowych właścicieli. Teren po którym się poruszałem podczas tej wycieczki był pofałdowany i jego cechą było to, że praktycznie całkowicie był pozbawiony obszarów leśnych. Poruszałem się głównie wśród pól i wsi i przy upalnym dniu tęskniłem za odrobiną cienia.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.